Canlı ve iyi: çizgi romanlarda vejetaryen bir noir

Antropomorfik hayvanlar çizgi roman ve çizgi filmlerde bir klasiktir, sadece ünlü Disney karakterlerini düşünün: maceralar ve şakalar yaşayan her türden canavar gördük. Bununla birlikte, size bahsetmek istediğim muhteşem noir çizgi romanı Vivi e vegeta'da olduğu gibi konuşan bitkilere rastlamak çok daha nadirdir.

Vivi e vegeta, Francesco Savino tarafından yazılan ve Stefano Simeone tarafından çizilen, bitkilerin insanların acımasızlığından kaçmak için kendilerine ait bir dünyaya sığındığı fikrinden yola çıkan son derece özgün bir grafik roman.

Bu bir çocuk çizgi romanı değil: Kapaktan 'vejetaryen noir' olarak tanımlanan kitap, karanlık ve pulp tonlarında ama aynı zamanda ironi dolu bir hikaye anlatıyor. Kahramanı, kayıp kız arkadaşını aramak için çiçek bölgesine gelen kaktüs Carl. Acımasız katil ayçiçekleri, uyuşturucu bağımlısı bir lale, hercai menekşe ve gizemli bir sera arasında bir olay örgüsü gelişiyorHikâyede ayrıca vicdansız motorculardan oluşan bir çete olarak hırçın bir sebze grubuyla tanışıyoruz.

Carl, Live and Vegeta'nın kaktüs kahramanı.

İyi bir kara mizah

Çizgi roman çok iyi yazılmış: kendine saygısı olan her kara roman gibi keskin diyaloglar, gerilim ve şaşırtmacaların eksik olmadığı sıkı bir olay örgüsü var. Bitki kahramanların özgünlüğü ve yazıdaki kelime oyunları okuyucuyu eğlendiriyor. Spoiler vermemek için son hakkında bir şey söylenemez, ancak beklentileri kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacaktır. İnsanlar gizli bir tehdit gibi havada asılı duruyor,Doğayla ilişkimiz ana tema olabilirdi ama çok bariz olurdu, arka planda kalıyor ve bu şekilde daha da var oluyor, acı ironi silahıyla bile bizi düşündürmekten geri kalmıyor.

Stefano Simeone'nin çizimleri çıtayı yükseltiyor ve hikayeye mükemmel bir şekilde işlevsel olan hızlı bir vuruş ve hikayenin atmosferini oluşturmak için tonları kullanan renklendirme ile değer katıyor. Antropomorfik bitkiler, sentetik çizgileri ve her karakterin bitki türünü tanınabilir kılan tuhaf detayları birleştirerek çok iyi çalışılmış.

Vivi e Vegeta'daki antropomorfik sebzeler.

Çok ödüllü bir web çizgi romanı olarak doğan Vivi e vegeta, şimdi Bao Yayıncılık tarafından basılı olarak da yayınlanıyor. Nicoletta Baldari tarafından çizilen hoş bir Noel hikayesiyle kapanan ciltte, tamamen farklı bir grafik ve anlatım tarzıyla revize edilen sebze ortamına geri dönüyoruz.

Matteo Cereda tarafından yapılan değerlendirme

Başa dön