I Yaban Mersini şüphesiz en sağlıklı ve en lezzetli meyveler arasındadır, ancak saatlerce çalışma gerektirmeleri ve hasat sonrası hassas depolama nedeniyle satın almaları oldukça pahalıdır. onları kendi başlarına yetiştirmek Bu da büyük bir zorluk olmadan yapılabilir.

Bitkiler organik olarak yönetilebilir, pestisit veya diğer zararlı uygulamaları kullanmadan Bitki sağlığına dikkat edildiği sürece, yaban mersini bahçesini olası hastalıklardan korumak.

Yaban mersini bitkisi çeşitli türlerinde (yabani yaban mersininden dev yaban mersinine kadar) aslında bazı parazit böcekler ve hastalıklar tarafından saldırıya uğrayabilir, bunları önlemek, ilk belirtilerde tanımak ve düşük etkili ürünlerle tedavi etmek önemlidir. Bu makalede tam olarak tartışıyoruz yaban mersi̇ni̇ hastaliklarina karşi önleme ve bi̇yoloji̇k savunma .

Daha fazlasını öğrenin

Yaban mersini zararlı böcekleri Hastalıkların yanı sıra, yaban mersini ağacı zararlı böcekler tarafından da taciz edilebilir. Bunların ne olduğunu, nasıl önleneceğini ve biyolojik yöntemlerle nasıl müdahale edileceğini öğrenelim.

Daha fazlasını öğrenin

İçindekiler

Yaban mersini bahçesinde hastalıkların önlenmesi

Organik yetiştiricilikte amaç, bitkilerin sağlıklı bir şekilde gelişebileceği bir ortam yaratmayı amaçlayan doğru bir yetiştirme yöntemi ile hastalıkları tedavi etmekten çok önlemektir. Yaban mersini yetiştiriciliğinde en sık görülen hastalıkları listelemeden önce, sorunların ortaya çıkmasını önlemek için neler yapılabileceğini düşünmek faydalı olacaktır.

  • Gölgelik altı sulama Hastalıkların hepsi nemli bir iklim tarafından desteklendiğinden, en azından bitkilerin toprak üstü kısımlarını ıslatmaktan kaçınarak sulama yönetilebilir. Yaban mersini nemli toprağa ihtiyaç duyar, kurulur bir dripline sistemi Suyu sadece toprağa dağıtan en geçerli sulama tekniğidir.
  • Düzenli ve yeterli budama Kesimde asla abartıya kaçmamak ve bitkilerin doğal uyumuna saygı göstermek gerektiği doğru olsa da, çok kalın ve karışık yaban mersini çalılarının, hastalıkları önlemek için önemli koşullar olan iyi ışık ve hava sirkülasyonuna izin vermediği de aynı derecede doğrudur.
Daha fazlasını öğrenin

Yaban mersini bitkisi nasıl budanır Yaban mersini ağacının doğru budanmasını, bitkiyi mümkün olan en iyi şekilde yönetmek için birçok pratik ipucunu öğreniyoruz.

Daha fazlasını öğrenin
  • Aşırı gübrelemeden kaçının Bu da bitkileri daha bereketli kılar ama aynı zamanda patojenik mantarların nüfuzuna karşı daha zayıf hale getirir.
  • Bitkilerin işlenmesi kış budamasından sonra propolis bazlı bir ürün Arılar tarafından üretilen bu değerli madde, kesiklerin iyileşmesini, bitkiye mantar girişinin olası bölgelerini destekler, dezenfekte eder ve olası olumsuzluklara karşı güçlendirici bir etkiye sahiptir. at kuyruğu infüzyonları ve maseratları önemli bir güçlendirici önleyici etkiye sahiptir, bu nedenle bunlar da şiddetle tavsiye edilir.

Hastalıklar için organik tedaviler

Kükürt ve sodyum bikarbonatın kullanılabildiği külleme dışında, aşağıda belirtilen hastalıkları tedavi etmek için bakır bazlı ürünler Bacillus subtilis kullanımı yaban mersini için de tescil edilene kadar, botrytis'e karşı çilek gibi çeşitli diğer türlerde de resmi olarak kullanılabilir. Bacilllus subtilis Aslında mikrobiyolojik bir üründür ve bu nedenle çok çevre dostudur.

Alternatif olarak, bakır bazlı bitki koruma uygulamalarından kaçınmak veya kullanımını sınırlamak istiyorsanız şunları deneyebilirsiniz Bitkinin doğal savunmasını artıran, canlandırıcı etkiye sahip bir ürün olan lesitin.

Başlıca yaban mersini hastalıkları

Bakalım şimdi ana patolojiler nelerdir Sağlığımız için çok değerli ve önemli bir tür olan yaban mersinine. Organik yetiştiricilikte hastalığın ilk belirtilerini tanıma Bu nedenle fidelerinizin sık sık gözlemlenmesi tavsiye edilir.

