Sebze bahçesini malçlamak için çimlerden kesilen parçaların kullanılması

Daha fazla cevap okuyun

Günaydın. bu yıl ilk kez bir bahçem var ve küçük bir sebze bahçesi yapmaya çalıştım, ancak her hafta her zaman kökünden söktüğüm çok sayıda yabani ot var ama daha fazlası çıkmaya devam ediyor. çimlerden çim kesimleriyle malç yapabileceğinizi okudum. ancak, bunu yapmak için çok geç olup olmadığını ve eğer öyleyse, nasıl yapılacağını bilmek istedim. şimdiden teşekkür ederim. (Luana)

Merhaba Luana.

Onaylıyorum ki biçilmiş çim malç olarak kullanılabilir Bu sistem kullanışlıdır: Çim kesimlerini atmaya gerek yoktur ve bahçe zeminini kapalı tutmak için başka malzeme elde etmeye gerek yoktur. Ayrıca, çim kesimleri ayrışır ve toprağa organik madde ekleyerek onu zenginleştirir. Akılda tutulması gereken uyarılar Böylece bu tür yer örtücülerin ekinlere zarar verme riski ortadan kalkar.

Çim kesimleriyle malçlama nasıl yapılır

İlk önce yapmanız gerekenler malçın çürümemesine dikkat edin Malçlamadan önce biçilen çimlerin biraz kurumasına izin verilmeli, çok kalın katmanlar yapılmamalı veya ezilmesine izin verilmemelidir. ıslak çimen çürüme teşvik edilir, bu da bahçe bitkilerinde hastalıklara yol açar, kompakt bir tabaka toprağı oksijenden mahrum bırakır ve küflenmeye neden olur . ayrıştırma aynı zamanda ısı Bu da bitkinin tabanı için çok fazla olabilir ve ona zarar verebilir.

Çimleri kesmek için çim biçme makinesi kullanılıyorsa, çimler bıçaklar tarafından parçalandığı için daha fazla dikkat edilmelidir. Parçalanmış yeşil malzeme daha erken çürür ve sıkışma eğilimi gösterir Daha iyi dengelemek için saman veya kuru yapraklarla karıştırmak iyi olur. Parçalamanın avantajı, önce kompost haline gelmesidir.

Kullanılması gereken bir başka uyarı: biçme malzemesi tohum içermemelidir İçinde tohum bulunan bir malç kullanılırsa, yeni yabani ot fideleri ortaya çıkacağı için etki ters yönde olur.

Son olarak zamanlama konusunda cevap vereyim, malçlamak için çok geç olup olmadığını soruyorsunuz: Hayır derim. Açıkçası nerede yapmak istediğinize bağlı: hasat etmek üzere olduğunuz bir salatayı malçlamanın bir anlamı yok, ancak yeni ekilen veya uzun süre bahçede olmasını beklediğiniz ürünler için sorun değil.

Matteo Cereda tarafından yanıtlandı

Önceki cevap Soru sor Sonraki cevap
Başa dön