Budama aletlerinin taşla bilenmesi

Meyve bitkilerini budarken şunları yapmak çok önemlidir temiz ve hassas kesimler Bunun için keskin bıçaklı doğru aletleri kullanmak gerekir.

Çoğu zaman ihmal edilen bakım çalışmaları şunlardır bıçakların bilenmesi Bu, düzenli olarak yapıldığında teli koruyacak ve budama aletlerinin her zaman keskin olmasını sağlayacak basit bir işlemdir.

Nasıl olduğunu öğrenelim keskinleştirme Budama makasları ve diğer budama aletlerinin bakımı için, büyükanne ve büyükbabalarımızın yaptığı gibi taş bileme tekniğinden meyve bahçesinde taşıyabileceğimiz kullanışlı cep bileyicisine kadar.

İçindekiler

Budama aletleri ne zaman bilenmeli

Budama aletleri sık sık bilenmelidir böylece dişi korumak ve aşırı hasar görmüş bıçaklarda iyileştirme çalışması yapmak zorunda kalmamak için.

İki müdahaleyi birbirinden ayırabiliriz:

  • Günlük bakım İdeal olarak, kenarını korumak için sık sık hızlıca silmeniz gerekir; bu işlem cep kalemtıraşıyla sahada da yapılabilir ve sadece birkaç dakika sürer.
  • Yıllık bakım Yılda bir kez, aletleri sökerek bir tezgah taşı ile daha dikkatli bir bakım yapılmalıdır. Bu genellikle sezon başında yapılır.

Nasıl keskinleştirilir

Budama makasının bıçağı ipliği oluşturan bir eğilim Bu, ahşaba nüfuz etmesi amaçlanan ince kısımdır. Bu eğim keskin bir alet için gereklidir. Bilemenin ana amacı bunu eşit tutmaktır.

Her bileme işinde şunlar vardır iki adım:

  • En kaba aşınma Bıçak deformasyona uğramışsa, düzgün bir yüzey elde etmek için bunları aşındırıcı aletlerle (eğeler veya özel taşlar) kazımamız gerekir. En önemli şey, bıçağın orijinal eğimini korumaktır. Yukarıdan aşağıya, içeriden dışarıya doğru çapraz hareketlerle ilerliyoruz.
  • Bitirme Aşındırma çalışması, ince taneli bir aletle bitirdiğimiz kıvrımlara ve kusurlara neden olur. Bu durumda hareket, birincil aşındırma için yaptığımızın tersidir, aşağıdan yukarıya doğru ilerleriz.

Budama makası bilenirken, her iki tarafta da çalışma (aşındırma ve perdahlama) yapılır.

Bu pratik olarak tüm araçlar için geçerlidir (makaslar, budama makasları, budama bıçakları, aynı zamanda aşı bıçakları, kütük kancaları). İstisnalar budama motorlu testereleridir (zincir farklı şekillerde bilenir, motorlu testere zincirinin nasıl bileneceğini okuyabilirsiniz) ve demir testeresi (tırtıklı dişleri bilenmeye elverişli değildir).

Bileme işleminden önce şunları yapmanız gerektiğini unutmayın temiz bıçaklar Yıllık bakımda, mümkünse makaslar daha iyi çalışması için sökülmeli ve ayrıca açma ve kapama mekanizmaları yağlanmalıdır.

Bileme aletleri

Budama makaslarını bilemek için aşındırıcı aletler kullanılır. Genel olarak Bileyicilerin iki tarafı vardır, biri kaba taneli (aşınma için) ve ince taneli bir tane (bitirmek için).

En geleneksel bileme aleti bileme taşıdır, ancak günümüzde çok kullanışlı cep bileyicileri de buluyoruz.

Cep kalemtıraşı

Meyve bahçesinde taşımak ve tarlada kullanmak için de çok uygun olan çeşitli cep bileyicileri vardır. bir tarafı aşındırıcı çelik ve bir tarafı seramik bitirmek için.

Cep kalemtıraşı satın alın

Cep bileme taşı

Bileme taşı çiftçiler tarafından geleneksel olarak bileme için kullanılan alet Bileyici ile aynı şekilde kullanabiliriz. taşı ıslatmak onu kullanırken.

Tezgah taşı

Tezgâh taşı, aşağıdakileri sağlayan bir araçtır yıllık bakım için kullanılır Mutfak bıçakları için de kullanıldığından kolayca bulunur. Her zaman bir tarafı daha aşındırıcı ve bir tarafı ince taneli olan büyük bir kare taş bloğudur. Ağırlığı, kolayca hareket etmeden rahatça çalışmanıza olanak tanır.

Bu durumda makasın sökülmesi taş hareketsiz durur ve bıçak hareket eder. Cep taşında olduğu gibi Bileme sırasında tezgah taşını ıslak tutun.

Bileme taşı satın alın

Bileme videoları

Budama makaslarını bilemek için doğru hareketi kelimelerle açıklamak kolay değildir. Uzman Pietro Isolan bize nasıl yapılacağını videoda gösteriyor Pietro budama konusunda başka videolar da hazırladı, EASY PRUNING kursunun tamamına göz atmanızı tavsiye ederim (ücretsiz önizlemesini burada bulabilirsiniz).

Matteo Cereda'nın makalesi.

Başa dön