Mandalina: mandalina bitkisi nasıl yetiştirilir

Mandalinadan bahsederken, mandarancio'dan clementine'e kadar bazı özelliklerde birleşen ve diğerlerinde farklı olan çeşitli mandalina türleri olduğu için kafa karışıklığına yol açabiliriz.

Mandalinanın varyantları fazla yer kaplamayan ve nispeten kolay yetiştirilebilen bir bitki tek başına veya kışın meyve veren turunçgillerin hasat mevsimini uzatmaya yardımcı olduğu karışık bir meyve bahçesi içinde.

Mandalina yetiştirmek için şu bitkilerden esinlenilmesi tavsiye edilir organik yöntem Önemli temel önlemlere uyulması ve bitkilere gerekli bakımın yapılması koşuluyla, sağlıklı ve cömert bir üretim sağlamak için tüm araçları ve araçları sunar.

İçindekiler

Mandalina bitkisi

Mandarin ( Citrus reticulata ) bir parçasıdır Rutaceae familyası Portakal, limon, greyfurt ve diğer turunçgiller gibi, doğu kökenli yaprak dökmeyen bir türdür.

Yaprakları mızrak şeklinde ve parlak yeşil, çiçekleri beyaz ve hoş kokuludur ve bitki bir bütün olarak tamamen süs amaçlı yetiştirildiğinde bile, özellikle de meyve yüklü olduğunda hoş bir görünüme sahiptir.

'Çin mandalinası' ya da kamkat olarak adlandırılan tür, bir mandalina çeşidi değil, ayrı bir türdür.

Mandalina için uygun iklim ve toprak

Gerekli iklim Birçok turunçgil gibi mandalina da çok soğuğa karşı hassas Bu, yetiştiriciliğinin güneyde ve orta İtalya'nın soğuk olmayan bazı bölgelerinde tipik olduğu anlamına gelirken, kuzeyde veya kışları soğuk olan bölgelerde sadece kış örtüsü sağlandığında mümkündür. Donlar aslında bu tür için tehlikeli olabilir. Aşırı yüksek yaz sıcaklıkları da meyvenin gelişimini durdurabileceğinden zararlıdır veYaprakları kurutmanın yanı sıra, özellikle kıyı bölgelerinde oluşan tuzluluk açısından zengin olan aşırı güçlü rüzgarlar. Bu nedenle rüzgar kesici bir çit kurmak faydalı olabilir.

İdeal arazi. Mandalina için en uygun toprak, çoğu narenciye için olduğu gibi, derin, orta dokulu, çok kompakt olmayan, taşlı veya aşırı kireçli topraktır. İdeal ph nötre yakındır ve organik madde içeriği iyi olmalıdır.

Mandalina: nasıl ve ne zaman dikilmeli

Bu Mandalina dikimi için en uygun zaman ilkbahardır Geç don tehlikesi sona erdiğinde ve iyi bitki oluşumu için en iyi koşullar oluştuğunda.

Bir mandalina bitkisi dikmek için, tercihen güneşli ve güçlü rüzgarlardan korunaklı olması gereken seçilen yerde bir çukur kazılmalıdır. Genellikle, özellikle amatör amaçlar için fidanlıklardan satın alınan bitkiler saksılarda veya en azından bir toprak parçasıyla birlikte bulunur. Kazılan toprak, orijinal tabakalaşma korunarak deliğe geri konulmalıdır,Yani alttaki derin katmanlar ve üstteki yüzeysel katmanlar. İyi bir kompost veya gübre, her ikisi de olgunlaşmış, alt toprak düzenleyicileri olarak karıştırılmalıdır.

Bitki yerleştirildikten ve delik kapatıldıktan sonra, ayaklarınızla hafifçe bastırmalı ve ardından sulamalısınız.

Gerçek bir narenciye bahçesi dikiyorsanız, tabii ki çukurlar iyi aralıklarla açılmalı, sıralar önceden işaretlenmeli ve kazmak için elektrikli çapa makineleri kullanmalı veya bunlara sahip müteahhitler tutmalısınız.

Tür seçimi: çekirdekli ve çekirdeksiz meyveler

Çeşitli mandalina türleri arasındaki en ayırt edici faktörlerden biri meyvede tohumların varlığı ya da yokluğu Öyle ki, türler veya bunların içinde, bu nedenle 'çekirdeksiz çeşitler' olarak adlandırılan çekirdeksiz çeşitler sıklıkla tercih edilir. çekirdeksiz "Bu sizin için önemli bir karar verme faktörüyse, satın alma sırasında bu bilgileri istemelisiniz.

Anaçlar

Satın alınan mandalina bitkileri neredeyse her zaman diğer mandalina türlerine veya acı portakal veya üç yapraklıların yanı sıra Mandarin Kleopatra gibi diğer mandalina türlerine veya çeşitlerine aşılanır.

Mahsul bakımı

Mandalinalarımızı diktikten sonra, bitkinin büyümesini, sağlıklı ve üretken kalmasını sağlayan birkaç basit bakım vardır.

Mandalina bahçesinin sulanması

Sulama, özellikle bitkilerin henüz iyi kökler geliştirmediği ilk yıllarda narenciye ve mandalina için gereklidir. Bu nedenle, birden fazla bitkiniz varsa, zamanında bir damla sulama sistemi organize etmek iyi bir fikirdir.

Nasıl gübreleme yapılır

Tesiste uygulanan amonyak ve gübre dağıtımına ek olarak, Her yıl turunçgilleri gübrelememiz gerekiyor. Bunu tamamen organik yetiştiricilik için doğal, mineral ve organik kökenli ürünlerle güvenle yapabiliriz.

Erken ilkbaharda, tüm yaprakların altına yaymak iyidir. gübre ve ayrıca öğütülmüş acı bakla Narenciye ağaçlarında çok yaygın olan yaprak sararması yaz aylarında gözlenirse, organik tarımda da izin verilen mikro elementler içeren yaprak gübrelerini doğrudan yapraklara püskürterek de müdahale edebiliriz, çünkü sararma bunlardan bazılarının ayırt edilmesi kolay olmayan eksikliklerinden kaynaklanıyor olabilir.

Bitki şekli

Diğer turunçgillerde olduğu gibi mandalina için de en uygun form doğal olan, yani küre Ana dalların her yöne dallandığı bir gövde ile.

Mandalina budama

Mandalina bir türdür. fazla budama gerektirmez ve diğer turunçgiller gibi çok açık ve ışığa maruz kalan bir yapraklara sahip olmamalıdır.

Bununla birlikte, örneğin dalları kırabilecek aşırı meyve ağırlığından kurtarmak ve kuru ya da hastalık veya böcekten etkilenmiş dalları ve dikey duran emicileri çıkarmak için her yıl bazı hafif müdahaleler yapılmalıdır.

Budama için belirli bir zaman yoktur, ancak aşağıdakilerden kaçınılmalıdır kışın sonu Çünkü tam da bu dönemde (Şubat-Mart) turunçgiller dallarında ve gövdelerinde rezerv maddeler biriktirir ve ayrıca yoğun soğuk ve sıcak zamanlarında.

Çim kontrolü ve malçlama

Bitkiler henüz gençken, özellikle su rekabetinden kaçınmak için onları etrafta aşırı çoğalan çimlerden korumak önemlidir. Bu nedenle, bitkinin tabanının etrafındaki bir metre içindeki toprağı temiz tutmalı veya kökleri sudan korumaya da yardımcı olan güzel bir kalın saman veya saman tabakasıyla malçlamalıyız.Kış soğuğu.

Mandalina budama

Mandalina bir türdür. fazla budama gerektirmez ve diğer turunçgiller gibi çok açık ve ışığa maruz kalan bir yapraklara sahip olmamalıdır.

Bununla birlikte, örneğin dalları kırabilecek aşırı meyve ağırlığından kurtarmak ve kuru ya da hastalık veya böcekten etkilenmiş dalları ve dikey duran emicileri çıkarmak için her yıl bazı hafif müdahaleler yapılmalıdır.

Budama için belirli bir zaman yoktur, ancak aşağıdakilerden kaçınılmalıdır kışın sonu Çünkü tam da bu dönemde (Şubat-Mart) turunçgiller dallarında ve gövdelerinde rezerv maddeler biriktirir ve ayrıca yoğun soğuk ve sıcak zamanlarında.

Mandalina bahçesinin hastalık ve zararlılara karşı biyolojik savunması

Patolojik veya paraziter nitelikteki olası olumsuzluklara karşı savunma da, gerektiğinde önleyici veya destekleyici etkiye sahip doğal kaynaklı kendin yap ürünleriyle veya her durumda profesyonel organik tarımda izin verilen ürünlerle tedaviye başvurarak çevre dostu bir şekilde yönetilebilir.

Mandalina hastalıkları

Mandalinaları da etkileyen en sık görülen narenciye hastalıkları şunlardır:

 • Mal dry. Bitkinin odunsu damarlarına yerleşen bir patojenin neden olduğu, sararma ve ardından yaprak kaybı ile başlayan ciddi hasara neden olan bir hastalıktır. Semptomların devam etmesini ve bitkileri ciddi şekilde tehlikeye atmasını önlemek için, bunları zamanında tanımak ve belirtilen dozlara, seyreltmelere ve diğer reçetelere açıkça uyarak bir kuprik ürünle müdahale etmek önemlidir.etikette.
 • Yaka sakızı. Hastalık, yaka bölgesinden yukarı doğru yükselme eğilimi gösteren lezyonlarla birlikte lastiksi bir akışın yayılmasıyla tanınabilir. Hastalığı önlemek için ana neden olan su durgunluğundan kaçınılmalıdır ve bunu durdurmak için bakır ürünleriyle de tedavi edebiliriz.
 • Bakteriyoz Bakteriyoz devam ederken, dallarda sakız damlalarının çıktığı lezyonlar ve sararmış ve buruşmuş yapraklar fark edebiliriz ve bu durumda bile bir bakır ürünü belirleyici olabilir.
 • Duman. Bu gerçek bir hastalık değil, yaprak bitleri veya tripsler nedeniyle zaten mevcut olan bal özüne yapışan mantarlardır, bu nedenle bitkinin gerçek savunması bu böceklere karşıdır.
 • Tristeza virüsü Turunçgil bitkilerinin tamamen kurumasına yol açabilen bir virüs enfeksiyonudur ve yalnızca virüsün vektörleri olan yaprak bitlerinin kontrol altına alınmasıyla önlenebilir.

Fizyopatolojiler

Mantar, bakteri veya virüs kaynaklı patolojilerin yanı sıra fizyopatolojiler de ortaya çıkabilir, örn. örneğin soğuk, sıcak veya dolu hasarına bağlı değişiklikler Bu nedenle zararlı organizmalara bağlı değildir.

Örneğin, don yaprak dokusunda nekroza neden olabilir ve hatta dalları veya gövdeleri kortikal ayrılmalar ve gamoz semptomlarına benzeyen çukurlaşmalarla etkileyebilir. meyve damlası ve dolu yapraklarda ve ciddi durumlarda dallarda yırtılmalara neden olur.

Zararlı böcekler

Yaprak bitlerinden balta sineklerine: mandalina bitkisine hangi böceklerin saldırabileceğini bilmek ve zamanında önlem alınabilmesi için yetiştirme sırasında varlıklarını izlemek önemlidir.

 • Mealybugs 'Pamuk tomurcukları' olarak da bilinen Planococcus citri de dahil olmak üzere birçok cochineal türü turunçgillere saldırır, özsuyunu çıkarır ve salgılarla kaplar. Bunları ortadan kaldırmak için, sadece birkaç tane varsa, bitkileri tel fırçalarla veya alkole batırılmış pamukla mekanik olarak temizleyebilir veya eğrelti otu özleri veya mineral yağlara dayalı organik tarımda izin verilen ürünlerle püskürtebiliriz.
 • Yaprak bitleri Yaprak bitleri genç sürgünleri, yaprakçıkları ve çiçek tomurcuklarını etkileyerek tipik buruşma belirtilerine ve bal özü ile kirlenmeye yol açabilir. Bitkilere ısırgan otu, sarımsak veya biber özleri püskürtülerek veya suyla seyreltilmiş sabunla muamele edilerek zamanında uzaklaştırılmalıdırlar.
 • Serpentine Citrus Miner. Bu, genellikle yaz aylarında larva aşamasındayken yaprak dokusunda küçük tüneller oluşturan ve yaprak kurumasına yol açan bir lepidopterandır (kelebek). Profesyonel turunçgil yetiştiriciliğinde güveye karşı kullanılmak üzere tescil edilmiş Bacillus thuringiensis kurstaki veya azadirachtin (neem yağı) ile tedavi edebiliriz.
 • Turunçgil Güvesi. Çiçek tomurcuklarına ve açık çiçeklere saldırarak gelecekteki üretimlerini tehlikeye atan, aynı zamanda doğrudan meyve ve sürgünlere de saldıran bir başka lepidopteran. Yukarıda belirtildiği gibi, Bacillus thuringiensis kurstaki ile tedavi edebiliriz.
 • Tripsler Turunçgillerin çiçeklerine, yapraklarına ve meyvelerine saldıran, nekrotik alanlar bırakan emici iğneler yapan ve çok fazla bal özü yayan küçük böceklerdir. Meyvede, yaprak sapı çevresinde gümüşi beyaz bir russeting görülebilir. Bu durumda da azadirachtin'e başvurabiliriz.
 • Bu sineğin larvaları meyvenin özünde gelişerek onları parçalamaktadır ve mandalina gerçekten de etkilenen türler arasındadır. Bitkileri, Tap Trap veya Vase Trap tipi yiyecek tuzaklarını zamanında kurarak, tuzak kancalarını sırasıyla şişelere ve cam kavanozlara vidalayarak, uygun şekilde yemle doldurarak ve aşağıdakilerle kontrol ederek önleyici olarak koruyabilirizdüzenlilik.

