Bahçedeki sebzeler artık yetişmiyor: Neler oluyor?

Daha fazla cevap okuyun

Merhaba, salatalık, patlıcan ve domates olan sebzelerimle ilgili bir sorunum var. Fideleri Haziran başında diktim ve şimdiye kadar, bir ay sonra, fideler çeşitli böceklerden herhangi bir sorun olmadan iyi bir şekilde büyüdüler, sadece çiçek açtıktan sonra hacim artışı hakkında bilmek istemiyorlar, sadece çiçek açıyorlar. Doğru zamanlarda su verdim ve ayrıca bir fabrikadan alınan bir ürünle gübreledim.Geçen yıla kadar hiçbir sorunum yoktu, bu yıl hiçbir şey yok. Onları tutmakta ısrar etmek mi yoksa hiçbir şey yapmazlarsa kaldırmak mı gerektiğini anlamak istiyorum, teşekkür ederim.

(Diocletianus)

Merhaba Diocletian

Sizi birkaç gün beklettiysem özür dilerim, ancak son zamanlarda çok fazla soru var. Sorunuzda, çiçek açtıktan sonra bahçe bitkilerinin büyümesinin durduğunu mu yoksa sebze üretmediklerini mi (yani çiçekten meyve çıkmadığını) kastettiğinizi anlamadım.

Üretimsizliğin nedenleri

Eğer sorun meyve veriyorsa, çiçekler muhtemelen tozlaşmıyordur, bunun nedeni arılar gibi tozlaşmayı sağlayan böceklerin eksikliği olabilir.

Bu durumda, onları bahçenize çekmek için bazı çiçekler ve bazı barınaklar (çit veya barınak gibi) koymaya çalışmalısınız. Böcek ilacı kullandıysanız, iyi böcekleri kendiniz yok etmiş olabilirsiniz veya organik yöntemlerle doğru bir şekilde yetiştirmiş olsanız bile, bir komşunuz kimyasal silahlar kullanmış ve arıları yok etmiş olabilir. Bu arada, alternatif olarak şunları yapabilirsinizÇiçekleri kendiniz elle tozlaştırmayı deneyin, polenleri küçük bir fırça ile taşıyın.

Büyüme eksikliğinin nedenleri

Eğer büyümeyen bitkiyse, bu kadar geniş bir konuda size uzaktan yardımcı olmak çok zor. Nerede yetiştirdiğinizi ve bahçenizin ne tür bir maruziyete sahip olduğunu bilmiyorum. Sayısız başka faktörü kaçırıyorum, örneğin gübrelediğinizi biliyorum ama ne kadar ve ne ile bilmiyorum. Kısacası, bir fikir edinmek için büyüdüğünüzde yanınızda olmalıyım. Büyümeyle ilgili tavsiyeleri okumanızı tavsiye ederimçeşitli sebzeler ve her şeyi doğru yapıp yapmadığınızı kontrol edin.

Sebzeler henüz gençken meydana gelen geç donlar genellikle bitki cüceliğine neden olur.

Yılı göz önünde bulundurarak, bitkilerin bodur büyümesinin belki de bu 2017'de bahar ve yaz arasında yaşadığımız biraz tuhaf havalardan kaynaklanabileceğini söyleyebilirim. Sabırlı olmanızı ve denemenizi tavsiye ederim, çiçekler geldiyse meyveler de gelecektir.

Matteo Cereda tarafından yanıtlandı

Önceki cevap Soru sor Sonraki cevap
Başa dön