Fosfor, bitki organizmalarının metabolizması için en önemli elementlerden biridir, bitkilerde çiçeklenme ve meyve verme aşamalarına başkanlık eder, bu nedenle sebze bahçesi için ne kadar önemli olduğunu hayal etmek kolaydır.

Bu element organik kökenlidir ve gübreleme ile sağlanmadığı takdirde bahçe bitkileri tarafından tüketilmesi nedeniyle yetersiz kalma eğilimindedir. Fosfor eksikliği, yaprak renginde kırmızımsı veya morumsu kahverengi tonlarda değişiklikler gözlemlenerek anlaşılabilir.

Bahçe bitkilerinin ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin en önemlilerinden biri olan fosfor, potasyum ve azot ile birlikte tarımda toprak için temel makro elementler olarak kabul edilir.

Topraktaki fosfor

Fosfor (P), çok sayıda fosfat minerali (mineral fosfor) ve organik maddenin (organik fosfor) varlığı nedeniyle toprakta doğal olarak bulunan bir elementtir. Toprağın pH'ı, kök sisteminin fosforu emmesine izin vermede önemli bir rol oynar, çünkü elementi dönüştüren mikroorganizmaların aktivitesini koşullandırır ve onuBu element, birçok hayati bitki operasyonu için çok önemlidir ve bu maddeye en büyük talep çiçeklenme ve özellikle meyve verme sırasında ortaya çıkar.

Fosfor eksiklikleri ve fazlalıkları

Eksiklik Bu element nadiren eksiktir, hemen hemen tüm organik gübrelerde bulunur ve çok fazla sömürülen topraklar dışında bahçede fosfor eksikliği görülmez. Fosfor eksikliği olduğunda, bitki büyümekte ve kök oluşturmakta zorlanır, çiçeklenmeyi durdurur ve meyve oluşturmaz. Eksikliği gösterebilecek dış belirtiler, bitkinin anormal renklenmesidir.yapraklar (nekrotik veya kırmızı-kahverengi) ve damarlarda sararma. pH değerinin çok yüksek olması bu elementin alımını engelleyebilir ve eksikliğin nedeni olabilir.

Fazlalık. Toprakta çok fazla fosfor bulunması, bu fazlalığın diğer önemli elementlerin (demir veya azot gibi) asimilasyonunu zorlaştırabileceği ve dolayısıyla dolaylı olarak zararlı olabileceği gerçeği olmasaydı, bitki için bir sorun olmazdı.

Gübreleme ile fosfor sağlanması

Fosfor, organik bahçeler için kullanılan tüm organik gübrelerde bulunur ve toprağa kompost veya gübre serpilerek fosfor da eklenir. Bu nedenle, bu elementi ekilecek tarlaya getirmek zor değildir. Tarımda, meyve sebzelerinin çiçeklenmesini artırmak için yaz aylarında özel fosfat gübrelemesi yararlı olabilir, ancakSebze bahçesinde yapılmasını tavsiye edeceğim bir işlemdir. Ayrıca organik tarımda izin verilen doğal kaynaklı gübrelerin kullanıldığından emin olunmalıdır. Ekimden önce iyi bir arka plan gübrelemesi yapılırsa, sağlanan fosfor fazlasıyla yeterlidir.

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön