Tatlı ve ekşi soğan: kavanozlarda yapmak için tarif

Aperatif olarak veya bir ana yemeğe eşlik etmek için mükemmel olan tatlı ve ekşi soğan, taze olarak hazırlanabilir veya istediğiniz sıklıkta hazır bulundurmak için konserve edilebilir. Harika bir kavanoz sebze klasiğidir ve güzel bir soğuk et veya peynir tabağı ile mükemmel uyum sağlar.

Tatlı ve ekşi soğan hazırlamak için ihtiyacınız olan tek şey çok az malzemedir: taze, sert, dişsiz taze soğan; %6 asitli iyi bir sirke; tadına göre şeker; su ve istenirse aroma. Hazır olduktan sonra, tadını çıkarmadan birkaç saat önce buzdolabına koyarak kilerde birkaç ay saklanabilirler.

Tropea soğanları daha önce bahsettiğimiz mükemmel kırmızı soğan marmelatını yapmak için kullanılabilirken, kavanozda tatlı ve ekşi tarifi özellikle küçük beyaz soğanlarla uygundur.

Hazırlanma süresi: 10 dakika + pastörizasyon süresi

250 ml'lik 3 kavanoz için malzemeler:

  • 400 g soyulmuş taze soğan
  • 400 ml beyaz şarap sirkesi (asitliği %6)
  • 300 ml su
  • 90 g beyaz şeker
  • tatmak için karabiber
  • tadına göre tuz

Mevsimsellik : yaz tarifleri

Çanak : vejetaryen reçeller

Tatlı ve ekşi soğan nasıl hazırlanır

Tarifi hazırlamaya başlamadan önce, konservelerin her zaman güvenli bir şekilde yapılması gerektiğini hatırlamakta fayda var. Bu durumda, sirkeden kaynaklanan asitlik, dozlara sadık kaldığınız sürece botulizm riskini önler. Deneyimsiz olanlar için, güvenli konservelerin nasıl yapılacağına dair makaleyi ve belki de orada bulabileceğiniz Sağlık Bakanlığı yönergelerini okumak en iyisidir.

Bu lezzetli taze soğan turşusunu yapmak için, taze soğanları iyice yıkadıktan sonra bir kenara koyun ve tatlı-ekşi koruma şurubunu hazırlayın. Sıvı, şeker, su ve sirke bir tencereye konularak ve şeker tamamen eriyene kadar karıştırılarak kaynatılarak hazırlanır. Taze soğanları tuzlayın ve 2 dakika boyunca haşlayın, ardından süzün vesterilize edilmiş kavanozlar.

Taze soğanları pişirdiğiniz şurubun tamamen soğumasını bekleyin ve önceden sterilize edilmiş kavanozları doldurmak için kullanın, ağızdan bir santimetre bırakın. Sterilize edilmiş bir ara parça yerleştirin ve kavanozları kapatın.

Pastörizasyon işlemine 20 dakika devam edin, soğuduktan sonra vakumun oluşup oluşmadığını kontrol edin. Tarif artık tamamlanmıştır, tatlı ve ekşi soğanları kullanıma hazır olarak dolapta saklayın.

Bu tarifin varyantları

Tatlı ve ekşi soğanlar tatlandırıcılarla, tarifte esmer şeker kullanılarak veya tatlılık ve asitlik derecesi kişinin damak tadına göre uyarlanarak özelleştirilebilir.

  • Esmer şeker Tatlı ve ekşi soğanınıza daha özel bir nota vermek için beyaz şekerin tamamını veya bir kısmını kahverengi şekerle değiştirebilirsiniz.
  • Tatlar. Tatlı-ekşi şurubu defne yaprağı veya biberiye dalıyla tatlandırmayı deneyin.
  • Asitlik ve tatlılık derecesi. Taze soğanın asitliğini ve tatlılığını damak tadınıza göre şeker ve sirke miktarını artırarak veya azaltarak dengeleyebilirsiniz. Sadece unutmayın ki, konservenin güvensiz olma riskini önlemek için sirke asla sudan az olmamalıdır.

Fabio ve Claudia (Stagioni nel piatto) tarafından gönderilen tarif

Daha fazla ev yapımı reçel tarifi görün

Orto Da Coltivare'den sebzeli tüm tarifleri okuyun.

Başa dön