Çam kese güvesi: Hangi tehlikeler ve hangi çareler

Çam alaylı güvesi ( Thaumetopoea pityocampa ) özellikle istenmeyen bir zararlıdır, çünkü sadece konukçu bitkilere zarar vermekle kalmaz, insanlarda ve ayrıca evcil hayvanlarda epidermal ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir .

Bu nedenle, herkes larva ve erginleri hemen tanıyamayacak olsa da, çoğu kişi bu lepidopteranı zaten duymuş olacaktır. Bu lepidopteran hakkında bilgi vermek aşağıdakiler için yararlıdır gereksiz telaştan kaçının aynı zamanda bu türü diğer zararsız tırtıllardan veya kelebeklerden ayırt etmeyi öğrenebilmek ve sokma tehlikesinden kaçınmak.

Alaycı güve çam veya diğer iğne yapraklı bitkilerde mevcut olduğunda, köpekleri ve kedileri de korumak için zamanında müdahale etmek önemli hale gelir, ancak bunu geleneksel böcek ilaçlarıyla yapmaktan kaçınabilir ve bunun yerine daha çevre dostu önlemleri tercih edebiliriz. Aşağıda öğreneceğiz alayci güve ve yuvalari nasil tespi̇t edi̇li̇r e bu böceğin olası varlığı nasıl çözülür bahçede organik yöntemler kullanarak.

İçindekiler

Böceğin tanınması

Çam alayı güvesi, çamgiller familyasına ait bir böcektir. Lepidoptera takımı 'Alaycı güve' adı, sanki bir alaydaymış gibi birbiri ardına hareket eden larvaların davranışından kaynaklanmaktadır.

Tür, çevresel koşullara çok uyumludur, öyle ki hem deniz hem de dağlık alanlarda bulunabilir ve ne yazık ki devam eden iklim değişikliği nedeniyle şu anda menzilini genişletmekte olduğunu da belirtmek gerekir.

İğne Yapraklıları Etkiler Özellikle karaçam, sarıçam, deniz çamı ve bazen bazı sedir türleri. Larvaları sonbahardan bir sonraki ilkbahara kadar bu konukçu bitkilerde buluruz, olgunlaştıklarında gövdeler boyunca sıralar halinde inerler ve kendilerini gömüp KRİZALİZLER kırmızımsı kahverengi renkte.

Krizalit daha sonra yetişkin formuna dönüşür, çam alayı güvesi Gri ön kanatları 2 ya da 3 koyu enine çizgi ile kesişir ve beyaz arka kanatlarının alt kenarının yanında siyah bir nokta bulunur. Kanat açıklığı 3,5-5 cm'dir. Ergin formu yazın ortaya çıkar, ardından çiftleşme gerçekleşir ve ardından her dişi tüm yumurtalarını iğnelerin ya da bazen dalların etrafına inşa ettiği bir tür kılıfın içine bırakır.İnce.

Larvalar Gregarious davranışa sahiptirler, yoğun koloniler halinde yaşarlar ve her bireyin bir öncekiyle temas halinde olduğu tipik uzun sıralar oluşturarak hareket ederler. Larvalar 5 olgunlaşma aşamasından geçer ve bunların sonunda siyah bir baş ve dorsal tarafta grimsi bir gövdeye sahiptir. batan kızıl tüyler ve beyazımsı renkli yan tüyler.

Böcek şunları yapar yılda bir nesil .

Alaycı güve yuvaları

Kışın, bitkiler üzerinde alaylı güveyi tespit etmek çok kolaydır çünkü büyük beyazımsı kümeler Özellikle etkilenen kozalaklı ağaçların taçlarının en güneşli kısımlarında. Bunlar böceğin kışı geçirmek için ihtiyaç duyduğu yuvalardır.

Alaycı güve hasarı

Alaycı güve larvaları kozalaklı iğnelerle beslenir ve etkilenen bitkilere ciddi zarar verebilir, hatta tüm iğnelerin kaybına neden olabilir.

Yıllar boyunca tekrarlanan istilalar, çamın veya istila edilen diğer kozalaklı ağaçların büyümesine zarar verir ve bitkileri diğer ikincil zararlıların saldırısına daha duyarlı hale getirerek zayıflatabilir.

Ancak daha büyük endişe kaynağı olan şey insanlara ve hayvanlara verdiği doğrudan rahatsızlık Örneğin, bu lepidopterler köpekler için tehlike oluşturmaktadır. Alaycı güve larvalarının tüyleri deride çok batıcıdır ve rüzgarla kolayca taşınabilir. Bu nedenle de halka açık alanlarda sürekli savunma uygulanmaktadır.

Önleme ve tedbirler

Alaycı güve larvalarına veya yuvalarına karşı harekete geçmeden önce, larva tüylerinin batma gücü göz önünde bulundurulduğunda, olası sonuçların farkında olmak iyi olacaktır.

Le önlemler Sağlığımız ve böceklerden rahatsız olmamak için alabileceğimiz önlemlerin başında bu tedbirler geliyor:

  • Saldırıya uğradığını fark ettiğiniz bitkilerin altında durmaktan kaçının ve muhtemelen onlara yaklaşmayın bile;
  • Yuvaları doğaçlama yöntemlerle kendiniz yok etmeye çalışmayın, çünkü sonuç ters etki yaratabilir, yani böceği ortadan kaldırmak yerine sokan tüyleri etrafa yayabilir;
  • Alaycı güveden etkilenen bitkilerin yakınından toplanan sebze veya meyveleri iyice yıkayın;

Ayrıca, ilkbaharda gövdeden indiğini fark ettiğimiz tüm larvaları arka arkaya öldürmek cazip gelse de, bunu yalnızca uygun araçlara ve tüm kişisel korumaya sahipseniz yapmalı ve şüpheniz varsa deneyimli bir bahçe şirketini aramalısınız.

Feromon tuzakları

Haziran ayının ikinci yarısında Yetişkin erkekleri yakalamak için seks feromon tuzakları. Orta-yüksek bir konumda ve tercihen yaprakların güney-batı tarafında bir dala sabitlenmelidirler.

Bu, alaylı güvelerin varlığını tespit etmek ve ayrıca popülasyonlarını azaltmak için mükemmel bir yöntemdir. Tuzaklar yetişkin böcekleri hedef alır, ancak tuzaklamanın sonucu, gelecekteki çok sayıda larvayı önlemektir.

Alaycı güveler için feromon tuzakları satın alın

Biyolojik insektisitler

Sonbaharın başlangıcı, Eylül ortası ile Ekim başı arasında Zararlı lepidopterlerin larvaları üzerinde seçici bir mikrobiyolojik insektisit olan Bacillus thuringiensis kurstaki gibi düşük etkili bir ürüne dayalı bir tedavi ile müdahale etmek için doğru zamandır. Sonbaharda, aslında larvalar gençtir ve hala ürtiker tüyleri yoktur, bu nedenle düşük bir kişisel risk vardır. Her zaman olduğu gibi, tedaviler yapılmalıdırÖncelikle etiket üzerindeki talimatları okuyarak ve önerilen dozlara ve kullanım talimatlarına uyarak ve Kişisel Koruyucu Ekipman giyerek.

Çamlar genellikle uzun ağaçlardır Tedavinin son derece güvenli bir şekilde veya gerekli tüm ekipmana sahip bahçıvanlar tarafından yapılması tavsiye edilir.

Daha sonra, larvalar büyüdükçe ve tüyleri farklılaştıkça, kesinlikle daha sorunlu hale gelirler ve Bacillus thuringiensis ile yapılan tedaviler hala etkili olsa da, bunları uygularken daha da titiz davranılmalıdır.

Ayrıca, yaz aylarında bitkilerin üzerinde hala batma etkisi olan ve bu nedenle deneyimli operatörler tarafından çıkarılması gereken eski yuvalar görülebilir.

Daha fazlasını okuyun: bacillus thuringiensis

Sara Petrucci'nin makalesi.

Başa dön