Meyve ağacı bakımı: Meyve bahçesinde Eylül ayı çalışmaları

Eylül ayı yaz ve sonbahar arasında geçiş Meyve bahçesi de hasat, budama ve yaprakların sararmaya başlaması gibi mevsim değişikliklerine tanıklık eder.

Eylül ayı için sebze bahçesindeki çalışmaları daha önce listelemiştik, şimdi de bakalım meyve ağaçlarinin bakimi i̇çi̇n bu ay boyunca yapilacak başlica faali̇yetler nelerdi̇r ve bunların çevresel olarak sürdürülebilir bir tarım yöntemine göre nasıl gerçekleştirileceği.

İyi yönetilen bir meyve bahçesi şunları gerektirir sürekli dikkat İhtiyaç anında yapılan müdahalelerden ziyade, Eylül ayında genellikle yapılması gereken görevleri hatırlatmak faydalı olacaktır.

İçindekiler

Sulamanın askıya alınması

Eylül ayında sıcaklıklar düşmeye başlar , e 'normal' yağış gerçekleşir Ağustos ayındaki fırtına ve dolu yağışlarının ardından, ne yazık ki yaz boyunca devam eden kuraklık bazen aniden ve olumsuz bir şekilde kesintiye uğradı.

Eylül ayının gelmesiyle birlikte sulamaya ara verilebilir Tabii ki duruma göre ve gerçekten ne zaman yapılacağına göre.

Elma toplama

Eylül ayı aşağıdakilerin gerçekleştiği aydır çoğu elma çeşidini olgunlaştırır Bitkiler alçaksa yerden veya merdiven ya da arabalarla, ancak güvenlik önlemlerine azami dikkat gösterilerek hasat edilir. Amatör bir meyve bahçesinde, merdivene tırmanmaktan kaçınmayı mümkün kılan teleskopik bir meyve toplama makinesi de kullanılabilir.

Elmalar diğerlerine göre elleçlemeye daha dayanıklıdır, ancak iyi bir depolama için onlara karşı da nazik olmak önemlidir.

Organik olarak yönetilen bir meyve bahçesinde birçok elmanın 'kötü' olması kolaydır. Yani sezon boyunca yok edemediğimiz karpokapsa ve diğer böcek zararlılarından etkilenmiş. Bu gözlem bize gelecek yıl nasıl daha iyi yapacağımız ve önleme konusunda nasıl çalışacağımız konusunda bir fikir verebilir. Aynı şey kabuk ve külleme gibi mantar hastalıkları için de geçerlidir. Zarar görmüş kısımlarından sıyrılmış kısmen iyi elmalar, aşağıdaki amaçlar için kullanılabilirmeyve suları ve keklerin hazırlanması, böylece israfın önlenmesi.

Aynı zamanda yararlıdır elmaların büyüklüğünü gözlemleyin ve önümüzdeki yıl daha az sayıda da olsa daha büyük elmalar elde etmeyi amaçlayan bir seyreltme yapmak için bir not alın.

Üzüm hasadı

Eylül ayı, mükemmel bir şekilde, üzüm hasadının yapıldığı ay ya da üzüm hasadı Salkımları dibinden keserek makas yardımıyla uygulanır. Üzüm, bitkiden ayrıldıktan sonra olgunlaşmaya devam etmeyen bir meyvedir, bu nedenle doğru zamanda hasat edilmelidir.

Her zaman kolay değildir tam olgunluğa ulaşmanın değerlendirilmesi görsel olarak, bu nedenle numune olarak alınan çeşitli bitkilerden üzüm örnekleri, çoğu kişi için açık olduğu gibi, bize daha iyi rehberlik edebilir.

Diğer hasatlar: Eylül ayında mevsim meyveleri

Eylül ayında elma ve üzümün yanı sıra birçok meyve de olgunlaşır armut çeşitleri olgunlaşmanın yanı sıra incir, erik ve kuru erik . Hatta ceviz bu zamanda hasat edilir.

Bazı meyvelerin üretiminin sıfır olması durumunda, bunun nedeni İlkbahar donu, Ne yazık ki oldukça sık meydana gelen ve çiçeklere zarar veren ve meyve oluşumunu tehlikeye atan bir fenomen.

Yaz sonu gübreleme

Yaz sonuna doğru, meyve bitkilerine rezerv maddelerin birikmesi için gerekli besinleri sağlamak amacıyla meyve bahçesini gübrelemek çok önemlidir. Aslında, köklerde, gövdede ve dallarda bulunacak olan bu rezerv maddeler, erken ilkbaharda iyi bir çiçeklenme sağlayabilecek ve bu da gelecekteki üretim için iyi bir ön koşul olacaktır.

Eğer mevcut değillerse kendi ürettiği olgun kompost veya gübre ve, diğerlerini kullanabilirsiniz organik gübreler gübre veya kümes hayvanı gübresi gibi peletlenmiş ve peletlenmemiş, hatta doğuştan gübre, tezek ve ayrıca kesim yan ürünleri içeren karışık organik gübreler

Çimlendirme

Eylül ayında çimler hala hızla büyümektedir ve en azından son bir mevsimlik kesim işlemi yapılması gerekebilir.

Ekolojik nedenlerden dolayı, aşağıdakileri tercih etmek daha iyidir alternatif sıralarda biçme Ağustos ayı için önerildiği gibi, yaklaşık iki hafta arayla. Bu kurnazlık, aslında yararlı böcekleri kendiliğinden açan tüm çiçeklerden mahrum bırakmaktan kaçınır.

Kiraz ağacı budama

Eylül ayında budama müdahaleleri Örneğin, normalde diğer meyve ağaçları gibi kış sonunda budanmayan kiraz ağacında durum böyledir, çünkü kesiklerden çok acı çeker, sakız yayar ve zorlukla iyileşir.

Eylül ayı, yapraklar hala mevcutken budamak için iyi bir zamandır. veya meyve veren oluşumların bir bölümünü yenileyen kesimler yapın ve hasarlı, hastalıklı veya aşırı yoğun ve kesişen dalları çıkarın.

  • Derinleşme: kiraz ağacının budanması

Yaprakları düşmeden önce gözlemlemek

Meyve bitkileri yapraklarını dökmeden önce, son bir Gözlem Aslında, eğer önceki aylarda mantar hastalıklarını durduramadıysak, şunu bilmek güzel düşen yapraklar bu patojenler için kışlama alanı olabilir Bu nedenle, gerçekten düştüklerinde onları yaprakların altından çıkarmak iyi bir fikir olacaktır.

Eylül Ayı Tedavileri

Eylül ayında, mantar saldırısına uğramış bitkilerde yaprak dökümü sırasında yapılan bordo bulamacı uygulamalarını yapmak için hala biraz erken, ancak şimdi ürünü satın alarak ve uygulama pompasının çalışmasını değerlendirerek bunları mümkün olan en kısa sürede yapmak için kendimizi organize etmeye başlayabiliriz.

Tedaviler şunlar olabilir Monilyadan etkilenen sert çekirdekli meyvelerde ve kabuklanmanın saldırdığı armut ve elma ağaçlarında faydalıdır .

Bunun yerine hasat edi̇lmek üzere olan zeyti̇n ağaci yağ si̇neği̇nden özelli̇kle korunmalidir Eğer kaolin önceki aylarda ilaçlandıysa ve gıda veya feromon tuzakları kurulduysa, sineklerin yumurtlama pozisyonları muhtemelen azalmıştır. Aksi takdirde, organik tarımda da izin verilen bir böcek ilacı olan Spinosad ile ilaçlama yapmak artık mümkündür.

Sara Petrucci tarafından yazılan makale

Ayrıca Gıda Ormanı'nı keşfedin

Gıda Ormanı'nın ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Meyve ağaçlarının ve faydalı bitkilerin tedavi veya budama olmadan yönetilmesine yönelik bir yaklaşım.

Stefano Soldati ile birlikte doğadan ilham alan ve ormanın dengesini yeniden yaratmayı amaçlayan bu yöntemi anlatan ücretsiz bir e-kitap hazırladık.

E-kitap gıda ormanını indir
Başa dön