Agricola: Çiftçilik bir (masa) oyununa dönüştüğünde

Bugün tüm çiftçilik meraklılarının beğenisini kazanacak kutulu bir oyundan bahsediyorum: Uwe Rosenberg'in yazdığı Agricola, İtalya'da Uplay tarafından sunuluyor. Monopoly'nin milyar dolarlık anlaşmalarını veya Risk'in kanlı savaşlarını unutun, burada tarlalarda mütevazı bir çalışma söz konusu. Bu eğlenceli masa oyunu aslında bir çiftliğin yönetimini simüle ediyor: toprağı sürebilirsiniz,Onları tahılla ekmek ya da inek, domuz veya koyun yetiştirilebilecek otlakları çitle çevirmek. Aileyi beslemek, odun kesmek, inşaat için gerekli kaynakları bulmak: kısacası, geleneksel bir çiftçi ailesinin yaşamı.

Oyun sistemi çok ilginçtir çünkü rastgele faktörü dışlar: Agricola'da asla zar atmazsınız, oyunun sonucu kadere değil oyuncuların seçimlerine bağlıdır. Çiftliğinizin en iyi şekilde üretim yapmasını sağlamak için işçilerinizi nasıl konuşlandıracağınıza karar verdiğiniz stratejik yönetim tipi bir oyundur.

Agricola tüm dünyada bilinen kült bir oyun haline gelmiştir; çok sayıda kart ve çeşitli genişletmeler içeren karmaşık bir masa oyunudur. Oynamayı öğrenmek kolay değildir ve oyunun mantığını kavramak için birkaç oyun oynamak gerekir.

Neyse ki, benim gibi ara sıra oynayan insanlar için uygun, basitleştirilmiş ama önemsiz olmayan bir versiyon olan Agricola Famiglia da var.

Agricola nasıl oynanır

İlk bakışta, oyun bu basit versiyonunda bile karmaşık görünüyor: daha iyi bilinen masa oyunlarından hiçbirine benzemiyor ve çok çeşitli olası eylemlere sahip. Gerçekte, oyunu oynamak kuralları okurken hayal ettiğinizden daha kolaydır: tahta çok sezgiseldir, her şey oyun sırasında her zaman görülebilen çok net sembollerle açıklanmıştır.Birkaç alışma turu ve oyun başından itibaren heyecan verici.

Oyun rekabetçidir: oyuncular çeşitli hamlelerle birbirlerine karşı çıkabilir ve oyunun sonunda skor kimin daha iyi yaptığına karar verir, ancak herkes çiftliğini inşa etmek için çalışır. Bu yüzden oynarken herkes çiftliği geliştirmiş olmanın memnuniyetini yaşar, bir kazanan vardır ama kaybeden yoktur, bu Agricola'yı aileyle veya bir akşam oynamak için harika bir oyun yaparArkadaşlar arasında.

Matteo Cereda tarafından yapılan değerlendirme

Başa dön