Sodyum bikarbonat: bahçede ve sebze bahçesinde nasıl kullanılır

Bu kabartma tozu her evde bulunan bir üründür Çünkü temizlikten kuru bakliyatları ıslatmaya ve aşırı zengin bir yemekten sonra sindirime yardımcı olarak rahatlatmaya kadar çok çeşitli işlevlerde mükemmel performans gösterir.

Herkesin bilmediği şey ise bikarbonatın da Sebze, meyve bahçesi ve bahçe bitkilerini ekolojik bir şekilde korumak için değerlidir Özellikle asma, kabak ve adaçayı gibi çeşitli bitkilerde yaygın olan bir patojen olan külleme ile mücadele eder.

İki tür bikarbonat vardır Sodyum ve potasyum, tarımda, özellikle mantar hastalıklarıyla mücadelede uygulamaları olan iki benzer bileşiktir. Organik tarımda ideal bir fungisit tedavisi sağlarlar

Kabartma tozu bulmak çok kolay ve maliyeti çok düşüktür, ayrıca bir aile sebze bahçesinin veya bir bahçenin ihtiyaçlarına mükemmel bir şekilde uygundur. Aşağıdakilere bir göz atalım Sodyum bikarbonatın özellikleri ve potasyum bikarbonat ile farklılıkları ne zaman kullanılması gerektiği ve tedavilerin nasıl yapılacağı.

İçindekiler

Sodyum bikarbonat ve potasyum bikarbonat

Bikarbonattan bahsetmişken, öncelikle sodyum ve potasyum bikarbonat arasında ayrım yapmalıyız: bu iki bileşik benzer olsa da, hem molekül hem de tarımda kullanım için resmi olarak yerleştirildikleri kategoriler bakımından farklılık gösterirler.

  • Sodyum bikarbonat: kimyasal olarak karbonik asidin sodyum tuzudur, oda sıcaklığında görünümü ince beyaz bir tozdur, kokusuzdur ve suda çözünür. su ve karbondioksit ile birleştirilmiş sodyum karbonattan elde edilir Tarımsal sodyum bikarbonat aslında bir 'doğrulayıcı' olarak sınıflandırılır. "doğal bitki savunmasının güçlendiricisi" olarak tanımlanmaktadır ve bu sıfatla, Avrupa yönetmeliklerini tamamlayarak İtalya'daki organik sektörü düzenleyen 18/07/2018 tarihli 6793 sayılı yeni Bakanlık Kararnamesinin Ek 2'sinde yer almaktadır.
  • Potasyum bikarbonat: hala bir karbonik asit tuzudur, ancak potasyum karbonattan elde edilir. Sodyum bikarbonatın aksine tüm niyet ve amaçlar için bir fitofarmasötik olarak kabul edilir Neyse ki, sadece bir günlük bir eksiklik süresine sahiptir, bu nedenle meyve olgunlaşana kadar ilaçlama yapmak mümkündür (bu teknik terimin, son ilaçlama ile hasat arasında geçmesi gereken gün cinsinden aralığı gösterdiğini unutmayın).

Bu profesyonel çi̇ftçi̇ler " belgesine sahip olmaları halinde bitki koruma ürünlerini kullanabilirler. patent "özel bir eğitim kursunun sonunda verilen bir belge iken hobi çiftçiliği Ancak, konvansiyonel tarımda bile tüm pestisit sektörünü fiilen düzenleyen ve kısıtlayan bir önlem olan 2015 tarihli NAP'ın (Ulusal Eylem Planı) yürürlüğe girmesinden bu yana, özel şahıslar tarafından satın alınabilecek ürünler azaltılmıştır.sağlığa zararlı kirletici ve maddelerin akılcı olmayan kullanımına bir kısıtlama getirerek, insanları sebze, meyve bahçesi ve bahçe bakımı için daha çevre dostu ürünlerin seçimine yönlendirdi.

Bir fungisit olarak bikarbonat: etki şekli

Her iki bikarbonat türü de bitkileri belirli mantar veya kriptogamik hastalıklara karşı korumak için kullanılır.

Bikarbonat belirler ph'daki artış ve bu şekilde patojenik mantar misellerinin gelişimi için olumsuz koşullar yaratır, onları kurutur ve daha fazla yayılmalarını etkili bir şekilde engeller.

