10 (+1) Karantina için bahçe okumaları: (agri)CULTURE

Pek çok kişi bu dönemi evde kilitli olarak geçirecektir. Korona virüslerin bulaşmasını sınırlamaya yönelik tedbirler, aslında seyahatleri katı gerekliliklerle sınırlandırmamızı gerektiriyor .

Bu zorunlu ve gerekli karantina iyi kitaplar okumak için bir fırsat Sebze bahçesi ve doğal tarım konusuna değinmişken, bazı mükemmel okumalar öneriyorum.

Ben seçtim 10 ilginç kitap En iyi 10 metni listelemek gibi bir hevesim yok, sadece şu anda, Mart 2020'de ilk aklıma gelenleri koyuyorum. Bazıları benim için önemli oldukları için, bazıları da yeni okuduğum (veya yeniden okuduğum) için.

Listenin sonunda on birinci bir metin var, onu 'çıkar çatışması' kategorisinin dışında tutmayı tercih ettim, ancak bahsetmeden de edemedim.

İçindekiler

Sebze bahçeleri konusunda okunması gereken 10 kitap

Organik sebze bahçem (Accorsi ve Beldì)

Accorsi ve Beldì el kitabı Organik olarak sebze bahçesi yetiştirmek isteyenler için mutlak bir referans Çok faydalı tablolar ve şemalar eşliğinde kapsamlı ve çok iyi yazılmış bir metin. Pratik bir okuma ve özellikle çatısı altında sebze bahçesi olan ve bu nedenle kılavuzdaki önerileri hemen uygulamaya koyma imkanı olanlara tavsiye ederim.

Beldi, bir parça toprağı olmayanlar için de şunları yazmıştır Biobalcony Saksıda nasıl yetiştirileceğini öğretiyor. Ayrıca Beldì'den de bahsetmeliyim Sebze bahçesini doğal ilaçlarla korumak Organik tedavileri ve doğal maseratları açıklayan bir başka okunması gereken kitap.

Aynı kategoride (yani sıfırdan bile bir sebze bahçesi yapmak için size adım adım rehberlik eden kılavuzlar) ayrıca mükemmel Organik sebze bahçesi nasıl yapılır Sara Petrucci tarafından Aptallar için doğal sebze bahçesi Grazia Cacciola tarafından.

Tam inceleme Kitap satın al

Hasır İplik Devrimi (Fukuoka)

Masanobu Fukuoka tarafından 1980 yılında kaleme alınan doğal tarım manifestosu ise " hayatinizi deği̇şti̇ren ki̇taplar " ya da herhangi bir durumda sizi uygulamanın ötesine geçen önemli düşünceler üretmeye yönlendirir.

Kendini Fukuoka'nın düşünceleri ile karşılaştırmak xiulian uygulayan herkes için bir zorunluluktur (ama aynı zamanda hiç xiulian uygulamamış olanlar için de faydalıdır). Bu şekilde devam etmek istiyorsanız Larry Korn'un metni Fukuoka'da.

Tam inceleme Kitap satın al

Bahçe ve sebze bahçesi için permakültür (Margit Rusch)

Permakültür üzerine Mollison ve Holmgren'in temel kitaplarından başlayarak pek çok ilginç kitap var, ancak itiraf etmeliyim ki benim favorim bu küçük ve çevik kitap.

Permakültür tasarım yaklaşımının ilkeleri ve yansımalarına ek olarak, bitki spiralinden 'kule' yetiştirilen patateslere kadar gerçekten ilginç bir dizi pratik fikir var.

Tam inceleme Kitap satın al

Parlak yeşil (Stefano Mancuso)

Bu kitabın sebze bahçesiyle doğrudan bir ilgisi yok. Stefano Mancuso, bitki nörobiyolojisi üzerine yaptığı çalışmalarla dünyaca ünlü bir bilim insanı ve kitaplarını okuyunca bitkiler hakkında büyüleyici şeyler keşfediyorsunuz. Tarımla uğraşanlar bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için meraklanmalı.

Tüm büyük popülerleştiriciler gibi Mancuso da anlaşılır bir üslupla anlatıyor, asla sıkıcı değil ama asla banal de değil. Kitapları arasında Brilliant Green ile başlamanızı tavsiye ederim, ancak daha sonra tüm bibliyografyaya devam edebilirsiniz. Tamamen yabancı olduğumuz bir dünyaya gözlerimizi açan bir kitap.

Tam inceleme Kitap satın al

Aromatik Bitkilerin Organik Yetiştiriciliği (Francesco Beldì)

Aromatik bitkiler bahçıvanlar tarafından genellikle ihmal edilir: bir köşeye hep aynı klasik uzun ömürlü bitkiler (biberiye, kekik, adaçayı, ...) ve belki saksılara biraz fesleğen ekilir. Öte yandan, denemeye değer birçok şifalı bitki olabilir.

Francesco Beldì'den hala alıntı yapıyorum çünkü bu metinde kolayca yetiştirilebilecek pek çok bitkiyi listeliyor ve bunu yapmak için gereken tüm bilgileri içeren açık bir sayfa sunuyor.

Tam inceleme Kitap satın al

Organik sebze bahçesi: yetiştirme teknikleri ve savunma (Luca Conte)

Luca Conte'nin sebze bahçesi üzerine yazdığı iki kitap da (Organik Bahçe: Yetiştirme Teknikleri ve Organik Bahçe: Savunma Teknikleri) mutlaka sahip olunması gereken metinler. Yaklaşım, tek bir sebzenin nasıl yetiştirileceğini açıklamak değil, insanların bitki büyümesinin arkasındaki mekanizmaları ve yetiştiricinin her müdahalesini anlamasını sağlamaktır.

Bu nedenle, sadece ne yapılması gerektiğini açıklamakla kalmayan, aynı zamanda bu seçimlerin arkasındaki nedenleri anlamayı sağlayan kitaplardır. Gerçekten değerli okumalar.

Yetiştirme teknikleri Savunma teknikleri Kitap satın al

Sebze bahçesinin uygarlığı (Gian Carlo Cappello)

Gian Carlo Cappello, kendi hikayesini anlatma yeteneğine sahip. "temel 'yöntem dışı' yetiştirme derin düşünceleri ve Angera'daki bir sebze bahçesine dair somut bir deneyimin hikâyesini keyifli ve açık bir şekilde iç içe geçiriyor.

Bu kitabı okumanızı ve Gian Carlo Cappello'nun deneyimleri ve fikirleri hakkında biraz bilgi edinmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Gian Carlo Cappello ile Söyleşi Kitap satın al

Tarımın köklerinde (Manenti ve Sala)

Manenti yöntemini biliyor musunuz?

Gigi Manenti ve Cristina Sala Piedmont'taki çiftliklerinde yıllardır deneyler yapıyorlar Doğayı ve mekanizmalarını gözlemleyerek başlayan yetiştirme LEF tarafından yayınlanan bu kitapla bize yöntemlerini ve düşüncelerini anlatıyor ve değerli tarımsal deneyimlerine dair bir içgörü sunuyorlar.

Bir başka önemli okuma.

Kitap satın al

Henüz bahçeye söylemedim (Pia Pera)

Pia Pera'nın ölüm ve hayatın anlamı üzerine derin ve dolaysız olduğu kadar hassas bir şekilde düşündüğü günlüğü. Yazar, hastalığından doğayla olan ilişkisine kadar hikâyesini şeffaf bir şekilde anlatıyor.

Bahçe bu metnin merkezinde yer almaktadır Hayatın yoldaşı ve ruhun aynası. Kayıtsız kalınamayacak bir okuma.

Kitap satın al

Cennet ve dünya arasındaki bahçem (Luca Mercalli)

Luca Mercalli'nin bir çiftçi olarak deneyimlerini, somut tavsiyeler ve yetiştirme eyleminin ekolojik değeri üzerine düşünceler eşliğinde keyifli bir şekilde anlattığı sebze bahçesi üzerine güzel bir kitap.

İklim değişikliğinin giderek endişe verici bir hal aldığı günümüzde, sebze bahçesi yapmanın nasıl somut bir ekolojiye dönüşebileceğinin farkına varmak için çok faydalı bir metin.

Tam inceleme Kitap satın al

Çok sayıda başka ilginç okuma

Sonsuz bir liste yapmamak için kendime 10 kitaptan bahsedeceğime söz verdim.

Aslında satır aralarına başka okumalar da ekledim ve sonra Başa koyduğum fotoğrafa bakarsanız, metinde bahsedilmeyen diğer kitapları da göreceksiniz hepsi ilginç ve yararlı.

Hangi kitapları seçtiğim gerçekten önemli değil: bırakmak istediğim işaret meraklı olmak ve yeni şeyler öğrenmekten asla yorulmamak.

Okumak, kişinin (tarım) kültürünü artırmanın harika bir yoludur ve kişi kendini zenginleştirmek ve yeni bir şeyler öğrenmek için zorunlu hareketsizlik dönemlerinden yararlanabilir. Korona virüsü nedeniyle kapalı yerlerde kalmamız istendiğine göre ya da kış aylarında kar veya don tarlada çalışma yeteneğimizi elimizden aldığına göre, kendimizi iyi kitaplara adayabiliriz.

Bonus: Sıra dışı sebzeler (Cereda ve Petrucci)

Kitaplardan bahsetmişken Sara Petrucci ve benim tarafımdan kaleme alınan ve yakın zamanda yayınlanan metinden bahsetmeden geçemeyeceğim ve Terra Nuova tarafından yayımlanmıştır.

Sıra dışı sebzeler 4 Mart 2020'de, korona virüsünün ortasında çıktı. Tanıtım etkinlikleri düzenleme fırsatımız olmadı ve kitapçıda göz atamazsınız, bu yüzden size her zaman bundan bahsedersem beni affedeceksiniz.

Kitabımızda şunları bulacaksınız yeniden keşfedilmeyi hak eden bir dizi az bilinen ürün . şimdi almanızı tavsiye ederim (kitapçılar kapalı olduğu için internetten) çünkü birçok sebzenin bu dönemde, Mart ve Nisan ayları arasında ekilmesi gerekiyor.

Başa dön