Pestisit kullanmadan bahçede sivrisinekleri önleme

Sivrisinekler bahçemizdeki en sinir bozucu böcekler arasındadır. kaplan si̇vri̇si̇nek Son yıllarda durumu daha da kötüleştirmek için, Kore sivrisineği gibi diğer tropikal ve oryantal sivrisinek türleri de ülkemize gelmiştir.

Bu böceklerle mücadele etmek için haşere kontrolü ve böcek ilaçları kullanılmaktadır ki bu yanlış ve kesinlikle çevre dostu olmayan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımla sadece sivrisinekleri değil arıları, uğur böceklerini ve diğer faydalı böcekleri de öldürmenin yanı sıra çevremizi zehirliyor .

Sivrisineksiz bir bahçe için doğru cevap önleme ile başlamalıdır Sivrisineklerin çoğalmasını önlemeye çalışırken, böcek ilacı uygulamalarına başvurmadan bile etkili olan küçük hileler ve sivrisinek önleme teknikleri var. Nasıl olduğunu öğrenelim.

İçindekiler

Sivrisinekler nasıl önlenir

Sivrisinek nasıl hızlı yayılacağını bilir, çünkü uygun bir yer bulduğunda kısa sürede çoğalmak Kısa bir biyolojik döngüye sahiptir ve her seferinde yüzlerce yumurta bırakabilir.

Tıpkı bahçe zararlılarında olduğu gibi, sivrisinekler için de böcek ilacı kullanmak istemiyorsak, sezonun erken dönemlerinde harekete geçmek çok önemlidir Sıcaklıklar yükseldiğinde, bahçenin yaşam ve özellikle de üreme için misafirperver bir habitat olmasını engeller.

Durgun su bırakmayın

Sivrisinek bulduğu yerde ürer yumurta bırakmak için ıslak ortamlar Su durgunluğu olan küçük alanlardan memnundur. Islak alanları erişilebilir bırakırsak, neredeyse kesinlikle sivrisinek yetişkinlerini çekeceğiz ve bunlar hızla yeni nesiller üretecektir.

Yağmur suyu dolu kovalar ve bidonlar, boşaltılmamış tabaklar, su birikintileri veya çamurlu alanlar ve sivrisinek larvaları için ideal ortamlardır.

Kaplan sivrisineği özellikle küçük alanları kullanmakta ustadır: 20 cm çapındaki bir tabakta 200 kadar sivrisinek larvası bulabiliriz.

Suyu muhafaza etmemiz gerekiyorsa, örneğin bahçe için yağmur suyunu depolarken, şunları yapmamız gerekir ve tapa veya ince gözenekli ağ ile örtün Böceklerin suya ulaşmasını engellemek için. larvasit tabletleri ancak çevreye zarar vermeyenler seçilmelidir; bu bağlamda, Bacillus thuringiensis (suş Israelensis ).

Biyoçeşitliliğin korunması

Kaplan sivrisineği kentsel alanlara yerleşmeyi tercih eder Bunun açıklaması basittir: özellikle kentsel ortamlara adapte olabilen bir sivrisinek türü olarak, şehirde çoğalır çünkü kendisini sınırlayacak bir avcı bulamaz.

Yaşayacak kadar şanslıysak biyoçeşitlilik açısından zengin bir bahçe ve böylece farklı yaşam formları, sivrisineğin varlığı bizi savunabilecek ve böylece sevmediğimiz böceğin varlığını azaltabilecek bir dizi antagonistle ilişkilendirilecektir. Sivrisinekler hala orada olacak, ancak kritik sayılarda olmayacaklardır.

Yarasalar ve yarasa kutuları

Sivrisineğin en ilginç düşmanlarından biri yarasa Eğer bahçemiz bu kanatlı memelilere kucak açıyorsa, gerçekten etkili bir yardımcıdan yararlanabiliriz. Yarasalar için nasıl çekici bir ortama sahip olabileceğimizden daha önce bahsetmiştik. yarasa kutusu kurulumu onları barındırabilecek.

Komşularla koordineli eylem

Bahçemizde sivrisinekleri önlemek için şunları yapmak çok önemlidir dikkatinizi mülkümüzle sınırlamayın Aslında, bir komşunun tabağındaki durgun suyun dikkatimizi dağıtması ve yine de kendimizi böceklerle ve sokmalarla dolu bulmamız yeterlidir.

İşte bu yüzden önemlidir komşularıyla konuşarak ipuçlarını ve iyi uygulamaları paylaşabilirler.

Ortak noktalar: etkisiz çareler

Sivrisinek kontrolü konusunda şunlar vardır bir dizi yaygın ve yerleşik klişe örneğin sivrisinek önleyici bitkiler veya suya koymak için bakır tel kullanmak gibi.

Bunlar kendin yap çözümleri ve popüler teknikler genellikle doğruluk unsurlarından yola çıkmakta, ancak daha sonra sorunu çözmede yetersiz kalmaktadır. Etkinliği olmayan veya sınırlı olan tekniklere boş yere umut bağlamamak için dikkatli olunmalıdır.

Bakır tel

Bazıları tavsiye ediyor durgunluk bölgelerine bir bakır tel veya 5 sentlik bozuk para koyun Sudaki bakır sivrisinek larvaları için zehirli olduğundan.

Ne yazık ki, sivrisineklerden kurtulmak için litre su başına 20-30 gram bakıra ihtiyacınız olacaktır, birkaç gün içinde bakır telden bahsetmiyorum bile oksitlenir ve bu da tüm etkilerini ortadan kaldırır Bakır kirleten ağır bir metaldir ve su birikintilerini sterilize etmek için kullanmayı düşünemeyiz.

Sivrisinek karşıtı bitkiler

Birçok bitki vardır ki, bu bitkiler kovucular sivrisineklere karşı en ünlü esans limon otu O zaman şu konuşuluyor monarda, catambra, lavanta, kadife çiçeği ve diğer bitkiler (sivrisinek karşıtı bitkileri keşfedin).

Bu çare bile test edildiğinde yetersizdir: bir bitki ne kadar istenmeyen olursa olsun kokusu sınırlı bir itici aralığa sahiptir Bahçeyi sivrisinek geçirmez bitkilerden oluşan bir ormana dönüştüremeyeceğimize göre, bitkilerin çözüm olmadığı gerçeğini kabullenmeliyiz.

Doğal kovucular

Sivrisineklere karşı bitkilerin özünden yararlanmanın daha etkili bir yöntemi, uçucu yağları çıkarmaktır. Bu şekilde, koku bir bitkininkinden daha konsantre olur ve gerekirse atomize edilebilir.

Sürekli tedavi gerektirdiği için biraz daha zahmetli bir savunma yöntemidir, ancak belirli zamanlarda sorunu hafifletebilir. Doğal sivrisinek kovucuların neler olduğunu öğrenelim.

Sivrisinek tuzakları

Önleme sivrisineklerin varlığını sınırlar ancak onları tamamen ortadan kaldırmaz Bu, yaşanabilir bir bahçeye sahip olmaya başlamak için önemli bir ilk adımdır.

Bununla birlikte, buna daha aktif savunma teknikleriyle eşlik etmek daha iyidir, şunları tavsiye ederim tuzakların kullanımının değerlendirilmesi Bu, böcek ilaçları, sivrisinek kovucular ve diğer zararlı maddeleri kullanmadan böcekleri seçici olarak ortadan kaldırmak için iyi bir fikirdir.

  • İçgörü: sivrisinek tuzakları

Tuzak yöntemi ilginçtir çünkü herhangi bir zehir dağıtmaz bir sistem olduğuna dikkat edin. sivrisineklerin özel olarak yakalanması Basit ışık çeken gece tuzakları aslında çok çeşitli böcekleri öldürür ve bu nedenle kaçınılması gerekir.

İlginç bir yakalama sistemi de Biogents tarafından geliştirilen sistemdir İki farklı seçici çekim biçimine dayanan bir sivrisinek önleme sistemidir:

  • Sivrisinekleri yumurtladıklarında çekmek için tuzaklar (Bg GAT) üremenin sınırlandırılması ve diğer yandan.
  • İnsan varlığını simüle eden tuzaklar ( Bg Mosquitaire dış mekan ve Bg Home iç mekan kullanımı için).

    Bu kombinasyon sivrisinek popülasyonunu önemli ölçüde azaltabilir ve bahçede iyi bir önleme stratejisinin taçlandırıcı zaferidir.

Biogents tuzaklarını keşfedin

Matteo Cereda'nın makalesi. SBM ile işbirliği içinde.

Başa dön