Metaldehit salyangoz ilacı: riskler ve kontrendikasyonlar

Salyangoz ve sümüklü böcekler sebze bahçelerinin en büyük düşmanlarıdır Nemli ve çok güneşli olmayan bir iklimde çoğalırlar ve ürünlere önemli ölçüde zarar verebilirler. En büyük zararı yapraklı sebzeler, özellikle salatalar ve yaprakları döküldüğünde geri dönüşü olmayan bir şekilde zarar görebilen genç fideler görür.

Bu yumuşakçalarla mücadele etmek için çeşitli yöntemler vardır, ancak ne yazık ki insanlar tembellikten dolayı çoğu zaman bahçeye kimyasal salyangoz öldürücü yayarak kolay yolu seçerler. Granül yem, sümüklü böcekleri öldürmek için iyi çalışan bir yöntemdir Ancak kirlilik açısından bir dizi kontrendikasyona sahip olduğu ve evcil hayvanlar ve küçük fauna (özellikle kirpi) için çok tehlikeli olduğu için dikkatli olunmalıdır.

Bu fitofarmasötiği kullanmadan önce, bahçe üzerinde ne gibi sonuçları olduğu ve eksiklik zamanları hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var; ayrıca farkında olmadan kullanıyor olabilecek arkadaş ve tanıdıkları da bilgilendirmekte fayda var. Organik bir sümüklü böcek ilacı da dahil olmak üzere keşfedilmeye değer bazı doğal alternatifler de var.

İçindekiler

Mavi metaldehit granül sümüklü böcek ilacı

Piyasadaki en yaygın salyangoz öldürücüler, mavi veya deniz mavisi granüller halinde sunulan zehirli bir kimyasal bileşik olan metaldehit bazlı ürünlerdir. Metaldehite ek olarak, pestisit salyangozları çekmek için tasarlanmış bir un karışımı içerir; yumuşakçaların salyangozlara iştah duymasını sağlayan genellikle proteinlerdir. Prensip yemdir: sadece granülleri oraya buraya yayınFormül, sümüklü böcek ilacının yağışa dayanıklı ve iyi bir raf ömrüne sahip olacak şekilde tasarlanmıştır, bu da sebze bahçesi için birkaç günlük korumayı garanti eder, ancak aynı zamanda zehirin toprağımızda kalma süresini de uzatır. Açıkçası, organik tarımda bu tür pestisitlere izin verilmez ve genellikle kaçınılmalıdırsağduyulu nedenlerden dolayı.

Bilinmesi gereken önemli bir husus, metaldehitin özellikle köpek ve kedi gibi evcil hayvanlar için zararlı bir zehir olduğudur; bahçede kullanılması onları büyük tehlikeye sokar.

Zehirlilik sadece yutmayla sınırlı değildir, aynı zamanda daha az derecede de olsa deri ile temas yoluyla da geçer. Bu nedenle eldivenle kullanılmalı ve eller granül yemin yayıldığı yere konulmamalıdır.

Kıtlık dönemi

Her sümüklü böcek peletinin ambalajında bir eksiklik süresi vardır: bu, ürünün kullanımından sebzenin tüketim zamanına kadar geçmesine izin verilmesi gereken gün sayısıdır. Genellikle belirtilen süre 20 gündür, bu da pratik olarak hasada gelen salatalar gibi hızlı büyüyen ürünler için saçma bir zaman dilimidir.

Ne yazık ki, bahçe merkezleri hala sık sık korunmamış metaldehit ürünleri tavsiye etmekte ve bunların getirebileceği sonuçları göz ardı etmektedir. Granül yem kullanan insanların çoğu, eksiklik dönemini önemsememekte ve hatta cehaletten dolayı yemi hasattan kısa bir süre önce yaymaktadır.

Bir önlem

Organik bir sebze bahçesine sahip olmak isteyenler metaldehitten taviz vermeden vazgeçmelidir. Bunu yapmaya ikna olmayanlar varsa, zehrin zararını sınırlamak için yararlı bir önlem var: Lima Tuzağı dağıtıcısı. Bu basit sistem, zehirli granüller ile toprak arasında doğrudan teması önler ve üst kapak yağmurun ürünü yaymasını engeller.

Lima Trap yem israfını sınırlama gibi büyük bir avantaja sahiptir ve bu amaçla organik sümüklü böcek peletleriyle de kullanılabilir (önerilen seçim).

Hayvanların zehirlenmesi

Metaldehit zehirlenmesi evcil hayvanların, özellikle de mavi granüllerin ilgisini çekebilen ve küçük miktarlarda yutulduğunda hayatları tehlikeye giren küçük ve orta boy köpeklerin ölümüne neden olmaktadır. Bölgede mevcutsa yerel fauna da bu fitofarmasötik tarafından tehlikeye atılmaktadır.

Zehirlenme belirtileri yutulduktan sonraki birkaç saat içinde ortaya çıkar ve kasılmalar, taşikardi, titreme, ishalden oluşur.

Hayvanı kurtarabilecek bir panzehir yoktur, acilen veterinere götürülmelidir.

Metaldehit alternatifleri

Metaldehitten vazgeçmek, sebze bahçenizin sümüklü böcekler tarafından yutulması anlamına gelmez, mahsulleri korumak için doğal yöntemler de vardır, bunları sebze bahçenizi sümüklü böceklerden nasıl koruyacağınıza dair makalede ayrıntılı olarak ele aldık.

Küçük ölçekte savunma, toz halindeki maddelerden yapılmış bariyerlere ve çoğu zaman hafife alınan bir sistem olan salyangozların elle toplanmasına dayanabilir. Bir başka iyi yöntem de basit ve etkili olan bira tuzaklarıdır.

Ayrıca, geleneksel salyangoz ilacının yerini alabilecek ve eşit etkinlikte olan organik bir salyangoz ilacı da vardır.

Organik salyangoz öldürücü

Çok az zamanı olan ve azim ve zaman gerektiren doğal savunma yöntemlerini denemek istemeyenler için piyasada organik salyangoz öldürücüler de bulunmaktadır.

Hem görünüm hem de etkinlik açısından zehirli pestisitlere benzer renkli granüllerdir.

Biyo-izinli bu yem, sümüklüböceğin beslenme aparatını etkileyen bir madde olan ferrik fosfata dayanmaktadır. Bu şekilde, gastropodlar seçici ve çevre dostu bir şekilde hedeflenebilir. Ferrik fosfat çevrede bozunduğunda, bitkiler için yararlı olan mikro besinleri geride bırakır, böylece toprağı zenginleştirir.

Bu ürünün dezavantajı maliyetinde olabilir, bu bağlamda yukarıda bahsedilen Lima Tuzağı dağıtıcısı, ürünün ömrünü uzattığı ve böylece iyi bir tasarruf sağladığı için yararlıdır.

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön