Akülü makaslar: kullanımı ve özellikleri

Her yıl meyve yetiştiricileri, şarap üreticileri ve bahçesinde meyve bitkileri olan hobi sahipleri için budama Bu işlemleri yapan herkes, saatlerce, belki de birkaç gün üst üste elle budama yapmanın ne kadar yorucu olabileceğini bilir.

Kuşkusuz ki kali̇teli̇ araçlar iyi bir verim için belirleyici bir faktördür ve yorgunluğu sınırlandırır, ancak büyük mahsuller söz konusu olduğunda, biraz azaltmak dışında yeterli değildir. pilli makaslar müthiş bir yardımcıdır Bu durumlarda, bu makalede ne olduklarını ve nasıl çalıştıklarını birlikte göreceğiz: kapsamlı budama için önemli bir araç olduklarını kanıtlayabilirler.

Meyve bahçesinde budama genellikle yılda bir kez yapılır, ancak çok sayıda meyve ağacınız varsa, bu haftalar süren bir iştir. çok yoğun ritimler Bu gibi durumlarda, aşağıda tartışacağımız elektrikli makasların kullanımı kesinlikle dikkate alınmalıdır.

Pilli makas nedir

Akü makası, bir akü makasından başka bir şey değildir. makasların otomatik versiyonu Akü genellikle bir bataryanın içine yerleştirilir. bir sırt çantası ve bir kablo ile makaslara bağlanır. Kesici kenar bir kabloya basılarak kapatılır. tetikleyici sap üzerinde, bıçak sapına çok benzer bir şekle sahiptir.

En güçlü modeller şu kadar yükseğe çıkıyor 40/45 milimetre çapındaki dalların kesilmesi Böylece birçok durumda makas ve budama makaslarının yerini alabilir ve testere kullanımını azaltabilir.

Nasıl çalışırlar

Makas sapının içinde bir elektrik motoru barındırıyordu doğrusal bir aktüatörü tahrik eder, basitleştirmek için bunun bir vida Motor tarafından sağlanan dönüş sayesinde, ekseni boyunca ilerler veya geri çekilir. Bu aktüatör kesici kenara bağlanır ve makasların açılmasını ve kapanmasını belirleyerek onu yerinde tutan kısıtlamaya göre dönmesine neden olur.

Kapatma onayı, işaret parmağımızı yerleştirdiğimiz sapın altındaki bir tetik aracılığıyla verilir. Tetiği çekmeyi bıraktığımızda, makas bıçakları tekrar açılır. Yukarıda belirtildiği gibi, piller operatörün çalışırken taktığı sırt çantalarına veya kemerlere yerleştirilir ve bir kabloyla bağlanır, böylece ağırlığını taşımak zorunda kalmayacaksınız silahlarla beslenmenin.

En profesyonel modeller ayrıca aşağıdakilere de izin verir makasların açıklık genişliğini seçin Böylece, esas olarak küçük ve orta çaplı budama üzerinde çalışıyorsanız süreyi kısaltır, ancak aynı zamanda iyi çaplı dallarla da başa çıkmanıza izin verir.

Elektrikli makasların avantajları

Saklamayalım, akülü iyi bir elektrikli makas için 1.000 Euro'ya yakın veya daha fazla harcayabilirsiniz. fiyat şüphesiz bu olağanüstü aracın dezavantajıdır.

Ara sıra kullanımın bu masrafın etkili bir şekilde amorti edilmesini sağlaması pek olası değildir, ancak yılın belirli zamanlarında sık ve hatta çok yoğun kullanım, yapılan harcamaların hakkını kesinlikle verecektir.

Kendi başınıza çalışıyorsanız, neredeyse sıfır yorgunluktan kesinlikle yararlanacaksınız: sadece bir tetiği çekin ve bıçaklar kapansın, piller binlerce özerklik kesintisi Buna ek olarak, kullanım günü başına çıktı, tamamen manuel çalışmaya kıyasla çok yüksek olacaktır: elleriniz yorulur, ancak elektrik motoru yorulmaz. Öte yandan, budama işini yapan çalışanları kullanırsanız, onların verimliliğini büyük ölçüde artırırsınız. çalışma koşulları Yorgunluğu azaltır ve verimi artırır, bu da bir girişimci için aynı sonuç için daha az saat ücretli çalışma ve dolayısıyla karı en üst düzeye çıkarma olasılığı anlamına gelir. Kısacası, belirli büyüklükteki bir meyve bahçesinde akülü makas neredeyse vazgeçilmez bir araç haline gelir.

Luca Gagliani tarafından yazılan makale

Başa dön