Asya böcekleri ( Halyomorpha halys ) veya Çin böcekleri yakın zamanda Doğu'dan ithal edilen ve ülkemizde, özellikle de Kuzey İtalya'da çoğalan böceklerdir.

Klasik yerli yeşil böceklerden kahverengi renkleriyle ayrılırlar, bu yüzden onlara kahverengi veya marmoratlı böcekler . kışkırtmak mahsul hasari özellikle meyveler üzerinde ve sonbahar-kış mevsiminde eve girme eğilimindedirler.

Asya tahtakurularını yok etmek kolay değildir, organik tarım yöntemleriyle ve zehir veya toksik ürünler kullanmamaya özen göstererek bunu nasıl yapabileceğimizi öğrenelim. Asya tahtakurusu böcek ilaçlarına karşı çok dirençlidir, bu nedenle en iyisi böcek ağlarına ve özel tuzaklara odaklanın .

İçindekiler

İtalya'da Asya tahtakurularının istilası

Asya tahtakuruları İtalya'ya birkaç yıl önce geldi, ilk raporlar 2012'de Emilia Romagna'dan geldi. Popillia japonica ve drosophila suzukii gibi diğer oryantal böceklerde olduğu gibi, kahverengi tahtakurusu Avrupa'da doğal antagonist bulunamamıştır .

Çin türlerinin gelişinden önce bile böcekler İtalya'da iyi biliniyordu: yeşil böcekler ( Nezara viridula ) yereldir Görünüş ve davranış olarak Doğu böceklerine oldukça benzerler.

Asya kahverengi böceği, yeşil böcekle aynı zararı verir, ancak daha uzun ömürlüdür ve birkaç kez üreyebilir. Tek bir Çin tahtakurusu bir yıldan fazla yaşayabilir ve 500'e kadar yavru doğurabilir Uçarak hareket edebilen, yiyecek ve barınak sağlayabilecek sebze bahçelerini ve meyve bahçelerini bulabilen böceklerdir.

Tahtakurusunun ürünlere verdiği zarar

Böcekler bitki maddesiyle beslenir, yaprakları ve meyveleri sokarak özsuyunu emer .

En önemli tarımsal zarar meyvelerdedir, çünkü Hem estetik hem de lezzet açısından hasadı bozar.

Olgunlaşmakta olan meyvelere saldıran mermer böceği genellikle çentiklere, deformasyonlara ve nekroza neden olur. Böcek soktuğunda, etkilenen bölgeye hoş olmayan bir tat verebilen tükürük salgılar.

Noktasal hasarın yanı sıra, böceğin bir bitkiden diğerine geçmesi de onu olası viral hastalık vektörü ve dışkılarla birlikte duman da.

Bu böcek pek çok ürüne, neredeyse tüm meyve türlerine zarar vermektedir. Böceklerden en çok etkilenen bitkiler arasında şunlar yer alır soya Sebze bahçesinde domates ve biber, çeşitli meyve türleri (elma, armut, kivi, kaki, kiraz, ...). Ayrıca zeytin ağaçlarında böcekler buluruz ve iğneleri yağın kalitesine zarar verir.

Asya böceklerini tanıma

Böcek, Rhynchus takımından bir böcektir, çok yetişkin aşamasında tanınması kolay Kalkana benzeyen gövdesi, böceklerin karakteristik beşgen şekline sahiptir ve yanlarında küçük lekeler bulunan mermerimsi kahverengi tonuyla yerli türlerden ayrılır.

Tahtakurularıyla mücadele etmek istiyorsak, bu böcekleri ortaya çıkar çıkmaz ortadan kaldırmak için yavru formlarını da tanımayı öğrenmekte fayda var. Yumurtadan yeni çıkmış tahtakuruları neanid aşaması yetişkinlerden çok farklıdır: daha yuvarlak, turuncu ve siyah renklidirler. periler yetişkin böceğe daha çok benzeyen genç böceklerdir.

Le Çin böceği yumurtaları fark edilmeleri kolay değildir, korunaklı yerlere, genellikle yaprakların altına bırakılırlar, bir araya kümelenmiş küçük beyaz toplardır.

Çin tahtakurularından nasıl kurtulurum

Böcekler böcektir böcek ilacı kullanarak mücadele etmek zor nesilden nesile tedaviye karşı daha fazla direnç geliştirebilmektedir. Bu nedenle, kimyasal mücadele sadece ekolojik nedenlerle değil, aynı zamanda uzun vadeli kolaylık açısından da tavsiye edilmez.

Küçük ölçekte, örneğin sebze bahçesinde, tahtakurularına karşı ilk savunma yöntemi elle hasat Bireyleri ortadan kaldırmak zor değildir ve hasarı azaltmaya yardımcı olur.

Daha büyük genişletmelerde bu mümkün değildir, bu nedenle alternatifler bulmak önemli hale gelir ve aşağıdakilerin önemini vurgular önleme konusunda harekete geçmek , Özellikle feromon tuzaklarla yakalama ve izleme yapılabilmektedir.

Tahtakurularına karşı yumuşak sabun

Böceklerden kurtulmak istiyorsak yumuşak potasyum sabunu kullanabiliriz. Suda çözünmüş sabun mekanik bir böcek öldürücü etki Asya böceğinin yumuşak kısımlarını kaplayarak onu boğar.

Tutulması gereken dozaj Litre başına 15-20 gram sabun Daha etkili olması için birkaç damla neem yağı da eklenebilir.

Tarımsal kullanım için potas sabununa ev yapımı alternatif Marsilya sabunu.

Bu tedavi Çin tahtakurularını öldürür, ancak sadece böcek tamamen püskürtüldüğünde etkili olduğu akılda tutulmalıdır. Bir tahtakurusu korunaklı ise hayatta kalır. tekrarlamak önemlidir ve çoğu zaman zaten belirleyici değildir .

Böcek ağları

Böcek hasarını önlemek için faydalı bir çözüm böcek ağları kullanın Olgunlaşmakta olan meyveleri olan bitkileri örtü altında tutan.

Sistem çok etkilidir, ancak şu kusuru vardır maliyet ve emek yoğun Elbette tozlaşmayı sağlayan böceklere ihtiyaç duyan çiçekli bitkilerin üzerini örtmemeye dikkat edin.

Antagonistik böcekler

Asya yatak böceklerine karşı antagonistik böceklerin kullanılması ilginçtir. Bu biyolojik kontrol yöntemi hala deneyseldir .

Özellikle, test ediyor eşekarisi samurayinin serbest birakilmasi ( Trissolcus japonicus) doğal antagonisti Halyomorpha halys Küçük eşek arıları böcek yumurtalarının zararına hareket eder ve nüfuslarını azaltır.

Sonuçlar cesaret verici görünmektedir ancak yöntemlerin hala doğrulanması gerekmektedir. Her durumda, doğal antagonistlerin kullanımı organik bir savunma sistemidir. profesyonel çiftçilerin ulaşabileceği bir yerde Bölgesel bitki sağlığı servisi tarafından koordine edilirse daha da iyi olur.

Feromon tuzakları: Blok Tuzak

Asya tahtakurularının varlığını sınırlamak için mükemmel bir yöntem feromon tuzakları kullanarak Tuzakları doğru şekilde ve doğru zamanda kurmak ve doğru tuzakları seçmek önemlidir, çünkü ne yazık ki piyasada etkisiz tuzaklar da vardır.

Block Trap tuzaklarını öneriyorum; tahtakurularını yakalamak için feromon tuzaklarının kullanımına adanmış bir yazıda bu konuyu detaylandırdık, burada Block Trap'in özelliklerini ve kullanımıyla ilgili ipuçlarını bulacaksınız.

Mükemmel çekiciliğe ek olarak cihazlar da geri dönüştürülebilirler onları yeni feromonlarla şarj ediyor. Feromonun değiştirilmesi diğer böcekler için de kullanılabilir Feromonun menzili göz önüne alındığında, Block Trap tuzakları savunulacak ürünlerin yakınına değil, böcekleri bitkilerden uzaklaştırmak ve zarar vermeden yakalamalarını sağlamak için arka plana yerleştirilmelidir.

Blok tuzağı satın alın

Evde Çin tahtakuruları

Mermer böcekleri genellikle evlerin içinde bulunur, özellikle sonbahar mevsiminde Rhynchus'lar kışı geçirmek için sığınak aradıklarında. Eylül ayından itibaren onları evlerde daha sık görürüz.

Böceklerin bitki özsuyu ile beslendiğini belirtmek önemlidir. Sokma adamı Tamamen zararsızdırlar.

Tarımsal bağlamda pestisit kullanılmaması gerekiyorsa, evde de her türlü zehirden kaçınılmalıdır. Bunları evden uzaklaştırmak için en iyi yöntem elle hasattır.

Yeşil böcekler gibi Asya ezildiğinde kokar Bunları çıkarmak için en iyisi su ve sabunla dolu bir kovaya atmaktır.

Tahtakurularını önlemek için aşağıdakiler yararlıdır pencerelerde sineklik ve biri olmalı delikleri kapatın belki de örneğin mutfak için hava girişlerinin gerekli olduğu yerlere ince ağ uygulayarak.

Tabii ki yaz ve sonbahar mevsi̇mi̇ni̇n başinda sebze bahçesi̇nde tahtakurulariyla mücadele ayrıca soğukta eve girmeye çalışacak daha az böcek olmasını sağlar.

Tahtakurularına karşı feromon tuzaklarını keşfedin

Matteo Cereda'nın makalesi. Marina Fusari'nin illüstrasyonu.

Başa dön