2022 yazını yaşadığımız bu günlerde ciddi bir kuraklık sorunu Bahar yağmurlarının yağmaması ve Haziran ayının sıcak geçmesi su rezervlerini krize sokuyor ve bu durum tarım için ciddi sonuçlar doğurabilir. Nehirler kuruyor, mısır ve pirinç gibi ürünler ciddi risk altında.

Bu durum büyük ölçüde öngörülebilirdi, ancak yeterli önlemler alınmadı. sebze bahçelerinin sulanmasını yasaklayan yönetmelikler Bazı bölgeler ve belediyeler, şebeke suyuyla bahçe sulamaya getirilen kısıtlamalar da dahil olmak üzere, kuraklık konusunda acil önlemler almışlardır.

Su ortak bir maldır ve eksikliği hepimizi etkileyen ciddi bir sorundur, bu her birimizin sorumluluğundadır İsrafı önlemek ve değerli su kaynaklarını tüketmemek için alternatif sistemler bulmak .

Bu nedenle, çeşitli yönetmeliklere nasıl uyabileceğimizi görelim, ancak her şeyden önce aşağıdakiler için bir dizi ipucu suyun geri kazanılması ve tasarrufu .

İçindekiler

Yağmur suyu geri kazanımı

Yağmur suyu önemli bir kaynak olabilir . 2022'nin bu yazında çok az yağmur yağıyor, ancak yaz fırtınaları genellikle ani ve şiddetli olup, birkaç dakika içinde büyük miktarda su dökebilir. Bu nedenle hazırlıklı olmalıyız.

Fırtınanın ani suları toprağı tamamen ıslatamaz: Toprağa düzgün bir şekilde nüfuz etmeden kuru toprak tabakası üzerinde kayar gider ve İtalyan akiferlerinin kuraklık sorununu şu anda çözmeyecektir. Genel rezervleri yeniden doldurmak için bol miktarda sonbahar yağmuru ummalıyız.

Bununla birlikte, eğer saçaklarımız varsa, basit bir oluk iyi miktarda suyu bir sarnıca veya çöp kutusuna yönlendirmek için yeterlidir. kendi yağmur suyu rezervimizi depolamak Bu da karne ve yönetmeliklere rağmen ekinleri sulamamızı sağlayacak.

Bitkiler için geri dönüşüm suyu

Su değerli bir metadır ve evsel kullanımda çok büyük bir kısmını geri kazanabiliriz.

İşte size çok basit beş öneri:

  • Makarna ve sebzeler için pişirme suyu Pişirirken tuz kullanmayın, süzgecin altına bir kap koyun ve soğumasını bekleyin.
  • Sebzeleri yıkamak için kullanılan su geri kazanılması ve yeniden kullanılması kolaydır.
  • Bulaşık, tencere ve tava yıkama Sabunsuz bir ilk durulama yapabiliriz, bu su da kullanılabilir.
  • Eğer duş alırsak Sabun kullanmadığımız zamanlarda su getirmek için bir leğen veya küvet kullanırız, örneğin ilk su, ısınmasını beklemek ve ilk durulama için.
  • Saksı bitkilerini sularken tabağa dikkat edin. Fazla su verirseniz, akıp giden fazlalığı toplar, diğer bitkileri sulamak için kullanabiliriz.

Su tasarrufu nasıl yapılır

Su tasarrufu, kuraklığa müdahale etmenin anahtarıdır Öncelikle sağduyulu davranarak ve doğru şekilde ıslatarak.

Şunlar var az su i̇le yeti̇şti̇rmek i̇çi̇n önemli̇ tekni̇kler ve küçük numaralar (Sizi bu konuda Emile Jacquet'nin aridokültür üzerine yazdığı makaleleri okumaya davet ediyorum).

  • Akşamları veya sabah çok erken saatlerde sulayın Suyu buharlaştıracak güneş olmadığında.
  • Bitkilerin yakınındaki toprağı sulayın, yaprakların veya yürüme yollarının genel olarak püskürtülmesinden kaçınılması.
  • Böyle zamanlarda malçlama yapmak çok önemlidir Çok fazla su tasarrufu sağlıyor (kanunen zorunlu olmalı). Bitkilerin etrafındaki toprağı saman, saman, odun talaşı, yapraklarla kaplıyoruz.
  • Damla sulama kullanımı Bununla birlikte, sistemi tek tek yatakları kapatmak için musluklarla donatmak, dinlenme alanlarını veya o anda suya ihtiyaç duymayan mahsulleri sulamaktan kaçınmak iyi bir fikirdir.
  • Gölgelendirme . ağaçların altında yetiştirebilir, gölge bezleri kullanabilir, saksı bitkilerini daha az açıkta kalan yerlere taşıyabiliriz.

Pietro Isolan, yaz sıcağı ve kuraklık sorunlarını sınırlamak için neler yapılabileceğine dair somut örnekler içeren güzel bir video hazırladı.

Sebze bahçesini sulayabilir miyim?

Yılın bu zamanında birçok kişi evdeki sebze bahçesini sulamanın yasal olup olmadığını merak ediyor. Şu anda genel bir yasaktan haberdar değilim, ancak bireysel yerel yönetimler (belediyeler gibi) yönetmelikler çıkarabilir, bu nedenle bölgesel ve belediye iletişimlerini kontrol edin .

Gündüz sulama genellikle yasaktır, örneğin sabah 6 ile akşam 10 arasında. Bu bir sorun değildir, aslında çok iyi bir öneridir: bitkiler için daha önce açıklandığı gibi, akşamları veya sabahın erken saatlerinde sulamak daha iyidir.

Eğer içme suyunun bahçe ve sebze sulamasında kullanılması tamamen yasaklanırsa (bunu yapan belediyeler var gibi görünüyor), o zaman musluk suyunu kullanamayacağınız anlamına gelir. Bu durumda bitkiler için kullanabilirsiniz sadece sarnıçlarda toplanan yağmur suyu ve geri kazanılmış su , kim bir iyi sadece mevcut su ile kullanabilir (aksi belirtilmedikçe).

Sulayamadığımız için, süpermarketten muhtemelen bahçemizdekilerden daha fazla suya mal olan sebzeleri satın almak zorunda kalmak saçma olurdu. Kurumlar mutfak bahçesi ile bahçe arasındaki farkı nadiren fark eder.

Her bir yönetmeliği iyice okumanızı tavsiye ederim ve bunun yasal olup olmadığını ve ekinleri ıslatmak amacıyla bir istisna yapılmasına izin veren yorumların olup olmadığını anlamak (sebze bahçesi insan rızkıyla ilgili bir kullanımdır, bir yüzme havuzunu doldurmak veya estetik bir çimi ıslatmak gibi değildir).

Ayrıca, yönetmeliği düzenleyen kurumla konuşmanızı tavsiye ederim. sofraya gida geti̇rmek i̇çi̇n tarim yapanlara destek olmak .

Ancak, yönetmeliklerin ve yasaların söylediklerinin ötesinde, kuraklığın acil olduğu bir dönemde hepimiz su kullanımı üzerinde düşünmeye ve bunun değerli bir kamu yararı Bu nedenle suyu geri kazanmak, tasarruf etmek ve yeniden kullanmak için harekete geçmek önemlidir.

Hakkında devamını oku: sebze bahçesini sulamak

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön