Crhysolin americana: biberiye krizolinine karşı savunma

La Chrysolina americana birçok aromatik bitkiyi etkileyebilen bir böcektir lavanta, biberiye, kekik, nane ve diğerleri gibi yaygın yetiştiriciliğin.

Ayrıca denir chrysomela veya chrysolin biberiyenin metalize refleksleri olan yaygın bir böcek İsmi Amerika kökenli olduğunu düşündürse de, gerçekte Avrupa kökenli bir haşere gibi görünmektedir.

Bkz. chrysomela'nin özelli̇kleri̇ nelerdi̇r, verdi̇ği̇ zararlar ve bu küçük böcekleri aromatik bitkilerimizden nasıl temizleyebileceğimizi zararlı böcek ilaçları kullanmadan ama çevre dostu organik yöntemlerle.

İçindekiler

Böceğin görünüşü ve alışkanlıkları

Amerikan crhysolin bir chrysomelid böceği Patates böceği ile aynı familyaya aittir.

Bu parlak görünümlü böcek güzel bir koyu yeşil metalik renk Sırtında uzunlamasına mor çizgileri olan, yoğun benekli bir böcektir. Çok büyük bir böcek değildir, erginleri 1 cm'den kısadır, genellikle Toplam 8 mm Çiğneyici bir ağız parçasına sahiptir ve ilkbahardan itibaren saldırdığı bitkilerin yaprakları ve özellikle de çiçekleriyle beslenir.

En sevdiği tür lavantadır Haziran-Temmuz aylarında çiçek açan Chrysomela, diğer aromatik bitkileri de sever çünkü uçucu yağları sayesinde yaydıkları kokulardan etkilenir. Chrysomela ayrıca genellikle nane, biberiye, kekik ve diğer lamiaceous bitkilerde de bulunur.

Chrysolin yılda bir nesil gerçekleştirir Yumurtalar yaz sonuna doğru bırakılır ve 8-10 gün sonra larvalar ortaya çıkar. Larva aşamasında crysolin, yaklaşık yarım santimetre uzunluğunda, koyu bantlı beyaz-gri renktedir. Bu aşamada etkilenen bitkilerin yapraklarıyla beslenir.

Kışın sonuna doğru toprakta pupa olur ve yaklaşık üç hafta sonra yetişkin olarak ortaya çıkar. Daha sonra başlangıçta yapraklarını yediği konakçı bitkileri almaya başlar.

Chrysolin americana'dan kaynaklanan hasar

Krizolin hem yapraklara hem de çiçek salkımlarına zarar verir ve hem larvalar hem de erginler tarafından meydana getirilir.

Lavanta söz konusu olduğunda, çiçek salkımları en ilginç kısımdır ve çiçek kaybı veya erken çiçeklenme Hem yetişkinlerin hem de larvaların neden olduğu bu durum, hasatta önemli bir düşüşe yol açabilir.

Biberiye, kekik ve nane bitkileri bile, eğer güçlü bir şekilde saldırıya uğrarsa yok oldu Çünkü yaprakların böcek tarafından sürekli aşındırılması, fotosentezini ve dolayısıyla gelişimini yavaşlatır. Uzaktan bakıldığında bir bitki kuru ve kurak görünebilir, ancak yaklaştığınızda parazit tarafından ne kadar kötü bir şekilde yenildiğini görebilirsiniz.

Önleme

Organik tarım bağlamında, aşağıdakilere müdahale etmek özellikle ilginçtir önlemek Bu metalik böceklerin varlığı, bir istilayı düzeltmek zorunda kalmak yerine.

Bir gün boyunca demlenen ısırgan otu özleri aşağıdakilere katkıda bulunabilir chrysolin'i uzak tutun Bu kendin yap tedavilerini denemeye ve sonuçları değerlendirmeye kesinlikle değer.

Böceğin elle ortadan kaldırılması

Chrysomela'nın varlığından haberdar olduğumuzda, önemsiz gibi görünebilecek, ancak zaman içinde kesinlikle etkili olan bir araç bitkiler üzerindeki böceklerin elle yok edilmesi . Yapabiliriz dalları hafifçe salla ve böceklerin açıkça görülebilmesi ve yere düşmemesi için altına açık renkli bir bez koyun. Daha sonra toplanan böcekler çıkarılmalıdır.

Mümkün olduğunca erken, tercihen çiçeklenmeden önce yapılması gereken bu teknikle krizolinlerin büyük bir kısmı uzaklaştırılabilir, ancak böceklerin elle uzaklaştırılması kesinlikle sadece birkaç bitki için geçerlidir, gerçek bir profesyonel ürün için maliyetli olacaktır.

Piretrum bazlı tedaviler

Doğal piretrinlerle tedavi genellikle krizolinlere karşı etkilidir, ancak veya çiçeklenme döneminde dikkatle kaçınılması gereken Çünkü ne yazık ki çiçekli aromatik bitkileri çok seven arıları ve diğer faydalı böcekleri de öldürebilirler.

Bu nedenle aşağıdakileri yapmak gereklidir çiçeklenmeden önce tedavi edin Bu böceklerin ilk ortaya çıkışında, zaman olarak günün serin saatlerini seçin.

Anlamak için pyrethrum'un dozlari ve nasil kullanilacaği Satın alınan ticari ürünün etiketini iyi okumak ve orada verilen talimatları takip etmek önemlidir. Doğal piretrum belirli bir azaltma gücüne sahiptir, ancak uzun süre kalıcı değildir, güneş ışığı ile bozulur ve bu nedenle bitkiler izlenmeli, tedavinin etkisi kontrol edilmeli ve gerekirse bir hafta sonra tekrarlayın .

Organik olarak büyümek istiyorsanız, aşağıdakilere dikkat etmelisiniz doğal pi̇retrum i̇çeren ürünleri̇ pi̇retroi̇d bazli olanlarla kariştirmayin.

Daha fazlası: pyrethrum

Sara Petrucci'nin makalesi, Marina Fusari'nin çizimleri.

Başa dön