Dirençli sebze bahçesi: biyoçeşitlilik ne kadar önemli

Organik tarım birçok pestisit ve böcek ilacını ortadan kaldırır Geleneksel tarımda, genellikle zararlıların varlığı ve bitki hastalıklarının ortaya çıkmasıyla ilgili çeşitli sorunları 'çözmek' için kullanılır.

Bu adımı atmak sağlıklı sebzelerden vazgeçmek anlamına gelmez, sadece değişen yaklaşım .

A organik sebze bahçesi iyi işlemek için dirençli olmalı Yani, beklenmedik durumlara tepki vererek kendi kaynaklarıyla sorunlarla başa çıkabilir. Doğal ekosistemleri nasıl olduğunu görmek için bir model olarak alabiliriz biyoçeşitlilik Bu yazıda, çeşitlendirilmiş bir sebze bahçesinin önemini keşfedeceğiz.

Darwin'in fikirleri

24 Kasım 1859, doğa bilimleri tarihinde önemli bir tarihtir. İnsanın doğayı yorumlamasında büyük etkisi olan bir kitap yayımlanmıştır." Türlerin Kökeni Charles Darwin'in " sözü kendi zamanında tartışılmıştı ve hala da tartışılıyor, birçok kişi tarafından zamanında anlaşılamamıştı ve bugün de öyle.

Teorisinde, bu gezegendeki yaşam biçimlerini şekillendiren, çok iyi bilinen ancak yanlış anlaşılan "yaşam" terimiyle ifade edilen bir tür yasa olduğunu savundu. doğal seçilim "Çok basit bir şekilde ifade etmek gerekirse: o anda, o ortamda yaşamı sürdürmek için en uygun olan organizma seçilir. 'Bu seçilim, ihtiyaç duyulmayan her şeyi ortadan kaldırır' diye düşünülebilir, ancak durum böyle değildir.

Bu seçilim gerçekleşir ve sadece gerçekleşebilir, çünkü çok çeşitli özneler üzerinde etkilidir. En uygun olanın 'kayırıldığı' doğrudur, ancak anlık, yerel ve çoğu zaman münhasır olmayan bir şekilde 'kayırılırlar'. yaşamın evrimleşmek için çeşitliliğe büyük ihtiyacı vardır Yaşamın kendisi, ilerlemek için biyolojik çeşitliliği seçmiştir. Genetik üzerine çalışanlar, organizmaların üreme sırasında genomlarını yeniden karıştırmak için ne kadar çok yolu olduğunu bilirler. Yaşam, şeyleri değiştiren olaylar (örneğin mutasyonlara neden olan güneş radyasyonu) tarafından verilen bu rastlantısallığı kullanabilmiş ve onu sonsuz bir yaratıcı kaynak . Doğanın zekası sınırsızdır ve bizi her zaman şaşırtmayı başaracaktır. Peki bu konuşmadan ne gibi dersler çıkarabiliriz?

Çeşitlilik bir değerdir

Çeşitlilik tek gerçek zenginliktir bu neredeyse tüm bağlamlar için geçerlidir ve sebze bahçemiz de bir istisna değil Gördüğümüz gibi biyoçeşitlilik, uyum sağlama, bağımsız olarak başa çıkma ve beklenmedik durumlara dayanma yeteneği anlamına gelmektedir!

Büyük ölçekli endüstriyel tarımın bu 'doğal' ilkeleri pek takip etmediğini biliyoruz. Neyse ki, bahçemizde piyasa mantığına bağlı kalmadan biraz istediğimizi yapma imkanımız var.

Bahçede biyoçeşitlilik nasıl teşvik edilir

İşte biyoçeşitliliği teşvik etmek için bazı ipuçları.

  1. Ürünlerin çeşitlendirilmesi Sebzelerimizi ekerken veya dikerken, tek bir çeşitle büyük parseller yapmamaya çalışıyoruz. Bu, sebzenin zararlılar tarafından kolayca saldırıya uğramasına neden olur. dernekler " yani birlikte iyi giden ve birbirlerine yardımcı olan bitki kombinasyonları.
  2. Spontane bitki örtüsü olan alanları terk edin Sebze bahçesinin yakınındaki yabani otlar yararlı olabilir ve birden fazla işleve sahip olabilir: sonraki yıllar için toprağı organik madde ile zenginleştirebilir, tozlayıcıları ve yararlı böcekleri çekebilir ve şanslıysanız yiyecek üretebilir. Birçok 'yabani ot' genellikle yenilebilir ve besleyicidir, diğerleri ise çeşitli yararlı özelliklere sahiptir.
  3. Tozlayıcıları çeken çiçekler ve bitkiler dikin Böylece bahçenize ve çevreye iyi bir hizmette bulunmuş olursunuz.
  4. Toprağa da özen gösterin Topraktaki biyolojik çeşitliliğin, hem böcekler ve solucanlar gibi hayvanlar hem de mikroorganizmalar açısından ne kadar önemli olduğunu daha önce başka makalelerde tartışmıştık. Bu açıdan bakıldığında, toprağa mümkün olduğunca az müdahale etmemiz gerekiyor; toprağı her yoğun şekilde işlediğimizde veya sentetik kimyasallar kullandığımızda, topraktaki biyolojik denge değişiyor,Bu nedenle bu uygulamalar asgari düzeyde tutulmalıdır. Ayrıca, EM ve mikorizaların bozulmuş topraklarda nasıl kullanılabileceğini daha önce görmüştük; iyi, olgun kompostun toprağımız için mükemmel bir canlı organizma kaynağı olduğunu da hatırlayalım.
  5. Genetik çeşitliliği ve yeniden üretilebilirliği garanti eden tohum kullanın (F1 hibritler değil), bu da geniş bir konudur ve hibrit tohumlar nedir ve tarıma ne gibi sorunlar getirirler gibi iki makalede ayrı ayrı ele aldık.
  6. Biyolojik gübreler ve tedaviler kullanarak yaşam formlarının korunması Böcekler arasında sadece zararlılar yoktur, çoğu zararsız türlerdir ve her birinin bahçe ekosisteminde oynayacağı bir rol vardır. bitkinin savunma sistemini harekete geçiren pestisitler doğrudan zararlıya etki etmek yerine ekosisteme etki eden veya çevrenin geri kalanına zarar vermeyen ürünlerdir. Dikkatli olunmalıdır Burada, organik tarımda, organik olmasına rağmen biyoçeşitlilik üzerinde büyük etkileri olan piretrum (böcek ilacı) ve bakır sülfat (mantar ilacı) gibi uygulamalara izin verilmektedir. sadece etikete güvenmek Bu durumda.
  7. Böcekler ve fauna için misafirperver alanlar düşünün. Kirpi veya baştankara gibi küçük hayvanları barındırmak için ekolojik bir çit yeterli olabilir, ayrıca böcek otelleri, yarasa kutuları ve böcekçil kuş evleri de ayarlayabiliriz.

Bu uygulamaların olumsuz yönleriyle de görülebileceğini söyleyelim: toprağı sürmemek, yabani otları yok etmemek ve sentetik kimyasallar kullanmamak. Ne tesadüftür ki, bunlar doğal tarımın, diğer adıyla yapmayan tarımın ilkeleri arasında yer alıyor. Doğa aslında ihtiyacımız olan çeşitliliği kendiliğinden üretiyor.

Giorgio Avanzo tarafından yazılan makale

Başa dön