Bitki hastalıklarını önlemek için kaya tozu

Organik bir sebze bahçesi yapmak şu anlama gelir kimyasal olarak sentezlenmiş tedavileri kullanmaktan kaçının Patojenlerle mücadele etmek için bitki dokusuna nüfuz eden sistemik fungisitler de buna dahildir.

Bu, domates yanıklığı, şeftali yanıklığı veya kabaklarda külleme gibi en yaygın hastalıkların insafına teslim olmak anlamına gelmez. İyi bir organik tarım, daha ziyade bir yaklaşım değişikliği gerektirir ve tedaviden çok önleme .

Hedef şu olmalıdır bahçe ve meyve bitkileri için sağlıklı bir ortam yaratmak Patojenlerin çoğalması için hiçbir koşulun olmadığı yerlerde. Bu durumda iyi bir kaynak kaya tozu olabilir, örneğin SOLABIOL'den Küba zeoliti .

İçindekiler

Hastalıklar nasıl önlenir

Konvansiyonel tarımda hastalıklarla mücadele etmek için pestisitlerle müdahaleler yapılırken, organik tarımda tam tersine önleme yoluyla tedaviyi azaltmak için çalışmak Sorunların en iyi çözümü, ortaya çıkmalarını önlemektir.

Peki bitki hastalıkları nasıl etkili bir şekilde önlenebilir?

Bunu anlamak için şunları yapmalıyız bu hastalıkların nedenlerini bilmek .

Patolojilere şunlar neden olur mantarlar, bakteriler ve virüsler gibi mikro organizmalar Bitki organizmasına saldırarak ölümüne yol açan mantar hastalıkları, sebze bahçenizde çoğunlukla karşılaşacağınız hastalıklardır.

Patojen mikroorganizmalar çevrede yaygındır, ancak yalnızca doğru iklim koşullarıyla, genellikle ılıman sıcaklıklarla ve suyun varlığıyla karşılaştıklarında çoğalabilirler.

Bu nedenle, bu tür bir sorunu önlemek için en iyi yöntem aşırı su ve durgun nemden kaçının .

Aşırı nemden kaçınma

La uygun arazi yönetimi önlemede önemli bir unsurdur: fazla su durgunlaşmaz, iyi drene edilmiş ve iyi işlenmiş bir toprak bulursa, birçok sorun önlenebilir. Ayrıca, aşırı nem tehlikesi sulamaya dikkat edilerek daha da azaltılabilir yaprakları ıslatmaktan kaçının, ama suyu toprağa yönlendirirler.

Meyve bahçesinde iyi budama, yapraklar içinde ışık ve hava dolaşımını teşvik ederek bitkilerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Önleme birçok unsurdan oluşur i̇yi̇ uygulamalar ekim sırasında yerleştirdiğimiz.

Ancak iklim koşulları nemli bir ortam yarattığında, bahsettiğimiz tüm bu çok önemli önlemler yeterli olmayabilir.

Kaya tozu, nem sorunlarını sınırlandırmanın çok ilginç bir yoludur Aslında, mineral toz kaplama nemi emme ve sonuç olarak bitkilerimize yerleşmeye karar veren patojenik mikroorganizmaların sporlarını kurutma etkisine sahiptir.

Kaya tozu nasıl uygulanır

Kaya tozunun etkili olabilmesi için bitkinin toprak üstü kısmına eşit olarak dağıtılmalıdır tüm yaprak yüzeyi üzerinde koruyucu bir patina oluşturur.

Bu etki, aşağıdakiler kullanılarak elde edilir mi̇kroni̇ze tozlar Suda çözülür ve daha sonra tüm bitkiye dikkatlice püskürtülerek bir pompa ile püskürtülür. Kurudukça, kaya tozu yapraklara iyi bir kalıcılıkla uygulanmaya devam eder. Önemli olan tedavi tekrarı İklimin patojenler için elverişli olduğu mevsim boyunca her 7-10 günde bir, doğal bariyeri yenilemek için.

Farklı kullanabiliriz mineral unlar Bu amaçla, tarımda en iyi ve en yaygın kullanılanlar arasında kaolin ve zeolit bulunmaktadır.

Küba zeoliti

Küba zeoliti, yapısı nedeniyle önemli higroskopik yeteneklere sahip volkanik kökenli bir kayadır. Temel olarak, mikro gözenekli bir yapıya sahiptir, bu nedenle suyu sünger gibi tutar ve sıcak olduğunda serbest bırakma eğilimindedir.

Bu, bitkilerimizin sağlığı için isteyebileceğimiz en iyi şeydir: nemli koşullarda zeolit emer, yükselen sıcaklıklarla birlikte suyu serbest bırakır ve bu da yaz iklimindeki aşırılıkları yatıştırır.

Bu patine, ıslaklığa karşı faydasının yanı sıra, çeşitli bitki düşmanı böceklere ve çok güçlü güneş ışığına karşı da koruyucudur.

SOLABIOL, Küba zeolitini mikronize formda kullanıma hazır olarak sunmaktadır tamamen doğal ve çevre dostu önleyici tedaviler hem sebze bahçelerinde hem de meyve bahçelerinde organik yetiştiricilik için gerçekten yararlı bir üründür.

Bakır kullanımını azaltın

Organik tarımda mantarlara karşı uygulanan tedaviler çoğunlukla bakır bazlı ürünler kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Bakır aslında doğal kaynaklı olmasına rağmen, aşırı kullanımının çevre üzerinde olumsuz etkileri vardır; toprakta biriken ağır bir metaldir. Avrupa organik yönetmeliğinin yakın zamanda bakırın tarımsal kullanımını sınırlamak için daha fazla kısıtlama getirmesi boşuna değildir.

Küba zeoliti bu nedenle bakır ihtiyacını azaltmak için bir fırsat sunmaktadır sebze bahçelerinizde veya meyve bahçelerinizde önleyici bitki koruması sağlar.

Küba zeoliti Solabiol satın alın

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön