Tatlı ve ekşi taze fasulye: yaz tarifleri

Yeşil fasulye bahçede gerçekten büyük memnuniyet verir: gür ve bol miktarda büyürler ve yaz salataları veya hızlı, hafif ve lezzetli bir garnitür için mükemmel malzemelerdir.

Tatlı ve ekşi yeşil fasulye tarifini yapmak çok kolaydır ve yeşil fasulyenin narin aromasıyla uyumlu sirke, bal ve şeker kombinasyonunun verdiği özel bir tatla sofraya lezzetli bir garnitür getirmenizi sağlar. Tamamen sebze olduğu için vejetaryen diyetine uygun bir garnitürdür.

Hazırlanma süresi: yaklaşık 40 dakika

4 kişilik malzemeler:

  • 350 g taze yeşil fasulye
  • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
  • 3 yemek kaşığı balzamik sirke
  • 1 çay kaşığı esmer şeker
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • tadına göre tuz

Mevsimsellik : yaz tarifleri

Çanak : vejetaryen garnitür

Tatlı ve ekşi yeşil fasulye nasıl hazırlanır

Taze fasulyeleri yıkayın, uçlarını kesin ve tuzlu kaynar suda yumuşayana kadar haşlayın. Bu, taze fasulyelerin büyüklüğüne ve ne kadar al dente sevdiğinize bağlı olarak yaklaşık 20-30 dakika sürecektir: ne kadar yumuşak olurlarsa, haşlamak o kadar az zaman alacaktır.

Süzün, pişmeyi durdurmak için soğuk sudan geçirin ve yeşil fasulyeleri normal parçalar halinde kesin.

Yeşil fasulye için tatlı-ekşi sosu hazırlayın: bir kaseye yağı, balı, şekeri ve balzamik sirkeyi ekleyin ve pürüzsüz bir emülsiyon elde edene kadar bir çatal veya küçük bir çırpma teli ile iyice karıştırın.

Yeşil fasulyeleri bir salata kasesinde tatlı-ekşi emülsiyon ile süsleyin ve bu yaz tarifi mükemmel bir vejetaryen ve vegan garnitür olarak servis edilmeye hazır.

Tatlı ve ekşi yeşil fasulye tarifinin çeşitleri

Tatlı ve ekşi yeşil fasulye tarifi, çeşni veya yemeği zenginleştirmek için eklenen malzemelerle ilgili birçok varyasyona kendini ödünç verir.

  • Çeşni Sirke, şeker ve bal dozları gösterge niteliğindedir: kişisel zevkinize bağlı olarak, daha asidik veya daha tatlı bir tat için bunları artırabilir veya azaltabilir, ideal tarifinizi oluşturabilirsiniz.
  • Limon suyu. Balzamik sirke yerine limon suyu kullanabilirsiniz: bu durumda daha da taze bir lezzet için biraz rendelenmiş kabuk eklemeyi deneyin. Tarifte kabuk kullanmak istiyorsanız, işlenmemiş limonlara sahip olmalısınız, ideal olarak kendi çiftliğinizden geliyorlarsa.
  • Çam fıstığı. Daha da zengin bir garnitür için, tatlı ve ekşi yeşil fasulyelerinize hafifçe kavrulmuş çam fıstığı eklemeyi deneyin.
  • Vegan varyant Vegan bir tarif için, arıcılıkla üretilen balın yerine daha fazla şeker eklenmeli, belki de balın renk ve tat eksikliğini telafi etmek için esmer şeker kullanılmalıdır.

Fabio ve Claudia (Stagioni nel piatto) tarafından gönderilen tarif

Orto Da Coltivare'den sebzeli tüm tarifleri okuyun.

Başa dön