Zeytin ağaçları ne zaman ve ne kadar budanmalı

Daha fazla cevap okuyun

İyi günler, yaklaşık 10 yaşında ve oldukça kuru bir zeytin ağacım olduğu için, önemli bir budama yapmam gerekip gerekmediğini ve eğer öyleyse, bunu ne zaman yapmamın iyi olacağını bilmek istiyorum.

(John)

Merhaba Giovanni, bu soru, yakında Orto Da Coltivare'nin meyve bahçesi bölümünde ve daha spesifik olarak zeytin yetiştiriciliğine adanmış bölümde bulacağınız daha uzun ve daha açık bir söylemi hak ediyor. Şimdilik kendimi bazı 'anında' tavsiyelerle sınırlayacağım.

Budama hakkında tavsiyeler

Bu arada, ölü dalları ortadan kaldırmanın budamada temel bir ilk hedef olduğunu, dolayısıyla bunun bir ilk adım olduğunu söyleyebilirim.

Budama yapılırken, bitkinin aşırı büyümesini engelleyecek şekilde yapılandırılmasına ve her şeyden önce, bazı kısımları tamamen gölgede bırakmadan ışığın bitkinin içine ulaşmasına izin verilmesine dikkat edilmelidir. Genel olarak, zeytin ağacı yılın dallarında meyve verir, bu nedenle üretim düzenli budamadan yararlanır, bu da aynı zamanda ağacın tabanında büyüyen uzatma dallarını ve emicileri de ortadan kaldırır.bitki.

Anladığım kadarıyla sizin durumunuzda budama oldukça yoğun olacak, bu nedenle çiçeklenmeden önce, Mart ve Nisan ayları arasında yapılmalıdır. Genel olarak budama ile ilgili diğer yararlı ipuçları budama nasıl yapılır sayfasında bulunabilir.

Bu ipuçlarını bir başlangıç noktası olarak kabul edin ve belki de zeytin ağaçlarını budama konusunda doğrudan deneyimi olan birinden daha ayrıntılı bilgi alın. İyi çalışmalar!

Matteo Cereda tarafından yanıtlandı

Önceki cevap Soru sor Sonraki cevap
Başa dön