Fideler tohum yatağında dönüyor: neden

Daha fazla cevap okuyun

Merhaba, dinleyin, size bir soru sormak istiyorum, marul tohumlarını ektim, 10 cm süzülmüş toprakla küçük bir kutuya dağınık olarak koydum. Çoktan filizlendiler, ama yaprakları çok fazla gelişmeden çok uzun olduklarını fark ediyorum, neyi yanlış yapıyorum? Onları çok erken ışığa koyduğumdan şüphe duyuyorum, olabilir mi? Annem bana tam tersini söylüyor, çok az ışık... Bu bir ikilem... O zamanBelki o bile değildir. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

(Gregory)

Merhaba Gregory.

Fideler, ışığın az olduğu zamanlarda zayıf yapraklar geliştirerek uzarlar, bu yüzden Mum muhtemelen haklıdır. Bu duruma 'dönme' denir, aşırı ışık yetersizliği durumunda dönme fideleri de fotosentez yapamayarak yeşil renklerini kaybedebilirler.

Fideler döndüğünde

Bitkiler çok az ışık olduğunda (çok az ışık veya günde çok az saat) dönerler.

İğleşen fide uzar, ışığı ararken çok ince bir iğle büyür ve böylece güçlü bir yapı ve güzel yapraklar geliştirmeye odaklanmak yerine tüm enerjisiyle yukarı doğru uzanır.

Bu, fideliklere ekilen ve iç mekanda tutulan bitkiler için tipik bir durumdur, eğer çok tehlikede değillerse filizlenen fideler tüm saatler boyunca tam güneş ışığında bırakılarak iyileşebilir. Tohum ilk başta karanlıkta çimlenirse (bu çimlenmeye yardımcı olur ve çimlenmeyi teşvik eder) filiz tegumenti deler delmez ışığa, tercihen güneş ışığına ihtiyaç vardır.

Artık marul bitkilerinizi 24 saatliğine dışarıda bırakabilirsiniz, çünkü neredeyse Mayıs ayındayız, iyi güneş ışığı alan bir yer seçin ve iyileşip iyileşmediklerini görmeye çalışın. Onları nakletmeden önce biraz canlanmalarını bekleyin.

Matteo Cereda tarafından yanıtlandı

Soru sor Sonraki cevap
Başa dön