Yüksek dallarda meyve nasıl toplanır

Meyve ağaçları uzadığında, kişi genellikle kendini yüksekte büyüyen meyvelerin nasıl hasat edileceğini merak ederken bulur. Profesyonel meyve bahçelerinde, meyve ağaçları genellikle az büyüyecek şekilde yetiştirilir ve böyle bir sorun yaşanmaz. Budama ve bodurlaştırıcı bir anaç seçimi, daha küçük boyutlu fidanlar oluşturmayı mümkün kılar.neredeyse her şeyi yerden toplamayı başarıyor.

Bunun yerine ağacı büyümesi için biraz daha serbest bırakmayı seçenler, belki de bahçeyi gölgeleyecek güzel bir gölgelik elde etmek için, kendilerini bitkilerinin tepesine nasıl ulaşacaklarını merak ederken bulacaklar. Aynı zamanda en iyi güneş alan en yüksek dallardaki meyve genellikle ilk olgunlaşan meyvedir. Birkaç yaşında bir ağaçta, ister saksıda yetiştirilsin ister serbest bırakılsın, iyi birÜrünün bir kısmına yerden ulaşılamaz.

Zeytin veya fındık hasadı için aşağıdakilerden biri kullanılır dalları salla Meyvelerin yere düşmesini sağlamak için kullanılan bu teknik, sonbaharda zarar görecek olan taze meyveler için uygun değildir.

La ölçek her zaman en iyisi olmasa da bir çözüm olabilir: dallar çok yüksekse ve zemin dikse, sabit olmayabilir ve hasat tehlikeli bir işlem haline gelir.

Meyve toplama aletleri

Bahçe aletleri arasında yorgunluk ve kazalardan kaçınmak için, genellikle ucunda bir tepsi veya bir torba bulunan teleskopik direkler, bazen dalı kesmek için bir bıçak veya makasla donatılmış meyve toplama aletleri vardır. Bu sistemlerin riski, her şeyden önce, birkaç gün sonra çürüyecek olan meyveyi çok fazla sarsmaktır.Özellikle meyve çok küçükse (vişne ve kiraz gibi) veya sap çok kısa olduğu, eğri durduğu veya yapraklarla kaplı olduğu için makasla ulaşmak zorsa, torbalı ve makaslı bir toplayıcının kullanımı her zaman kolay değildir.

L meyve toplama aleti için etkili bir sistemin patentini alan Valmas tarafından yeniden keşfedilmiştir. her türlü meyveyi al Fikir, hasat sırasında elin yaptığı işi simüle etmektir.

Alet, iki parçaya bölünmüş bir küre ile biten uzun bir direkten oluşur; sapın tüm uzunluğu boyunca kontrol edilebilen bir ip, iki yarının yerden basit bir hareketle kapatılmasını sağlar. Küre kapandığında, metal bir flanş meyveyi tıpkı elin parmakları gibi tutar ve ayrılıncaya kadar kürenin içinde tutar, iç kısım isebir elin meyveleri toplaması gibi etkiyi en aza indirir.

Valmas tarafından sunulan meyve toplayıcının iki versiyonu mevcuttur sabit kulplu dört metreye kadar uzanır ve sadece 900 gram ağırlığındadır; uzatmayı uzatmak istiyorsanız teleskopi̇k meyve toplayici 1,7 kg ağırlığında ve yerden 5,5 metre yüksekliğe kadar ulaşabiliyor.

Alet Amazon'dan da satın alınabilir.

Teleskopik meyve toplayıcı satın alın Sabit saplı meyve toplayıcı satın alın

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön