Saksıda sebze bahçesi: verandada ne yetiştirilir

Daha fazla cevap okuyun

Verandamda hangi bitkileri yetiştirebilirim: Potenza'da yaşıyorum ve balkonumda hangi bitkileri yetiştirebileceğimi bilmek istiyorum. Burada Potenza'da kışın çok soğuk ve yazın çok sıcak. teşekkür ederim.

(Gerardo)

Merhaba Gerardo

Kesin konuşmak için ikliminiz hakkında çok az şey biliyorum, Brianza'da yaşıyorum ve bu yüzden birbirimizden çok uzaktayız. Ayrıca, en uygun ürünlerin sadece bölgenizin iklimine değil, aynı zamanda balkonunuzun güneşe maruz kalmasına, yani güneye mi yoksa kuzeye mi baktığına ve gölge kaynaklarının (binalar, ağaçlar, ...) olup olmadığına da bağlı olduğunu göz önünde bulundurun. Ayrıca terasınızda ne kadar alanınız olduğunu da bilmeniz gerekir.

Verandadaki sebze bahçesi

Bence çok sayıda sebze bitkisini güvenle yetiştirebilirsiniz: birçoğu yıllıktır, bu nedenle çok soğuk olduğunu söylediğiniz kış aylarında tutulmazlar ve sıcaklık meyvelerin en iyi şekilde olgunlaşmasına yardımcı olabilir. Bazı sebzeler çok büyük saksılara ihtiyaç duyar, bu nedenle elinizdeki alana göre hesabınızı yapın.

Şu anda Ekim ayındayız, ekim için iyi bir zaman değil. Hava hala ılıksa kısa dönem salata yeşillikleri, turp ve ıspanak ekebilirsiniz. Ya da ılık bahar havasının gelmesiyle hasat etmek için sarımsak ve bezelye ekebilirsiniz.

Genel olarak terasınızda salata yetiştirebilirsiniz, ancak bunu en sıcak dönemlerde (ve tabii ki kış aylarında) yapmaktan kaçınabilirsiniz. Yemek pişirmek için sebze istiyorsanız ıspanak ve pazı da saksılarda iyi sonuç verir. Biraz daha büyük saksılarda havuç, turp ve sarımsak da yetiştirebilirsiniz. Bitkilerinizin tırmanması için bazı destekleriniz varsa, baklagiller (bezelye, fasulye) yetiştirebilirsiniz,yeşil fasulye) ancak çok fazla üretmediklerini unutmayın. Çok büyük saksılarla domates, biber, patlıcan, lahana ekebilirsiniz. Meyveler arasında balkonda yönetimi çok kolay olan çilekleri tavsiye ederim.

Bir de terasta bulundurmak için harika olan aromatik bitkiler var, bunların çoğu belirtilmiştir: biberiye, adaçayı, kekik, nane, mercanköşk, kekik, ...

Süs bitkileri ile ilgili tavsiyelerde bulunmuyorum, yetiştirdiklerimi yiyebilmeyi tercih ediyorum.

Matteo Cereda tarafından yanıtlandı

Önceki cevap Soru sor Sonraki cevap
Başa dön