Antraknoz

Bir mantarın neden olduğu bir hastalıktır ( Colletotrichum spp. ) neden olabilir soldurma ve bitki çürümesi Meyveyi de etkiler ve genellikle sürgünlerin ve salkımların ucunun kararmasıyla başlar. Bazen antraknoz tarlada başlar ancak hasat sonrasına kadar görülmez Yumuşak kıvamlı yaban mersini görüldüğünde.

Mantar yağışlı mevsimi tercih eder, sporları çoğunlukla rüzgarla yayılır ve enfekte olmuş mahsul kalıntılarında kışı geçirir. tüm hastalıklı parçaları çıkarın Sadece şu an için değil, gelecekte başka enfeksiyonlardan kaçınmak için de.

Yaban mersini monilyası

Mantar Monilinia vaccinii-corymbiosis sorumludur monilia özellikle dev Amerikan yaban mersini ve bahardan itibaren tomurcuklanan tomurcuklarda kendini gösterir Etkilenen sürgünler kanca şeklinde aşağı doğru katlanır. Yüksek ortam neminde, bu mantarın sporlarının neden olduğu grimsi bir çiçeklenme de görülebilir. Ayrıca, bu koşullar altında olgunlaşan meyveler pembemsi renkte ve buruşuk kalır, daha sonra mumyalanır.

Daha sonra yere düşen mumyalaşmış meyveler, bir sonraki yıl için ana inokulum kaynaklarıdır Bu nedenle, bunları zamanında temizlemek ve kompost yığınına götürmek çok önemlidir. Birçok bitkide enfeksiyon başlangıcı fark ederseniz, şunları yapmanız yararlı olacaktır bakır bir ürünle müdahale edin Önemli olan, satın alınan ürünün etiketlerindeki tüm talimatlara titizlikle uymak ve önerilen dozu artırmamaktır.

Yaban mersini kanserleri

Çeşitli mantarlar şunlara neden olabilir kanserler küçük meyvelere ve Dev Amerikan yaban mersini söz konusu olduğunda, suçlu Godronia cassandrae tanınmış olan gövdelerin taban kısmında Bu değişikliklerin üzerinde, mantarın iğne başı gibi yapılmış ve yayılmasından sorumlu olan yayılma organları da fark edilir. Enfekte sürgünler her zaman budanmalıdır ve bu durumda bile bakır tedavisi faydalı olabilir.

Oidium

L' oidium veya beyaz küf yaban mersini mantarının neden olduğu Erysiphe penicillata ve bitkinin yeşil kısımlarını etkileyerek klasik beyazımsı patine Yaprakların üst kısmında giderek pudramsı bir hal alan yaprak buruşmasına ek olarak, yapraklarda kırmızımsı aureoller ve meyvelerde de beyazımsı çiçeklenmeler görülebilir ve sonuç olarak bunlar artık yenilebilir değildir.

Enfeksiyonlar şunlardan kaynaklanır bahar ılık sıcaklıklar ve havadaki nem tarafından desteklenir, ancak büyüme mevsimi boyunca devam edebilir.

Toz halinde küf, suda çözünmüş sodyum veya potasyum bikarbonat ve hatta kükürt ürünleri ile rahatlıkla tedavi edilebilir Birçok ticari formülasyona sahip olan bu ürünler, her zaman önce etiketlerdeki endikasyonlar okunarak ve olası fitotoksisiteye dikkat edilerek kullanılmalıdır.

Botrytis

Bu Mantar Botrytis cinerea çok yaygındır ve asmalar ve küçük meyveler de dahil olmak üzere çeşitli bitkilere zarar verir. Yaban mersini üzerinde monilia benzeri semptomlar yani kahverengileşme ve solma, ancak daha sonra meyvenin çürümesinin grimsi küf Botrytis'in karakteristik özelliği.

Bu mantar hastalığıyla mücadele etmek için aşağıdakileri yapmak önemlidir yine bakır bazlı bir ürünle zamanında tedavi edin .

Ferrik kloroz (bir hastalık değildir)

Bu olabilir Yaban mersini yapraklarının klasik yeşil rengini kaybettiğini ve sarardığını gözlemlemek Bunun mutlaka bir hastalıktan kaynaklanması gerekmez, basit bir fizyopati, yani bir eksiklikten kaynaklanan bir sorun olabilir. ferri̇k kloroz: demi̇r eksi̇kli̇ği̇ fotosentezi mümkün kılmaz ve bu nedenle klorofil yokluğunda yaban mersini yaprakları sararır.

Bir hastalık olmadığı için tedaviye gerek yoktur, ancak sorun basit bir şekilde çözülebilir. topraktaki demirin geri kazanılması demir şelatı sağlar. toprağın ph değerini kontrol edin Çünkü yeterince asidik değilse, toprakta mevcut olsalar bile bitki yararlı elementleri absorbe etmekte zorlanabilir.

İçgörü: organik yaban mersini yetiştiriciliği için bir rehber

Başa dön