Hangi hastalıklara karşı kullanılır

Kabartma tozu bitkileri külleme veya beyaz küfe karşı korumak için kullanılır, Tüm sebze ve meyve türlerinde çok yaygın olan, aynı zamanda gül, lagerstroemia ve evonymus gibi çeşitli süs bitkilerinin yanı sıra adaçayı gibi aromatik bitkileri de etkileyen bir mantar hastalığıdır.

Potasyum bikarbonat ayrıca fungusitlere karşı da fungisidal aktivite gösterir. beyaz hastalık ve karşı botrytis (örneğin çilekleri, asmaları ve ahududuları ve potansiyel olarak diğer birçok türü etkileyen gri küf), sert çekirdekli meyve monilyası, armut ve elma ağaçlarında kabuklanma .

Hangi ürünlerde kullanılır

Tarımsal kullanım için potasyum bikarbonat, asma, çilek, solanaceae, kabak, salatalık, frenk üzümü, bektaşi üzümü, ahududu, otlar, armut, şeftali, asma, sebze ve süs tohumlarında kullanılmak üzere tescil edilmiş ticari ürünlerde bulunur.

Kabartma tozunun belirli bir kullanım sınırlaması yoktur Bu nedenle organik olarak yetiştirilen sebze bahçeleri ve meyve bahçeleri için mükemmel bir uygulamadır.

Tedaviler nasıl gerçekleştirilir

İki tür bikarbonat ile yapılan tedavilerin etkili olabilmesi için zamanında müdahale gereklidir Bu etki aslında önleyici ve engelleyicidir, ancak şu anda tehlikede olan bitkileri eski haline getirecek şekilde değildir.

Sodyum bikarbonat 500 g/hl su ile maksimum 1500 g/h arasında değişen dozlarda kullanılır. Bunlar dağıtım makinelerinin kullanıldığı geniş alanlar için belirtilen dozlardır, ancak örneğin hobi bitkileri için oran aynıdır, 1 litrelik sprey şişesinde su dolu koymalıyız 5-15 g bikarbonat 15 litrelik bir sırt çantası pompasına ise yaklaşık 75-225 gram koyardık.

Ekolojik olsun ya da olmasın, diğer tüm bitki koruma ürünlerinde olduğu gibi önerilen dozları aşmayın Sodyum bikarbonat gibi görünüşte zararsız bir ürün bile aşırı miktarda dağıtılırsa yanıklara ve toprakta tekrar tekrar birikirse pH değerinde artışa neden olabilir. Aynı dezavantajlar potasyum bikarbonatın aşırı kullanımında da bulunur.

Potasyum bikarbonat ile ilgili olarak, satın alınan ticari ürünün etiketinde tedavi edilecek farklı türler için uygun dozlar (farklılıklar olabilir) ve kullanım önlemleri bulunmaktadır.

Son olarak, tedaviler gerçekleştirilmelidir günün serin saatlerinde Bu durum, bu kadar yüksek sıcaklıklarda kükürt ile bile savunulamayan kabakgillerde küllemeye karşı yaz tedavileri için bir sınırlama olabilir ve bu gibi durumlarda daha serin günleri beklemek ve bu arada en çok etkilenen yaprakları çıkarmak gerekir.etkilendim.

Toksisite ve çevreye zarar

Karbonat kirlilik veya toksisite riski taşımaz (Potasyum bikarbonat ayrıca insanlar ve hayvanlar için toksik değildir ve neyse ki faydalı böcekleri korur ve kirletici değildir. Ayrıca işlenmiş ürünler üzerinde kalıntı bırakmaz ve bu nedenle organik bahçe ve meyve bahçesi için çok uygundur.

Bununla birlikte, özellikle sodyum bikarbonatın toprak üzerindeki etkileri, toprak yapısına etki ettiği ve ph'ı değiştirdiği için mahsuller için iyi değildir, bu nedenle bu ilacın kötüye kullanılmaması önerilir ve potasyum bikarbonat kullanılması tercih edilir .

Bitki hastalıklarına karşı soda bikarbonatı kullanmak bu nedenle çok ilginç bir yöntemdir, çünkü çevre dostudur ve diğer birçok tedaviye kıyasla ve ayrıca soda bikarbonatı herhangi bir süpermarketten mütevazı bir harcama karşılığında satın alınabildiğinden ucuzdur.

Kabartma tozu süpermarkette bulunabilir, ancak potasyum bikarbonat da ucuza temin edilebilir.

Daha fazlasını okuyun: potasyum bikarbonat

Sara Petrucci tarafından yazılan makale

Başa dön