Guano: tam biyolojik gübre

Guano, kümes hayvanı gübresi ve gübre gibi hayvan dışkısından elde edilen %100 organik doğal bir gübredir. Bu gübre deniz kuşlarının zamanla birikip kuruyarak tortu haline gelen dışkılarından elde edilir; Şili ve Peru genellikle guano'nun çıktığı ülkelerdir.

Bu maddeyi ilginç kılan şey şudur makro besin maddelerinin zenginliği Aynı nedenle dozajı kolay olmayan bir gübredir ve bilinçsiz kullanımı bahçeye zarar verebilir.

Guano elde edilen birkaç kuş vardır Penguenlerden karabataklara ve hatta memeli olmalarına rağmen diğer kuşlarınkine benzer bazı özelliklere sahip dışkılar yapan yarasalara kadar.

Bahçede guano kullanımı

Bu bir gübredir makro besinler açısından çok zengin (fosfor, azot ve potasyum), bu nedenle bir yandan çok yararlıdır, diğer yandan çok dikkatli olunmalıdır. abartmadan yönetin .

Toprağı gübrelemek için en iyi sistem Bitkilerin vejetatif evresi sırasında guano dağıtmak Aslında kullanıma hazır bir organik gübredir ve toprağa hemen bahçe bitkileri tarafından kullanılabilecek maddeler sağlar.

Bahçede guano kullanımı, toprağı bir süre önceden hazırlayıp daha sonra arka planda gübrelemede kullanmaktansa, ihtiyaç duyulduğunda dağıtarak daha iyidir, çünkü Bu organik maddede bol miktarda bulunan nitratlar kolayca seyreltilir yağmurlarla birlikte.

Guano nerede bulunur

Guano gübresi ticari olarak mevcuttur granül veya kuru peletler halinde Bahçe toprağında dağıtıma hazır, tarım merkezlerinden veya fidanlıklardan satın alınabilir; granül peletlerin bileşimi ve ayrıca doğru kullanım talimatları genellikle ambalaj üzerinde belirtilir.

Gübre olarak guano organik tarımda izin verilen ve tamamen doğal olduğu için sadece organik sebze yetiştirmek isteyenler için harikadır. ancak çevresel açıdan sürdürülebilir olması gerekmez Ayrıca, guanoyu toplayan kişinin ilgili hayvanlara saygılı davrandığı ve onların yaşam alanlarını tahrip etmediği doğrulanmalıdır.

Bu nedenlerden dolayı Daha basit ama yerel kaynaklı gübreleri tercih etmenizi öneririm, gübre ve gübre peletleri gibi.

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön