Çalılıkları çalı tırpanı ile kesmek: işte böyle

Böğürtlenler, lanet olası böğürtlenler. Her ortamda güçlü bir şekilde büyürler ve ilk olarak ıslah edilmiş arazide salınırlar, belki de ormanlık bir alanda bir kır arazisine sahip olan herkes onları iyi tanır. Böğürtlen aynı zamanda bir meyve türüdür, küçük meyveler bölümünde açıklandığı gibi mükemmel böğürtlenleri toplamak için yetiştirilir, ancak vahşi genellikle bir kesmeye devam etmek için can sıkıcı kendiliğinden yeşil alanları dikenli sürgünlerinden korumak için.

Uygun donanıma sahip çalı tırpanı, çalılıkların istila ettiği alanları temizlemek için çok değerli bir araç olduğunu kanıtlayabilir, kelimenin tam anlamıyla çalılıkları kırabilir ve çalılıkları temizleyebilir.

İçin çalı tırpanı ile çalıları kesmek etkili bir şekilde kullanmak iyi olacaktır doğru makine e doğru ekipman Şimdi en uygun çalı tırpanını nasıl seçeceğimizi ve en iyi şekilde çalışmak için hangi aksesuarlara ihtiyacımız olduğunu görelim.

İçindekiler

Çalılıkları kesmek için doğru çalı tırpanı seçimi

Kesim için, ya da daha doğrusu parçalama çalılıklarda, iyi bir güç rezervine sahip, rahat ve kolayca kontrol edilebilen sağlam bir çalı tırpanı kullanmak gerekir.

  • Sağlamlık. Çalılıkları keserken çalı tırpanı ve tüm mekanik parçaları yoğun stres ve zorlanmaya maruz kalır. Bu nedenle seçilen makinenin özellikle hassas unsurlar yok Bu nedenle sırt çantalı çalı tırpanları hiç tavsiye edilmez. çubuğun yanı sıra konik dişli de cömertçe boyutlandırılmalıdır Hobi amaçlı kullanım için tasarlanan sırt çantalı ve küçük deplasmanlı çalı tırpanlarının mekanik arıza olmadan mutlu bir çalışma ömrü sağlamak için gereken sağlamlığı sağlamamasının nedeni de budur.
  • Güç. Böğürtlenleri parçalarken, hem ortadan kaldırmayı düşündüğünüz bitkinin boyutu ve özü hem de kullandığınız kesme aparatının kütlesi dikkate alınmalıdır, iyi güce sahip bir çalı tırpanına ihtiyacınız var Bu, kesme organının volan etkisinden yararlanarak torka tercih edilir. Küçük deplasmanlı çalı tırpanları bu nedenle motor ve debriyaj olarak aşırı zorlanacaktır: daha iyisi en az 40/45 cc'lik makineler .
  • Konfor ve kontrol . Çalılıkların kesilmesi için çok fazla motor hareketi Diğer işlemlerle karşılaştırıldığında, aslında çalıların tepesine ulaşmak için direği çok fazla hareket ettirmeniz gerekirken, geri tepmeler ve geri tepmeler maalesef sık görülür. Bu tür bitki örtüsünün genellikle bankaları ve dik arazileri istila ettiğinden bahsetmiyorum bile. Bu nedenle iyi ve güvenli bir şekilde çalışmak için aşağıdakileri garanti eden bir çalı tırpanına ihtiyacınız vardır rot konumu ve yönü üzerinde maksimum kontrol Bu nedenle, bir çalı tırpanı çift kulp Bu tür bir makine belirli hareketlerin serbestliğini ve genliğini azaltsa da, dikenleri kesmek için yararlı olanları etkilemez, kesme aparatı üzerinde maksimum kontrolü garanti eder ve aşağıdakilere güvenebilir koşum takımları Ağırlığın çoğunu omuzlara ve aynı zamanda ti̇treşi̇m önleyi̇ci̇ si̇stemler Elleri ve eklemleri erken ağrı ve yorgunluktan korur.

Hangi kişisel koruyucu ekipmanlar

Kulaklıklar, eldivenler ve gözlükler çalı tırpanı kullanırken temel koruyucu ekipmanlardır. Ancak, çalı çırpı temizlerken aşağıdakileri kullanmak gerekir siperliği olan bir kask Başı ve yüzü çalı tırpanı ile çalışan operatöre kolayca çarpacak dikenli, odunsu parçalardan veya daha kötüsü kıymıklardan korumak için şeffaf.

Tavsiye edilen diğer bir koruma ise Bacaklar Pantolonunuzun üzerine takacağınız bir çift tekmelik, akşama bacaklarınız morluklar ve çiziklerle kaplı olarak gelmenizi engelleyecektir.

Hangi kesme aparatının kullanılacağı

Böğürtlenleri etkili bir şekilde kesmek için tel başlıklara veya kesici disklere gerek yoktur, bunun yerine parçalama diskleri İki, üç veya daha fazla kesici kenara sahiptirler ve ortak özellikleri, bir mutfak blenderinin içinde olduğu gibi doğrama etkisi sağlamak için aşağı doğru eğimli (hatta bazıları yukarı doğru veya yüksekliği kademeli) uçlarla donatılmış olmalarıdır.

Bu tip diskler için, bazı çalı tırpanı üreticileri p özel aks korumaları Operatör için daha büyük ve daha koruyucu, ancak kesme aparatının üzerindeki parçanın etrafını daha az sarar. Bu, doğranacak veya zaten doğranmış olan bitki örtüsünün geçişini kolaylaştırır ve dikenlerin ve dalların diski tıkama riskini azaltır.

STIHL ayrıca çalı çırpı kesmek için, çalı çırpı ve çalı çırpı için özel olarak tasarlanmış parçalayıcı bıçak gibi kendi ürün serisine de sahiptir.

Şuraya gidiyor yüzer bıçaklar e belalar bunun yerine çok tehlikeli ve standart dışı Zincir baklalarını veya tüm flailleri kaybedebildiklerinden, bunları operatöre doğru ve metrelerce uzağa fırlatarak potansiyel olarak ölümcül mermilere dönüşebilirler. Bu bağlamda, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, 26 Nisan 2012 tarihinde, flail sistemli kesme başlıklarının piyasaya sürülmesini yasaklayan bir kararname yayınlamıştır.

Çalılıklarda çalı tırpanı nasıl kullanılır

Daha önce de belirtildiği gibi, parçalama diski ile böğürtlen kesmek şunları içerir yere dik Aslında, çubuğun hareketleri dikey olmalı, yukarıdan aşağıya doğru çalıları kesmelidir, yerden yaklaşık on santimetre yukarıda durur diskin kavisli dişlerinin çarpıp fırlatacağı taş ve nesnelerden kaçınmak için.

Aslında, kablo demetini ve destek kancasının konumunu şaft boyunca ayarlamanız gerekir, böylece çalı tırpanı mümkün olduğunca dengeli Direği indirmek veya kaldırmak ve muhtemelen kesme aparatını yerden asılı tutmak için gidon üzerinde minimum çekiş veya basınç gerektirir.

Daha fazla çalı tırpanı makalesi

Luca Gagliani tarafından yazılan makale

Başa dön