Saksıda mandalina yetiştiriciliği

Mandalina, küçük boyutları nedeniyle, en çok tercih edilen türlerden biridir. balkonda saksıda yetiştirmeye de iyi uyum sağlarım Mutlaka büyük bir kap seçmeli ve bitki büyüdükçe iyi bir saksı toprağı kullanarak ve her yıl gübre veya kompostla zenginleştirerek periyodik olarak saksı değiştirmeyi düşünmeliyiz. Sulamayı ihmal etmemeliyiz ve kışın gelmesiyle bitkiyi dokumasız bir beze sarmak iyi bir fikirdir.

Meyve toplama

Mandalina bitkileri genellikle dikimden üç ila dört yıl sonra üretime geçer ve meyvelerinin C vitamini açısından zengin olması nedeniyle sağlıklı olduğu bilinir.

Mandalina hasadı sonbaharın sonlarında başlar ve kış boyunca devam eder Türlere ve çeşitlere bağlı olarak, meyveler belirli bir zaman dilimi içinde hasat edilebilir.

Mandarin türleri ve çeşitleri

Turunçgiller birbirleriyle melezleşmeye her zaman büyük bir yatkınlık gösterdiğinden ve insanoğlunun çalışmaları istenen özelliklerin seçilmesine yardımcı olduğundan, bugün bulduğumuz mandalinalar çeşitli türlerin melezlerinin bir karışımıdır ve bunların bazılarının kökeni hala belirsizdir.

Mandarin Kralı

Çin kökenli olan bu bitki 19. yüzyılın başlarında Avrupa'ya getirilmiştir ve Kral mandalinasının mandalina portakalı ile tatlı portakal arasındaki bir melezlemeden türediği düşünülmektedir. Bitki maksimum 4,5 metre yüksekliğe ulaşır, geniş bir yeşillik oluşturabilir, küçük kokulu beyaz çiçeklere ve çekirdeksiz çeşitleri seçilmesine rağmen tohumlarla dolu turuncu meyvelere sahiptir.

Mandarin Kleopatra

Aslen Hindistan'dan gelen, oldukça küçük boyutlu, kompakt bir bitkidir. Kleopatra'nın meyveleri bitki üzerinde kalıcıdır, klementinlere benzer, kabuğu ete yapışmaz, aroması iyidir ve çok çekirdeklidir. Yavaş büyür ve bu nedenle üretime geç girer. Diğer mandalinalarla karşılaştırıldığında, soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır.Mandarin cleopatra da sıklıkla anaç olarak kullanılır.

Mandarancio

Mandalina portakalının ayrı bir tür mü olduğu yoksa mandalina ve portakal türlerinden biri (tatlı veya acı) arasındaki bir çaprazlamadan mı türediği henüz net değildir. Bitki küresel bir alışkanlığa sahiptir ve küçük boyutludur, çekirdekli ve kolayca soyulan bir kabuğa sahip turuncu meyveler üretir. Bununla birlikte, çekirdeksiz çeşitler de seçilmiştir ve clementines bunlardan biridir.

Mandalina Satsuma

Adından da tahmin edilebileceği gibi Japonya'da yetişen bu bitki küçük ila orta büyüklüktedir ve satsuma meyvelerinin özelliği kabukları henüz tamamen turuncu değilken olgunlaşmalarıdır. Bitkinin üzerinde bırakılırlarsa kabukları şişer, posadan ayrılır ve meyveler portakal büyüklüğüne ulaşır, ancak lezzetlerini tamamen kaybederler.bu aşamaya ulaşır.

Sara Petrucci tarafından yazılan makale

Başa dön