Tatsız meyve veren şeftali ağaçları: tatlı şeftali nasıl hasat edilir

Bugün ilginç bir soru sayesinde anlamaya çalışıyoruz nasıl daha iyi şeftali elde edebiliriz özellikle daha tatlı . Delfo'nun aslında miktar olarak çok üreten bir ağacı var ama meyvesi o kadar lezzetli değil.

Yetiştiricinin aşağıdakileri yapma imkanı vardır çeşitli şekillerde dolaylı olarak müdahale ediyorum Bitkiyi doğru enerjiyi ve maddeleri niteliksel olarak tatmin edici meyve üretimine ayıracak bir konuma getirmek için, lezzetli şeftali hasadı için neler yapabileceğimizi öğrenelim.

Şeftali ağacım abartılı miktarda üretim yapıyor ancak meyvesi çok tatlı değil. Meyveyi dallara ayırmak dışında tatlılığını artırmak için ne yapabilirim?

(Delfo)

Merhaba Delfo

Sorun şu ki tatsız meyve veren ağaçlar Özellikle eski bitkilere sahip olan ve yıllar boyunca toprağa fazla özen göstermemiş olanlarda bu durum sıklıkla yaşanabilir. Aslında fakirleşmiş toprak, bitkinin lezzetli meyveler, bu durumda şeftaliler, üretmesi için gereken doğru miktarda maddeye artık sahip olmayabilir.

Meyvenin çeşidinden topraktaki potasyum varlığına kadar tatlanmayan şeftalilerin çeşitli nedenleri vardır. Nasıl müdahale edileceğini görelim .

Şeftali çeşitliliği

Meyvenin tadını etkileyen ilk faktör çeşididir Çok tatlı meyve veren şeftali ağaçları olduğu gibi daha sulu meyve verme eğiliminde olan şeftali ağaçları da vardır. Yeni bir ağaç dikmek ya da yeniden dikmek dışında bu konuda bir şey yapılamaz, bu nedenle şeftali ağacı dikerken en iyi kalitede olanı seçmek önemlidir.

Ancak şeftali ağacınız tatsız meyve veriyorsa, bu mutlaka bir çeşit sorunu değildir, bu nedenle okumaya devam etmenizi ve özellikle toprağı iyileştirmeye çalışmanızı tavsiye ederim.

Budama ve seyreltme

İyi büyüklükte, tadı güzel meyveler istiyorsak, bitkinin enerjisini öyle bir şekilde yönlendirmeliyiz ki ağaç her bir şeftaliye doğru miktarda kaynak aktarabilsin.

Bunu yapmak için öncelikle şunları yapmalıyız budama bakımı Özel makaleyi okuyarak şeftali ağaçlarının nasıl budanacağı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Çok basit ama önemli bir husus, verimsiz dallar olan ve şeftali ağacı için potansiyel bir enerji israfını temsil eden emicileri ve emicileri çıkarmaktır.

O zaman şeftalileri inceltmek çok önemlidir Fazla meyveleri oluşur oluşmaz temizlemelisiniz. Çok verimli bir ağaçtan bahsettiğimiz için, küçük meyvelerin bir kısmını çıkararak seçim yapmayı denerdim. Ürünü azaltmak her zaman üzücüdür, ancak miktarda bir iyileşme elde etmek istiyorsak bu gerekli bir işlemdir. Her 7-10 cm'de bir şeftali bırakabilirsiniz.

Potasyum ile gübreleme

Genel olarak, meyvelerin lezzetli olması için, bitkiye toprak yoluyla iyi bir besin kaynağı sağlamak gerekir. Bu nedenle, meyve bahçesini her yıl organik madde ile gübrelemeye değer.

Bir bitkinin yaşamı için önemli olan çeşitli elementler arasında potasyum (K) özellikle fruktifikasyon ve meyvenin şeker içeriğinin geliştirilmesi . bu yüzden doğru toprağa sahip olmak Tatlı şeftaliler için potasyum içeriği önemlidir. Bu nedenle yerinizde olsam, bu elementi iyi oranda içeren organik bir gübre kullanırdım.

Potasyumlu organik gübre satın alın Daha fazla bilgi edinin

Şeftali ağacı yetiştiriciliği: eksiksiz bir rehber. Bir şeftali ağacını organik yöntemlerle en iyi şekilde yönetmek için bilmeniz gereken her şey burada.

Daha fazlasını öğrenin

Matteo Cereda tarafından yanıtlandı

Bir soru sorun

Başa dön