Fesleğen likörü: yapımı için hızlı tarif

Fesleğen en yaygın olarak yetiştirilen ve kullanılan aromatik bitkilerden biridir. Genellikle pesto alla Genovese yapımında veya sıcak yemekleri ve salataları tatlandırmak için kullanılır, ancak bu sefer onu sindirim için mükemmel olan taze bir likör yapmak için kullanmak istiyoruz.

Fesleğen likörü yapmak için tek ihtiyacınız olan bir miktar içilebilir alkol ve tercihen bahçenizden yeni toplanmış taze fesleğen. Bu likörü yapmak son derece basittir ve birkaç hafta içinde tüm güzelliğiyle tadını çıkarabilir veya belki de arkadaşlarınız ve aileniz için bir hediye olarak hazırlayabilirsiniz.

Aromatik bitkiler genel olarak orijinal ve çok popüler likörlerin yapımına elverişlidir; defne yaprağı likörünün nasıl yapıldığını daha önce görmüştük, şimdi de fesleğenli bir likörün tarifini keşfediyoruz.

Hazırlanma süresi: 10 dakika + 40 gün dinlenme

Yaklaşık 1,2 litre için malzemeler

  • 500 ml %96 gıda sınıfı alkol
  • 600 ml su
  • 350 g şeker
  • 30-35 fesleğen yaprağı

Mevsimsellik : yaz tarifleri

Çanak : likör, vejetaryen

Fesleğen likörü nasıl yapılır

Tercihen bahçeden taze toplanmış fesleğen yaprakları elde edin. Aromatik bitkinin kokusu, hazırlayacağımız likörün kalitesini belirlemede ana unsurdur.

Öncelikle yaprakları iyice yıkayın, ardından temiz bir bezin üzerine koyun ve tamamen kurumasını bekleyin.

Oldukça büyük bir cam kavanoza (yaklaşık 750 ml veya 1 litre) kuru fesleğeni ve alkolü koyun. Kapağını kapatın ve karanlık bir yerde 7 gün boyunca hiç açmadan, günde en az bir kez çalkalamaya özen göstererek bekletin.

İnfüzyon süresi geçtikten sonra, su ve şekeri bir tencereye koyarak şurubu hazırlayın. Kaynatın ve kaynamadan 2-3 dakika pişirin. Şeker tamamen çözülmeli ve şurup berrak olmalıdır. Bu noktada ocağı kapatın ve soğumaya bırakın.

Şurup tamamen soğuduktan sonra alkolü ekleyin, fesleğen kalıntılarını tutmak için süzün. Karıştırın ve likörü hava geçirmez cam şişelerde şişeleyin. 30-40 gün daha karanlık bir yerde dinlendirin. Sindirim likörü artık hazır, buzdolabına koyun ve çok soğuk servis edin, bir yemeğin sonunda mükemmel olacaktır.

Tarif varyasyonları

Gördüğümüz gibi, bu sindirimin hazırlanması çok basit ve hızlıdır ve fesleğen likörü de aromaları birleştirerek veya içeceğin alkol içeriğini ve tatlılığını ayarlayarak istenildiği gibi özelleştirilebilir.

  • Alkollü sınıf Daha az alkollü bir likör elde etmek için su miktarını alkol miktarına göre artırabilirsiniz. Benzer şekilde, damak tadınıza göre yüksek alkollü bir likör için eşit miktarda alkol ve su kullanana kadar azaltabilirsiniz.
  • Tatlılık. Az ya da çok tatlı bir likör elde etmek için, şurubu hazırlamak için tarifte kullanılan şeker miktarına göre hareket edebilirsiniz.
  • Limon. Daha taze ve yaza özgü bir tat için, liköre fesleğenle birlikte demlemeniz gereken bir miktar işlenmemiş limon kabuğu ekleyebilirsiniz. Limonun beyazı çok acı olduğu için sadece sarı kısmını almaya özen gösterin ve kabuğu telafi etmek için şeker miktarını biraz artırın.

Fabio ve Claudia (Stagioni nel piatto) tarafından gönderilen tarif

Orto Da Coltivare'den sebzeli tüm tarifleri okuyun.

Başa dön