Çileklerin tüp içinde dikey olarak yetiştirilmesi basit ve uygun fiyatlı bir tekniktir.

Çilek bitkisi küçüktür, maksimum 20 cm yüksekliğe ulaşır ve derin bir kök sistemine sahip değildir, bu nedenle küçük hacimli topraklardan memnun kalır ve ayrıca saksılarda iyi büyür ve dikey bir sebze bahçesi için uygundur.

Pvc tüp yetiştirme yöntemi şunları yapmamızı sağlar Daha fazla fide koymak için dikey boyutu kullanarak yerden tasarruf edin. Bu, sahip olmak isteyenler için idealdir balkonda küçük bir çilek bahçesi Çilekleri dikey olarak nasıl yetiştireceğimizi öğrenelim: tüpü yapmak için neye ihtiyacımız var, bu tatlı meyveleri nasıl yetiştireceğimizi nasıl ekeceğiz.

Saksı yetiştiriciliğini daha sonra balkonda çilek yetiştirme makalesinin tamamında detaylandırabiliriz.

İçindekiler

İhtiyacımız olan şey

Yetiştirme aşağıdakiler kullanılarak gerçekleştirilebilir eski bir plastik boru (pvc) Örneğin, doğru çapa sahip olabilen sıhhi tesisat giderleri için olanlar. Bir yapı markette boru satın alırsak, bunları bazı bağlantılarla da seçebilir ve alanımıza göre uzunluğu tanımlayabiliriz.

Buna ek olarak boruyu dikey olarak yerleştireceğiniz bir tencereye ihtiyacınız var Saksı toprağı sayesinde ek bir desteğe ihtiyaç duymadan dik kalacaktır. Her zaman olduğu gibi, tabağı olan bir saksıya sahip olmak iyidir.

Daha sonra elbette saksı toprağına, saksının tabanı için genişletilmiş kile ve çilek fidelerine ihtiyacımız olacak.

Özetlemek gerekirse :

 • Orta boy saksı (çap en az 30 cm, derinlik en az 20 cm) Saksı büyükse, fideler doğrudan saksıya, tüpün etrafına da dikilebilir.
 • Pvc hidrolik hortum
 • Genişletilmiş kil veya çakıl
 • Saksı toprağı
 • Çilek fideleri

Hangi toprağa ihtiyaç var

Çileklerin ihtiyacı organik maddeler bakımından zengin, hafif, kumlu bir toprak Toprağın organik kompost ve bir miktar gübre ile zenginleştirilmesi önerilmektedir.

Arazinin bakımı yapılmalıdır hafif asidik 5,5 ve 6,5 pH civarında. Bununla birlikte, çileğin uyarlanabilir olduğunu düşünün, önemli olan drenajlı ve iyi gevşetilmiş olmasıdır.

Hangi çilekleri seçmeli

Çileğin birçok çeşidi vardır; bunları iki türe ayırabiliriz:

 • Bifers veya yeniden çiçeklenen çeşitler İlkbahar ve yaz mevsimi boyunca sürekli çiçek açar ve meyve verir.
 • Tek tip çeşitler sadece bir kez üretirler.

İkincisi, örneğin reçel ve diğer hazırlıklar için belirli bir dönemde çok bol bir hasat elde etmek istiyorsanız tercih edilir. Ancak sezon boyunca sık tüketim için yeniden çiçek açan çilekleri seçmek daha iyidir.

Ayrıca şunlar da olabilir yabani çilekler Çok küçük meyve veren ve daha az verimli olan bu türler, çok tatlı ve lezzetli olmalarına rağmen küçük bir alanda çok küçük bir hasat verdikleri için genellikle tercih edilmemelidir.

Tüpün hazırlanması

Kendin yap çilek bahçemizi oluşturmak için bazı tüpün üst kısmında kesikler ortalama 10 cm'lik bir mesafeyi koruyarak.

Kesileri yaptıktan sonra, pvc boruyu kesiğin altındaki alanda ısıtırsınız ve bir tahta parçası ya da başka bir nesne yardımıyla bir tür küçük beşik ya da " balkon "Isıtmak için alev kullanırız. Kesikleri biraz zımpara kağıdı ile tamamlayabilirsiniz.

Süreci bu videoda görebilirsiniz:

Toprağın birleştirilmesi ve doldurulması

Artık tüp hazır olduğuna göre, tencereye yerleştirilmelidir :

 • İyi bir drenaj sağlamak için saksının dibine 5 ila 10 cm arasında genişletilmiş kil dökün,
 • Tencereyi tencereye dikey olarak yerleştirin
 • Toprağı, tüpü yerinde tutacak şekilde saksıya dökün
 • Şimdi toprağı tüpün içine koymanız ve ilk deliklere ulaştığınızda durmanız gerekiyor.
 • Toprağı sıkıştırmak için bir nesne veya ellerinizi kullanın, böylece iyice yerleşir ve bitkileri borunun içine çekmesini önler.

Tüplere çilek dikimi

Saksı ve tüp hazırlandıktan sonra, fideleri tüpte oluşturulan deliklere çok nazikçe destekleyerek yerleştirmenin zamanı gelmiştir.

Tüpteki çilekler ilkbaharda ekilmelidir Hava ılıman olduğunda, artık don olmaz.

Fideyi yerleştirirsiniz, balkonundan çıkarırsınız, sonra yeni toprak dökersiniz ve tüm fideleri yerleştirmeyi bitirene kadar aynı işlemi borudan yukarı doğru tekrarlarsınız.

Tüpün üstüne başka bir fide yerleştirilebilir ve saksı yeterince büyükse, diğerleri her biri en az 4-5 cm mesafeye dikilebilir. Bu noktada çilek ağacı hazırdır ve balkona veya bahçeye yerleştirilebilir.

Tüplerde çilek yetiştiriciliği

Çilek yetiştirmesi kolay çok yıllık bir bitkidir (Orto Da Coltivare'de çilek yetiştirme rehberi bulabilirsiniz) Ancak özellikle saksı veya tüplerde yetiştirildiklerinde sürekli suya ihtiyaç duyduklarını unutmamalıyız.

Çilekler çalılıklarda yetişir, bu yüzden yarı gölgede yetiştiriciliği tercih eder Bu nedenle onlara biraz ışık ve biraz gölge vermeye çalışmak idealdir. Çok uzun süre olmasa bile güneşe maruz kalmaları gerekir. Çilek tüpü sürekli güneşe maruz kalan bir alanda bulunuyorsa, yaz aylarında üzerini bir gölge beziyle örtmek faydalı olabilir.

Toprağı nemli tutmak ve meyvenin ıslak toprakla doğrudan temas etmesini önlemek için toprağı bir malçla örtmek faydalı olabilir. Tüplerde yetiştiriyorsak, açıkta kalan toprak alanı azdır, ancak saksı bitkileri için toprağı bir saman tabakasıyla örtmek iyidir.

Periyodik olarak gübre uygulamak faydalıdır (devamı: çilekler nasıl gübrelenir).

Çileklerin saksılarda ve tüplerde sulanması

Çilekler durgun suyu sevmezler, bu nedenle toprak iyice gevşetilmeli ve süzülmelidir. Bir tüp veya saksıda yetiştirirken, aşağıdakilerin yapılması önemlidir su akar ve borudan dışarı çıkar, Saksıya kadar, eğer fazla olursa, genişletilmiş kilden tabağa doğru süzülebilir. Eğer su durgun kalırsa, bitkilerin hastalanması ve ölmesi riski vardır.

Sulama düzenli olmalıdır, Yaprakları ve meyveleri sulamamaya özen gösterin, çünkü yapraklar çürümeye ve külleme ve botrytis gibi küflenmeye meyillidir.

TÜPTE ÇİLEK: videoya bakın

Adele Guariglia ve Matteo Cereda'nın makalesi, Pietro Isolan'ın videosu

Başa dön