Asma zararlıları: biyolojik bağ savunması

Asma, tarımımızda önemli bir bitkidir Ayrıca gübreleme, budama, hastalık ve zararlılara karşı savunma ve son olarak da neşeli ama yine de hassas ve zorlu bir an olan üzüm hasadı da dahil olmak üzere yetiştirme bakımı açısından oldukça zahmetlidir.

Bu makalede özellikle şu konulara odaklanıyoruz bağin zararlilardan korunmasi ve organik tarımda izin verilen, hem gerçek bir bağ hem de öz tüketim için yetiştirilen birkaç asma için geçerli olan bazı teknikler ve uygulamalar önermektedir.

Bitkileri ve üzümleri olumsuzluklara karşı korumak, zaman içinde sağlıklarını korumak ve tatmin edici verim sağlamak için gereklidir, ancak bu her zaman kolay değildir. Asma yetiştiriciliğinde, tüylü küf, külleme ve botrytis gibi bağı etkileyebilecek hastalıklara karşı korunmaya büyük önem verilir, ancak zararlılar da hasadı etkileyebilir ve sonuç olarakgöz ardı edilmemelidir.

Bitki koruma, belirli bir dikkat ve iyi teknik beceriler gerektiren bir konudur, ancak bazı temel bilgilerle, yüksek çevresel etkiye sahip böcek ilaçları kullanmak zorunda kalmadan, asmaları tehdit eden olumsuzlukları bilmek ve kontrol altında tutmak mümkündür. Bu nedenle şunları görelim bağda hangi zararlıların bulunma olasılığının yüksek olduğu ve bunları engellemek için nasıl hareket edileceği.

İçindekiler

Güve

Güve ( Lobesia botrana ) è küçük bir lepidopteran, kelebek takımına ait bir böcektir, kanat açıklığı 10-12 mm'dir ve açık mavi veya açık kahverengiyle alacalı gri bir renge sahiptir. Genç larvalar koyu sarı renklidir ve başları koyu renklidir, larvalar yaşlandıkça tüm vücut koyulaşır ve baş açık renk alır. Güve her bölgede zarara neden olmaz, ancak Toskana'da ve orta ve güney İtalya'dabağın anahtar böceği olarak kabul edilir.

Hasara larva neden olur. Böceğin ilk nesli çiçeklere saldırır, onları siringik ipliklerle sarar ve içinde geliştiği glomerülleri oluşturur. İkinci ve üçüncü nesillerin larvaları en tehlikelileridir, çünkü meyvelere oluşum ve olgunlaşmanın farklı aşamalarında nüfuz ederek içlerini boşaltır ve kurumalarına ve kararmalarına neden olurlar. Salkımlar, doğrudan zarar görmenin yanı sıra, ayrıcatarafından ikincil enfeksiyonlara maruz Botritys cinerea veya asit çürüklüğü .

Güve Önleme

Önemli üretim kayıplarına bile yol açan bu böceğin saldırıları, öncelikle aşağıdaki gibi bazı önlemlerle önlenmelidir:

  • Azotlu gübrelemeyi sınırlandırın Doğal kaynaklı gübreler seçilse bile, aşırıya kaçma riski vardır, bu nedenle bunu dikkate almak ve dengeli dozlarla sınırlamak önemlidir. Örneğin, bitkinin tabanına maksimum 3-4 kg/metrekare olgun gübre veya kompost ve yaklaşık 1 kg/metrekare daha az miktarda gübre dağıtmak.
  • Demetlerin pul pul dökülmesi, Böylece ışığa maruz kalırlar ve böcekler için daha az davetkâr olurlar.

Biyolojik böcek ilaçları ve tuzaklama

Organik tarımda izin verilen uygulamaları gerçekleştirmek istiyorsak, aşağıdakilere dayalı bir ürün kullanabiliriz Bacillus thuringiensis kurstaki sindirim yoluyla etki eden ve çok seçici olan mikrobiyolojik bir insektisittir.

İdeal olarak, bunu kullanmaya bir seks feromon tuzakları ile örnekleme (Nisan başında kurulan 1 veya 2 tuzak/ha) ile böcek yakalamaları tespit edilmiştir. Uygulama bir hafta sonra ve yılda en fazla 6 uygulama için tekrarlanabilir.

Tedaviye alternatif olarak aşağıdakileri yapmak da mümkündür Musluk Tuzağı veya Vazo Tuzağı gibi yiyecek tuzaklarına başvurmak Her iki durumda da, sarı kapak sırasıyla plastik bir şişeye veya 1 kg'lık bir cam bal kavanozuna vidalanır ve bunlar gıda yemi ile doldurulur. Bu durumda önerilen yem şu şekilde hazırlanır: 1 litre şarap alın, 6-7 yemek kaşığı şeker ekleyin, 15 çiviKaranfil ve yarım çubuk tarçın. Bu iki hafta boyunca maserasyona bırakılır ve daha sonra her tuzağa yaklaşık yarım litre yem konulduğu düşünüldüğünde 8 tuzak şişesi için preparat elde etmek üzere 3 litre su ile seyreltilir.

Tuzaklar erken ilkbahardan itibaren bitkilere kurulmalıdır, böylece uçan ilk bireyler zaten yakalanır. Daha sonra düzenli olarak izlenmeli ve çok sayıda yakalama varsa, içerik boşaltılmalı ve yeni yemler hazırlanmalıdır. Musluk tuzakları ve saksı tuzakları her yıl rahatlıkla yeniden kullanılabilir.

Güve

Bir öncekine benzeyen ancak boyutları daha büyük olan lepidopteran bir güvedir. Güveden daha nemli ve serin iklimleri tercih eder ve aslında daha çok orta ve kuzey bölgelerde yoğunlaşır. Güvenin neden olduğu zarar ( Eupoecilia ambiguella ) üzüm güvesi ile benzerlik gösterir; ilk nesil çiçeklere saldırır ve sonraki iki nesil gelişmekte olan meyvelerle beslenir. Sonuçlar da benzerdir: salkımların kuruması, ikincil enfeksiyonlara daha fazla maruz kalma ve nihayetinde üretim kaybı. 30-35°C'ye ulaşan sıcak yaz aylarında, yumurtalarda yüksek bir ölüm oranı vardır,Bu yüzden sıcak iklim neyse ki bu böceğin çoğalmasını engelliyor.

Ancak bu durumda da, bağda veya bitkilerin yakınında bir dizi Tap Trap tuzağı kurarak hareket edebiliriz ve güve için yukarıdaki tedaviler bu diğer böceğe karşı da etkilidir.

Çekirgeler

La yeşil asma ağustos böceği , Empoasca vitis polifag bir böcek olup, sadece bu bitkiye değil, çekirdekli meyveler, incir, böğürtlen, kavak ve diğer süs bitkilerine de saldırır. Erginler küçük, 3 mm uzunluğundadır ve ilkbahardan itibaren yumurtalarını asma yapraklarının alt tarafındaki damarların içine bırakırlar. Yeni erginler Haziran ayının başlarında oluşur ve aktif olan bireylerle birlikte yılda toplam üç nesil meydana gelirasmanın tüm vejetatif evresi boyunca.

Doğrudan hasar yapraklardan, yaprak saplarından ve sürgünlerden özsu emmek Yaprak damarlarında kahverengileşme ve ciddi vakalarda bitkilerde yaprak dökümü de görülebilir.

La ağustos böceği Scaphoideus titanus Bununla birlikte, asmaya doğrudan zarar verdiği için değil, asmanın ana gövdesi olduğu için çok tehlikelidir. Flavescence dorée adı verilen fitoplazmik hastalığın vektörü geleneksel yöntemlerle bile ortadan kaldırılması çok zordur.

Çekirgeler aşağıdakilere dayalı ürünlerle kontrol edilebilir doğal piretrum Bu ve diğer böceklere karşı asmalarda kayıtlıdır.

Drosophila suzukii

İtalyan çiftçiler tarafından iyi bilinen geleneksel bağ zararlılarına son yıllarda drosophila suzukii küçük meyve sineği olarak da bilinir.

Doğu kökenli bu küçük sinek, ülkemizde kötü sonuçlarla yayılmış ve tarıma büyük zarar vermiştir. Çilek ve kirazın yanı sıra bağları da etkiler. Zarar, dişi sinek tarafından meydana getirilir. yumurtalarını üzümün içine bırakır ve daha sonra posanın içinde yumurtadan çıkan larva tarafından.

Drosophila'ya karşı insektisitlerle savunma yapmak kolay değil aktif maddelere hızla adapte olabilen ve tedavilere karşı tolerans geliştirebilen bir böcek olduğu için.

Etkili bir kontrol stratejisi, izleme ve aynı zamanda toplu yakalama için tuzakların kullanılmasıdır.

Bu konuda aşağıdakiler kullanılabilir yukarıda bahsedilen Tap Tuzağı ve Vaso Tuzağı tuzakları Ancak elma sirkesi, kırmızı şarap ve kahverengi şekerden yapılmış bir yemle kırmızı bir versiyonda. Özellikle Vaso Trap red, bu oryantal tatarcık boyutu için özel olarak tasarlanmış özel bir giriş hunisine sahiptir ve böylece daha iyi yakalama seçiciliğini garanti eder.

İçgörü: Drosophila tuzakları

Metcalfa

Varlığı Metcalfa pruinosa tarafından tanınabilir bitkiler üzerinde yapışkan bal özü oluşumu ki bu da fumaggine Böcek yaklaşık 6-7 mm boyutlarında ve grimsi renktedir, ancak yavru formları beyazdır ve Çok pamuksu bir görünüme sahip mumsu kozalar.

Metcalfa'nın doğrudan zararı özsuyun emilmesidir ancak bunun kendi başına genellikle ciddi etkileri yoktur ve asıl rahatsızlık, bitki organlarının ağır kirlenmesi nedeniyle esas olarak estetiktir.

Doğada, Metcalfa'nın yırtıcıları bazı chrysops ve uğur böcekleri Organik tarımda izin verilen uygulamalar ise aşağıdakilere dayanmaktadır Spinosad .

Tarımda izin verilen bitki koruma ürünleri, aktif maddeleri Reg 1165/2021 Ek I'de listelenenlerdir. 1 Ocak 2022 itibariyle, yeni Avrupa Organik Yönetmeliği, Reg 848/2018, ve bundan sonra diğer ilgili yönetmelikler yürürlüğe girmiştir. Yönetmeliklere uyum, her durumda aşağıdakilere sahip olması gereken sertifikalı profesyonel operatörler için geçerlidirKüçük bir bağa veya birkaç asma bitkisine sahip olan ve bunları yukarıda belirtilen böceklere karşı korumak isteyenler, şu anda patent gerektirmeyen hobi amaçlı ürünler de satın alabilirler.

Üzüm bağı yetiştiriciliği

Sara Petrucci tarafından yazılan makale

Başa dön