Armut ağacı psillidi: özellikleri, zararı ve biyolojik mücadelesi

Psyll, armut ağaçlarının en sık görülen zararlılarından biridir ve bitki üzerindeki varlığı o kadar çok bal özüne neden olur ki, birçok bitki organının kirlenmesiyle sonuçlanan fümigasyonun oluşumunu destekler.

Armut ağacı psillinin tehlikesi, seçici olmayan kimyasalların yoğun bir şekilde kullanıldığı ve ekili ortamlarda antagonistik böceklerin kaybına neden olduğu 1970'ler ve 1980'lerde daha büyüktü.

Bu parazitin popülasyonları farklılaşmıştı böcek öldürücü moleküllere karşı dirençli Daha sonra tarım, Avrupa Birliği'nin getirdiği kısıtlamalar nedeniyle de giderek artan bir şekilde entegre zararlı yönetimi veya en azından birçok bitki koruma ürününün kısıtlanması veya yasaklanması yoluna girmiştir.

Armut psillasını kontrol etmek artık organik meyve yetiştiriciliğinde bile daha az etkili yöntemlerle mümkün. Önemli olan Armut ağaçlarının böcekten etkilendiğini erken bir aşamada fark edin ve zamanında müdahale edin Bu nedenle böcek hakkında bilgi edinelim ve saldırılarını nasıl engelleyeceğimizi öğrenelim.

İçindekiler

Böcek özellikleri

Psylla ( Psylla veya Cacopsylla pyri ), Rhynchus takımından bir böcek olan armut ağacının önemli fitofajlarından biridir.

Yetişkin küçük, sadece 2,5-3 mm uzunluğunda, yaşına bağlı olarak koyu sarı, fındık veya kahverengi renktedir (kışlayan formlar daha koyudur). Kanatlar şeffaftır ve eğimli çatılı gövde üzerine yerleştirilmiştir.

Neanidler yassıdır, siyahımsı bir renge dönüşene kadar giderek koyulaşma eğilimi gösteren sarı-turuncu bir renge sahiptir ve iki tipik yanal genişlemeye sahiptir. Bu genç evreler, koruyucu bir amacı olan kalın bal özü ile kaplıdır.

Yumurtalar sarı-turuncu, uzun ve bir çeşit ucu vardır, diğer ucunda ise bir çeşit kuyruk bulunur.

Psyllid, meyve bahçesinde çeşitli barınaklar bularak yetişkin olarak kışı geçirir, ardından Şubat ayının başlarında, sıcaklıklar 10 °C'yi aştığında böcekler dışarı çıkar ve yumurtalarını tomurcukların dibine bırakır. Bir yılda beş nesle kadar armut psillası meydana gelir .

Armut ağacı psillinin verdiği zarar

Psylla, özellikle genç formlarında Armut ağacı filizlerine, yumuşak yapraklara ve henüz genç dallara, nadiren de küçük meyvelere kolayca saldırır.

Tüm bu organların üzerinde bol miktarda bal özü psyllidleri kaplar ve ciddi vakalarda bol miktarda yaprak kaybı da görülür.

Hasar hem doğrudan hem de dolaylıdır.

  • Doğrudan hasar nedeniyle beslenme sokmaları Yapraklarda ve sürgünlerde küçük nekroz lekeleri ile deformasyona ve vejetatif durmaya neden olur.
  • Dolaylı hasar: neden olduğu bal özü Bitki dokularını kaplayarak boğulmalarına ve güneş yanıklarına neden olur, çünkü bu madde bazen yapraklar üzerinde mercek etkisi yapar ve böylece güneş ışınlarını orada yoğunlaştırır. Bal özü aynı zamanda meyvede kalite kaybına neden olur, eğer satılacaksa değer kaybına uğrar; ayrıca saprofit mantarların yerleşmesini de destekler, örneğin Fümigasyonlar Bu da klorofil fotosentezini engeller. Son olarak, psyll armut ağacı geri dönüşünden sorumlu fitoplazmanın potansiyel bir vektörü bitkiler üzerinde ölümcül olabilen bir bitki hastalığı.

Önleme teknikleri

Armut psilll saldırılarının bitkinin sağlığını ve hasadı tehlikeye atmasını önlemek için, saldırıları kontrol altına almak için bazı önemli önlemler uygulanmalıdır. Bunlar arasında şunlar yer almaktadır:

  • Dikkatli gübreleme Psyll azot bakımından zengin özsuyu çektiği için aşırı değildir.
  • Hafif budama Vejetatif canlılığı çok fazla teşvik etmeyen.
  • Biyoçeşitliliği teşvik etmeye yönelik tüm tekniklerin benimsenmesi tamamen veya kısmen çimlendirme, çitlerin, çalıların ve kır çiçeklerinin varlığı, kısacası yırtıcı böceklerin ve psyllid parazitlerinin varlığını destekleyen her şey.

Armut psillasına karşı savunma

Organik tarımda, armut psillası ile ya böcek ilaçlarıyla ya da mücadelede antagonistik böcekler kullanarak mücadele edebiliriz.

Biyolojik böcek ilacı uygulamaları

Marsilya sabunu veya tarımsal kullanım için yumuşak potasyum sabunu, 10-20 gram/litre su dozlarında kullanılan düşük etkili insektisitler olarak etkilidir. Ancak, bitki dokusunda yanıklara neden olmamak için uygulamayı günün serin saatlerinde yapmayı unutmamak çok önemlidir.

Yumuşak sabun satın alın

Beyaz mineral yağ veya (daha çevre dostu bir ürün olan) soya yağı ile yumuşak sabununkine benzer bir işlev elde edilir.

Psyllid'e karşı kullanılacak bir diğer ürün ise quassio ağacı (Quassia amara) Odun ve kabukları quassin, kumarinler ve diğer alkaloidler içeren tropikal bir bitkiden elde edilen bu maddeler, kokusuz ancak güçlü acı bir tada sahip doğal bir böcek ilacı hazırlamak için kullanılır. ben bir kaynatma 20-30 gram kasyumu bir litre suda birkaç gün beklettikten sonra 40-60 dakika kaynatırsınız. Soğutup süzdükten sonra kaynatma suyunu 10 litreye kadar suyla seyreltirsiniz ve tedaviyi yine günün serin saatlerinde uygulayabilirsiniz.

Biyolojik kontrol

Biyolojik kontrol, böceklerin çevreye salınmasından ibarettir antagonistler bu durumda l' Anthocoris nemoralis , Mart ve Nisan ayları arasında hektar başına 1000-2000 birey sayısında fırlayan Rhynchus takımının böceği.

Bu yöntemin özel tarım için güçlü sınırlaması, küçük alanlarda çalışmamasıdır, çünkü böceklerin dış ortamda çok fazla dağılımı vardır. Sonuçların takdir edilmesi için en az bir hektarlık bir meyve bahçesine ihtiyacınız var Bu yüzden profesyonel organik armut ağacı yetiştiriciliğinde kesinlikle tavsiye edilen bir yoldur.

Sara Petrucci'nin makalesi.

Başa dön