Ahududu zararlıları: biyolojik savunma

Ahududu bitkileri organik olarak çok iyi yetiştirilebilir İlkbahardan itibaren, ahududuların hastalıklar veya böcekler nedeniyle bazı zararlılardan etkilenmesi gerçek bir olasılıktır. Bu nedenle onlara göz kulak olmak ve çevre dostu ve mümkün olduğunca seçici ürünlerle mümkün olan en kısa sürede müdahale etmek gerekir. Korkmayın: ileGerekli özen ve biraz azimle, bu türün lezzetli meyveleri yaz aylarında olgunlaşacaktır.

Tahmin ediyoruz ki Bitkilerin sürekli izlenmesi, zararlıların erken belirtilerini tespit etmek için bir ön koşuldur, Bunlar zamanında yapıldığında kesinlikle daha kolay bir yönetim sağlar ve dengeli ve asla aşırı olmayan gübreleme, budama ve sulama gibi genel bakım da bitkilerin iyi kalmasında rol oynar.

Ahududu hastalıklarından zaten bahsettik, şimdi özellikle görelim ahududuyu tehdit eden başlıca hayvan zararlıları nelerdir ve hem üretim ortamlarında hem de sebze bahçesinde veya ev bahçesinde hangi önlemler ve ürünlerle sorumlu ve etkili bir savunma yapabileceğimiz.

İçindekiler

Antonomo

Anthonomus rubi bir bit böceğidir. Yumurtalarını ahududuların çiçek tomurcuklarına bırakır ve ardından çiçek sapını keser, böylece tomurcuğun kendisi çatlayamaz ve larvanın onu içeriden rahatsız edilmeden yemesine izin verir.

Şiddetli istila durumunda ahududu hasadı yüzde 50'ye kadar azalır, bu nedenle çok yakinda harekete geçi̇lmeli̇ Ahududuların çiçeklenme öncesi evresinde azadirachtin (neem yağı) uygulamaları ile. Ayrıca yakınlarda eğrelti otu bitkileri varsa ahududu sıraları arasında malç olarak kullanabiliriz, çünkü bu bitkinin antonomlara karşı caydırıcı etkisi olduğu söyleniyor, maseratı da deneyebilirsiniz.

Küçük Meyve Sineği ( Drosophila suzukii )

Son yıllarda, küçük meyve sineği olarak bilinen Drosophila suzukii, küçük meyveler için büyük bir sorun haline gelmiştir. Bu dipteranın yetişkin formları yumurtalarını olgunlaşan meyvelerin içine bırakır ve larvalar etle beslenerek meyvede yüzey çöküntülerine neden olur. En büyük hasar yaz aylarında meydana gelir, ancak ılıman bir kıştan sonraBöceğin gelişi önceden tahmin edilir ve bu nedenle Drosophila'yı yakalamak için Kırmızı Musluk Tuzağı, Kırmızı Vazo Tuzağı gibi yiyecek tuzakları kurarak veya diğer zararlılara karşı da koruma sağlayan ince gözenekli böcek dışlama ağları aracılığıyla zamanında endişelenmeye başlamalıyız.

Akarlar

I kırmızı örümcekler Tetranycus urticae çok iyi tanınan ve polifag ve Neotetranychus rubi Yaprakları sokarak özsuyuyla beslenen akarlardır ve başlangıçta yakın klorotik lekeler şeklinde depigmentasyonlara, daha sonra daha geniş renksiz alanlara ve hatta ciddi vakalarda kurumaya neden olurlar. Saldırıları sıcak, kuru bir iklim ve havalandırma eksikliği tarafından desteklenir, bu koşullar fitozidlerin, yani yırtıcıların varlığını büyük ölçüde sınırlarBu akarların doğal oluşumu.

Ancak antagonistlerin varlığını teşvik etmek için en önemli şey geniş spektrumlu insektisitlerle tedaviden vazgeçilmesi zararlı akarların yanı sıra iyi akarları da öldüren, daha ziyade çevrenin biyolojik çeşitliliğini korumak ve kapsamlı ahududu üretimi söz konusu olduğunda, özel 'biyofabrikalardan' satın alarak bitkisel tohumları çevreye yaymak.

Mütevazı özel üretim için, ahududu bitkileri önceden aşağıdaki yöntemlerle müdahale edilerek savunulabilir ısırgan otu ve sarımsak özleri Aksi takdirde, mevcudiyet devam ederken, bir Beauveria bassiana iyi mantarına dayalı ürün .

Böcekler

Tahtakuruları, Heteroptera takımından rahatsız edici böceklerdir ve son yıllarda özellikle saldırganlık göstermiştir özellikle de yeni bir Asya böceği Halyomorpha halys Ahududu meyvelerinin sokulması gelişimlerini durdurur ve tat ve kokularının kötü olmasına neden olur.

Bu zararlıları yenmek için şunları yapabiliriz doğal piretrum veya azadirachtin tedavileri ile müdahale edin En azından genç formlar üzerinde belirli bir azaltma gücü sunar, ancak bu parazitler tarafından yeni ve hızlı yeniden kolonileşmeyi engellemez.

Sonuç olarak, tedaviyi çok sık tekrarlamak zorunda kalmamak için, meyve tutumundan sonra sıraları veya tek tek çalıları ince gözlü böcek dışlama ağlarına sarmak daha iyidir. Asya meyve böceğine ek olarak, son yıllarda çok etçil olan Popilia japonica böceği Birçok meyve ağacı türüne yapraklarını, sürgünlerini, çiçeklerini ve meyvelerini yiyerek saldırır ve çok sokulgan bir davranışa sahiptir, öyle ki birçok örneği bir arada zarar verirken bulabiliriz. Böceklerden arındırma ağları yine önemli bir savunma aracıdır.

Çekirgeler

İlkbahar ve yaz aylarında, bazı ağustos böceği olarak Metcalfa pruinosa Çünkü buruşma, yapraklarda bozulma ve sürgün büyümesinde yavaşlama .

Bu küçük böceklerin bir salgısı olarak beyaz balmumunun varlığını da görebiliriz, neyse ki genellikle bir düşman tarafından avlanırlar. Yetersiz doğal denge ve güçlü saldırı durumunda, azadirachtin ekolojik bir arıtma ürünü olarak çalışır.

Yaprak bitleri

Sıcak ve nemli mevsimlerde Bol gübrelemenin neden olduğu vejetatif bolluk tarafından da desteklenen birçok yaprak biti ortaya çıkabilir. Bu küçük böcekler, ahududuları esirgemeyen çoğu bahçe ve meyve bahçesi bitkisinin zararlılarıdır.

Bunun için orta derecede gübreleme yapmak önemlidir ve her zaman kompost, gübre ve gübre gibi doğal, organik ürünlerle ve aynı zamanda kaya unu gibi doğal minerallerle. ahududu budama çalıları incelten önleyici tedaviler de önemli bir rol oynamaktadır. ısırgan otu, acı biber ve sarımsak maseratları .

Seyreltilmiş Marsilya sabunu, devam eden istilalarda yıkıcı bir etkiye sahiptir, serin akşam saatlerinde kullanın.

İçgörü: Drosophila suzukii

Sara Petrucci tarafından yazılan makale

Başa dön