Bordeaux karışımı: nedir, nasıl kullanılır, önlemler

Bordo bulamacı, tarımda test edilen ilk bakır ürünlerinden biridir: 19. yüzyılda piyasaya sürülmüştür ve bugün hala meyve bitkilerini, sebzeleri ve süs türlerini birçok mantar hastalığına karşı korumak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bordo bulamacı ile muamele edilen bitki örtüsü, hemen hemen hepimizin en az bir kez gördüğü tipik mavimsi halelerle kaplanır.ekili bitki örtüsü.

Bakır ürünlerini genel olarak tanımladık: ne olduklarını, nasıl çalıştıklarını ve nasıl kullanıldıklarını. Şimdi bunların en iyi bilinenlerinden biri olan Bordeaux karışımına daha ayrıntılı olarak bakalım.

İçindekiler

Nedir: Bordeaux karışımının bileşimi

Buna ' mantar "çünkü aslında bir karışımdır, yani bakır sülfat karışımı asit ph, ve kalsiyum hidroksit Bakır madenlerden çıkarılırken, kireç genellikle kireçtaşı kayalarının pişirilmesiyle elde edilir.

İki bileşiğin oranına bağlı olarak sonuçlar farklılık gösterebilir. En dengeli oran 1:0,7-0,8'dir, Burada 1 bakır sülfat ve 0,7-0,8 kalsiyum hidroksittir ve pH-nötr bir lapaya yol açan da budur.

Piyasada, kullanıma hazır Bordo karışımı paketleri ve bağımsız olarak karıştırılabilen iki ayrı bileşik içeren diğerleri bulabiliriz. Bordo karışımı iki ayrı bileşenden hazırlanabilir, bakır sülfatın artırılması, daha hazır ancak daha az kalıcı bir etkiye sahip daha asidik bir lapa ile sonuçlanır Kalsiyum hidroksit dozunun artırılması ise tam tersini yapar, yani daha az hızlı ancak daha uzun süreli bir etkiye sahip daha alkali reaksiyonlu bir bulamaç.

Şüphe durumunda, aşırı dengesiz preparatların neden olduğu bitkiler üzerindeki olası fitotoksik etkileri önlemek için, yukarıda belirtilen standart oranlardan elde edilen ve genellikle hazır ticari preparatlarda bulunan nötr reaksiyonlu bir lapa kullanılması önerilir.

Ürün şu görünüme sahiptir belirtilen dozlarda su ile seyreltilecek ıslanabilir toz ambalajın üzerinde. Bileşik aslında çözünmez ve suda süspansiyon halinde kalır.

Bakır nasıl çalışır?

Bakırın fitoatrik özellikleri, yani bitki korumada kullanımı 1882 yılında keşfedilmiş ve o zamandan beri yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bakır ürün salımları bakır iyonları patojenik mantarların sporları üzerinde toksik etkiye sahiptir ve bu sporların çimlenmesi engellenir. Bakırın etkisi önleyicidir Çünkü patojen mantar sporları çimlenmeye başladığında ve dolayısıyla yağışlı dönemlerde ve uzun yağmurlardan sonra bitki üzerinde olmalıdır.

Bordeaux karışımı, diğer bakır ürünler gibi riskten korunma etkisi bitkinin içine girmez ancak yüzeyde kalır.

Savunduğu olumsuzluklar

Bordeaux karışımı bir mantar ilacıdır ve bu nedenle sebze, meyve ve diğer türleri çeşitli mantar patojenlerine karşı korumak için kullanılır Tüylü mildiyö, kabuklanma, antraknoz, molinilya, coryneous, cankers, septoria vb.

Bordeaux karışımının yanı sıra diğer bakır ürünleri de bakterilere karşı savunmada da olumlu bir etkiye sahiptir. Bu yüzden bu tür patolojileri engellemek için de kullanılır.

Bordeaux karışımı ne zaman kullanılmalı

Bordo bulamacının kullanımı gelişigüzel olamaz ve sınırlamalara tabi olmalıdır. Örneğin çiçeklenme sırasında bundan kaçının Çiçek organlarında yanık riski ve polen için toksik olması nedeniyle.

Büyüme mevsimi boyunca sert çekirdekli meyvelerde, kabarcıklar veya monilya gibi hastalıklar söz konusu olduğunda, kalsiyum polisülfit kullanılması veya daha iyisi, satın alınan veya kendi üretilen at kuyruğu ürünleriyle veya lesitin, zeolitler, propolis ve diğer ürünlerle önleyici tedaviler yapılması tercih edilir.

Kışın meyve bahçesinde patojenik mantarların kışlayan formlarını yok etmek için kullanın ve yumuşak çekirdekli meyvelerde, gerekli tüm önlemleri alarak gerekirse sezon boyunca da kullanabiliriz.

Sebze bahçesinde Bordo bulamacını özellikle çok yağışlı ve nemli geçen ilkbahar gibi en riskli vejetatif evrelerde domates ve patates yanıklığı gibi birçok hastalığı durdurmak için kullanabiliriz.

Her durumda, satın alınan mantarın etiketi, çeşitli bitki türleri için kullanılmasına izin verilen süreleri gösterir ve bu nedenle aşağıdakilerin yapılması önerilir yasalara sıkı sıkıya bağlı kalmak Genel bir kılavuz olarak, Bordeaux karışımı için de geçerlidir, tedavileri uygulamak için en iyi zamanlar her zaman günün en serin saatleridir .

Hangi ürünlerde kullanılır

Bordo bulamacının profesyonel kullanımı için her zaman çeşitli ticari formülasyonların kayıtlı olduğu mahsullere atıfta bulunulmalıdır, ancak özel kullanım için bahçe merkezlerinde bulunan paketler de tedavi edilebilecek mahsullerin ve savunulması gereken hastalıkların göstergelerini içerir.

Kullanım olanakları çok geniştir Bunlar asmalardan fındık gibi ağaç ürünlerine, birçok sebze ve küçük meyveye kadar çeşitlilik göstermektedir.

Bordeaux karışımı satın almak

Profesyonel kullanım için Bordeaux karışımı satın almak için, aşağıdaki özelliklere sahip olmak gerekir patent bitki koruma amaçlı kullanım için, özel kullanım için ise bu ve diğer ürünleri bahçe merkezlerinde ve hatta çevrimiçi olarak serbestçe bulabiliriz.

Bordeaux karışımı satın alın

Kullanım yöntemleri ve dozajları

Bordo bulamacını kullanmaya başlamadan önce, dediğimiz gibi, her zaman aşağıdakileri yapmak gerekir ambalaj üzerindeki tüm bilgileri dikkatlice okuyun Şunlara sadık kalmak iyidir belirtilen dozlar dağıtım yöntemleri ile kendinizi korumanın önemini hafife almayın. ki̇şi̇sel koruyucu eki̇pman maske, eldiven, ayakkabı ve giysileri korumak için bir takım elbise.

Dozlar, bitki türlerine ve ayrıca yılın zamanına bağlı olarak tam olarak değişkendir. Kullanım yöntemi söz konusu olduğunda, bunun bir kaplama ürünü olduğu akılda tutulmalıdır, bu nedenle tüm bitki örtüsü her zaman aşağıdakiler sağlanarak dikkatlice işlenmelidir eşit ve düzgün bir kapsama alanı Bitkiye giren sistemik bir ürün değildir, ancak sadece ürünün bulunduğu yerde patojeni bloke edebilir.

Kıtlık süresi

Tüm bitki koruma ürünlerinde, eksiklik süresinin, yani son uygulama ile hasat arasındaki zaman aralığının farkında olunmalıdır. Bakır ürünleri söz konusu olduğunda, bu süre yaklaşık 20 gün Bu nedenle, kabak, fesleğen gibi sürekli hasat edilen bazı ürünler veya yazın domates, neredeyse hazır olan marullar gibi olgunlaşmaya yakın ürünler için kullanılmasının uygun olmadığı açıktır.

Bakır tedavisi bu nedenle de her zaman dikkatle değerlendirilmelidir.

Toksisite ve çevresel hususlar

Okuma bir Bordeaux karışımının güvenlik bilgi formu Örneğin, ciddi göz yaralanmalarına neden olduğunu (tabii ki kazara temas yoluyla), solunduğunda zararlı olduğunu ve suda yaşayan organizmalar için çok zehirli olduğunu okuyoruz.

Bu nedenle, her zaman kişisel koruyucu ekipman kullanılması ve tedavilerin dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi önemlidir.

Dağıtılmış bakır zaman içinde bozulmaz ve bitki örtüsünden yağmurla yıkanarak toprağa düşer ve burada organik madde ve kil ile bağlanarak çözünmeyen bileşikler oluşturur. Bu nedenle bakır toprakta zamanla birikebilir, bu da bakırın dikkatli ve aşırıya kaçmadan kullanılması gerektiğinin bir başka nedenidir.

Bordo bulamacının fitotoksisitesi

Bazen bitki örtüsü üzerinde bakır uygulamaları fitotoksisiteye neden olur Özellikle çiçekli organlarda ve meyvelerde görülebilen bu durum, aynı zamanda genel olarak vejetatif bereketin azalmasıyla da ortaya çıkabilir. Çiçeklenme döneminde bakır uygulaması yapmak her zaman tavsiye edilmez. Armutlarda, bazen kabukta görülen güçlü ruslaşma genellikle bakır uygulamalarından kaynaklanır.

Organik düzenlemelerde Bordeaux karışımı

Bakır bazlı ürünler EC Reg 889/08, (Ek II) kapsamında organik tarımda izin verilir, AB genelinde geçerli olan organik tarıma ilişkin referans metin olan EC Reg 834/07'nin uygulama kurallarını içerir.

Organik tarıma ilişkin yeni Avrupa düzenlemeleri 2021'de yürürlüğe girecek AB Reg. 2018/848 ve AB Reg. 2018/1584 ve AB Reg. 2018/1584 Ek II'de bakır kullanım olasılığı ilkinde olduğu gibi listelenmiştir:

"Bakır hidroksit, bakır oksiklorür, bakır oksit, Bordeaux karışımı ve tribazik bakır sülfat formundaki bakır bileşikleri" ve burada da bitişik sütunda şu ifade yer almaktadır: "Yılda hektar başına maksimum 6 kg bakır. Çok yıllık ürünler için, bir önceki paragraftan istisna olarak, Üye Devletler belirli bir yılda maksimum 6 kg sınırının aşılmasına izin verebilirsöz konusu yıl ve önceki dört yılı kapsayan beş yıl boyunca fiilen uygulanan ortalama miktarın 6 kg'ı aşmaması koşuluyla bakır.

Ancak 1 Ocak 2019 itibariyle 1981 sayılı AB Yönetmeliği yürürlüktedir. Bakır bileşiklerinin tarımda (sadece organik değil) kullanımını ele alan bu rapor, önemli bir yenilik olarak bakırın " ikame için aday maddeler ", yani aynı etkinlikte ancak daha düşük etkiye sahip ikame maddeler üzerinde araştırma yapılan maddeler. Ayrıca, kullanım sınırı yedi yıl boyunca 28 kg/ha, yani yılda ortalama 4 kg/ha olarak belirlendiği için daha büyük bir kısıtlama söz konusudur.

Bordeaux karışımı satın alın Oku: tarımda bakır

Sara Petrucci tarafından yazılan makale

Başa dön