Organik tohumlar ya da değil: fark nedir

Daha fazla cevap okuyun

Organik tohum ile organik olmayan tohum arasında gerçekten bir fark var mı? Yani çeşitli kimyasallar ve tarım ilaçları tohuma emdirilmiş olarak mı kalıyor? Daha sonra o tohumu hangi yöntemle yetiştirdiğiniz daha önemli değil mi? Saygılar ve teşekkürler.

(Luke)

Merhaba Luca

Kesinlikle çok ilginç olan sorunuz için teşekkür ederim. Bu konuda size kapsamlı bir cevap verebilecek teknik unsurlara sahip olmadığımı söylemek isterim: Ben bir kimyager değilim ve size bir tohum işleminin sebze bahçesine ve söz konusu tohumdan doğan bitkiye ne kadar geçebileceğini söyleyebilecek durumda değilim. Bu konuda, herhangi bir okuyucu katkıda bulunmak isterse, onu bunu yapmaya davet ediyorum.yorum formatı bu metnin sonunda yer almaktadır.

Neden organik tohum satın almalısınız?

Tohumlar üzerindeki kimyasal işlemlerin önemsiz olduğunu varsaysak bile, yine de organik tohum satın almanın daha iyi olduğunu düşünüyorum. Nedenlerimi biraz ileri götürerek açıklamaya ve sorunuzla ortaya koyduğunuz çeşitli sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Bana göre tohum üzerinde kimyasalların vicdansızca kullanılmasıyla ilgili olası sorunlar iki yönlüdür:

  • Kimyasal uygulamalar sadece 'örtü' ürünleri değildir, yani örneğin bakırın yaptığı gibi bitkinin dışında kalırlar. sistemik tedaviler, Bu, bir tedavinin tohumun içine de uygulanabileceği anlamına gelir. Daha önce de söylediğim gibi, konuya girip bunun gelecekteki yetiştirme perspektifinde ne kadar toksik olabileceğini söyleyecek özel bir yetkinliğim yok. Organik tarımda sistemik ürünler kullanılamaz ve bu nedenle organik bir tohum bu noktadan garanti edilirgörüş.
  • Eğer tohum üzerinde dezenfektan' uygulamaları Sebze bahçesine koyduğumuzda, tohumun boyutu nedeniyle çok küçük miktarlarda da olsa bu uygulamalar toprağa karışır. Az miktarda zarar olabilir, ancak yine de zarardır. 'Dezenfektan' fungisitlerin sadece parazit mantarları değil, aynı zamanda toprak verimliliği ve bitki sağlığı için çok yararlı olan toprak mikroorganizmalarını (EM ve mikorizalar) da öldürdüğü unutulmamalıdır.

Şimdi bu iki motivasyon (bu durumda kelimenin tam anlamıyla) 'sadece kendi bahçemize bakmak' istiyorsak marjinal olarak değerlendirilebilir: kesinlikle yetiştirme yöntemi sonsuz derecede daha önemlidir tohumun kökenine göre.

Ancak, olaylara bir de şu açıdan bakarsak daha geniş bakış açısı neden olduğunu anlıyoruz organik tohum satın almak için doğru olan şey Birkaç tohum satın alan bizler için tohumun nasıl elde edildiği pek önemli değildir, ancak tohumu satan şirkette neler olduğunu düşünmeye çalışalım. Birkaç tohumda kimyanın hiçbir önemi olmayabilir, ancak ekolojik düzeyde tonlarca tohum üreten bi̇r şi̇rketi̇n ne kadar etki̇si̇ var?

Konvansiyonel tohum, zararlı kimyasallar (pestisitler, mantar ilaçları, herbisitler) kullanan bir şirketten gelebilir, bu şirket çevreyi ciddi şekilde kirletir ve dolaylı olarak bu saçmalıkları üreten kimyasal çokuluslu şirketleri finanse eder. Organik tohum ise, daha doğal bir şekilde yetiştiricilik yapan, toksik ürünlerin kullanımından vazgeçen ve bu nedenle aşağıdakilere saygı duyan bir şirketten gelirçevre. Bana göre bu seçim ödüllendirilmelidir, Tabii ki sertifikalı olmayan tohumun 'haydut' bir şirketten gelmesi gerekmiyor, kimseyi şeytanlaştırmak istemem, ancak organik sertifikasyon yararlı bir garantidir.

Bu yüzden ÖZETLEME Üç nedenden dolayı organik tohum satın almanın doğru olduğunu düşünüyorum:

  • Kimyasal bir tohum uygulaması ne kadar zarar verebilir? Şüphe en güvenli cevap kesinlikle işlenmemiş tohum satın almaktır.
  • Etik bir seçim. Organik tohum satın alırsam, çevresel etki konusunda net seçimler yapmış daha çevre dostu bir üreticiyi seçmiş olurum. Öte yandan geleneksel tohum satın alırsam, kirletici böcek ilaçları, mantar ilaçları ve herbisitler kullanan bir şirketi finanse ediyor olabilirim.
  • Maliyet farkı çok küçüktür. Organik tohumlar genellikle geleneksel tohumlardan sadece birkaç sent farklıdır, bazen daha pahalı bile değildirler. Öyleyse şu soruya dönelim: Neden organik tohum satın almayalım?

Son olarak: birçok kişi bana organik tohumları kolayca bulamadıkları için satın almadıklarını yazıyor, neyse ki son zamanlarda giderek daha popüler hale geliyorlar ve bunları internette, örneğin bu bağlantıda bulabilirsiniz.

Yan not Biyolojik yöntem söylemine ek olarak, bence tohumlarda F1 melezi olmadıklarını kontrol etmek önemlidir, böylece çeşit çoğaltılabilir.

Matteo Cereda tarafından yanıtlandı

Önceki cevap Soru sor Sonraki cevap
Başa dön