Bahçe işlerinde kaçınılması gereken üç hata

Her şey istediğimiz gibi olmuyor ve bunun suçlusu her zaman iklim ya da toprak olmuyor.

Bahçede çalışırken günlük faaliyetlerimizde bitkilerimize zarar vermemek için bilmemiz gereken küçük önlemler vardır.

Kaçınmanın hiçbir maliyeti olmayan üç tipik hata sunuyoruz, bunları yapmamak için sadece bilmeniz gerekir. Kimse yeşil bir parmakla doğmaz, fark yaratan küçük şeylerdir ve öğrenilebilir.

Üç basit şey vardır, dikkat etmenin hiçbir maliyeti yoktur, daha iyi hasat sonuçları verir ve işinizi mahvedebilecek bahçe bitkisi hastalıklarının gelişmesini ve yayılmasını önler.

Hata 1. Çok soğuk suyla sulama yapın

Hata Ağustos ayında musluğu açıp su hortumuyla sulama yaparsanız, zarar verebileceğinizi unutmayın. Sıcak yaz aylarında dikkatli olunmalı ve oda sıcaklığında olmayan su kullanmaktan kaçınılmalıdır: çok soğuk su bitkilerde termal şoka neden olur. Sıcaklıktaki değişiklik bitki büyümesini birkaç gün durdurabilir, özellikle fideler hassastırküçük ve yeni nakledilmiş olanlar.

Nasıl önlenir Yağmur suyunu sarnıçlarda biriktirirseniz bu sorunu yaşamazsınız, aynı şekilde damla sulama sisteminiz varsa (soğuk su hortumlardan geçirilerek ısıtılır). Öte yandan, musluktan su kullanıyorsanız, suyun çok soğuk olmadığından emin olmanız gerekir. Hava çok sıcak olduğunda, suyu depolayabileceğiniz ve doğrudan hortumdan kullanmayacağınız bidonlar veya sarnıçlar bulundurmak daha iyidir.

Hata 2. Bahçe aletleri ile hastalık bulaştırma.

Hata: Bunu bilmiyor olabilirsiniz, ancak bahçe aletleri bahçe bitkileri için ana hastalık araçlarından biridir. Budama veya hasat için bir budama makası veya bıçak kullanıyorsanız, dikkatli olun: hastalıklı bir bitkiyi keserseniz, işe devam edebilir ve hastalığı bahçeye yayabilirsiniz. Bu, bakteriyel hastalıkların, virozların ve hastalıkların bulaşmasını çok kolaylaştırırMantar.

Nasıl önlenir: Sadece biraz dikkatli olun, sararmış, kararmış veya küflenmiş veya çürümüş kısımları olan şüpheli bitkiler görürseniz, sağlıklı bitkilerde kullandığınızdan farklı aletler kullanın veya aletleri dezenfekte edin bitkiler arasında.

Hata 3. Çok yakın ekim

Hata. Tohumları birbirine çok yakın koymak ve doğru zamanda seyreltmemek yanlıştır. Birincisi, birbirine çok yakın olan bitkiler ışık, su ve besin çalar ve düzgün gelişemez; ikincisi, toprağı yabani otlardan temiz tutmak sorun olur ve yoğun ot temizliği çürümeyi ve bitki hastalıklarını teşvik eder.

Nasıl önlenir: Doğru dikim mesafelerine uymak önemlidir. Ekim veya dikim yaparken, bitkinin gelişimini dikkate alan bir dikim aralığı düşünülmelidir, web sitemizde çeşitli bahçe bitkileri arasında tutulması gereken doğru mesafeleri bulacaksınız, bunları dikkate alın ve şüpheniz varsa birkaç bitki daha az koyun, çok fazla şey istemeyenin çok az şey istediğini unutmayın.

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön