Soya lesitini: bitki hastalıkları için doğal ilaç

La lesitin için özellikle yararlı bir maddedir. bitki savunmasını teşvik eder . c listesinde buluyoruz organi̇k tarimda kalici ve bitki olumsuzluklarını önlemek ve durdurmak için kullanabiliriz. Doğal bir madde olduğundan toksik kalıntı bırakmaz.

Bu makalede ne olduğunu, hangi kullanımlar ve mahsuller için önerildiğini ve nasıl kullanılması gerektiğini görelim.

Organik tarımda en sık kullanılan fungisitler bakır bazlıdır ve toprak üzerinde zararlı etkileri vardır, bu nedenle soya lesitini ve bahçe ve meyve bahçesi hastalıklarına karşı yardımcı olabilecek daha çevre dostu alternatifleri memnuniyetle karşılıyoruz.

Lesitinin yanı sıra soya, tarımda ilginç uygulamaları olan yağ da üretir (soya yağı hakkında daha fazla bilgi için bkz.)

İçindekiler

Lesitin Nedir

Lesitin fosfolipidlerden oluşan bir koleksiyon ve aynı zamanda hücre duvarlarının ana bileşenlerinden biri .

Bu madde tamamen tarımsal kullanım amaçlı değildir, tam tersine, gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır kıvam arttırıcı ve emülsifiye edici etkiye sahip bir katkı maddesi olarak ve bu sıfatla gıda etiketlerinde kısaltma ile tanımlayabiliriz E322 .

Lesitin şunlardan oluşur bir hidrofilik kısmı ve bir lipofilik kısmı olan bir molekül Esas olarak soya fasulyesinden elde edilir, bu yüzden genellikle doğrudan 'soya fasulyesi' olarak adlandırılır. soya lesitini ", ancak kolza tohumu, ayçiçeği, mısır ve yumurtadan da yapılabilir, bu nedenle sonuçta bitki veya hayvan kökenli olabilen bir madde .

Tarımda lesitin

Tarımda, özellikle organik yetiştiricilikte, soya lesitini mantar ilacı olarak uygulama bulur .

Avrupa düzeyinde organik mevzuatın temel taşlarından biri olan ve 2021 yılına kadar yürürlükte kalacak olan EC Reg 889/08, aşağıdakilerin listesini okuyabileceğiniz Ek II de dahil olmak üzere çeşitli ekler içermektedir i̇zi̇n veri̇len pesti̇si̇tler-pesti̇si̇t ürünleri̇ . Biz de bulduk lesitin " ile birlikte kataloglanmıştır. temel maddeler "bitkisel veya hayvansal kökenli.

Özellikle İtalya için 6793/2018 sayılı Bakanlık Kararnamesi 'Doğal bitki savunmasını güçlendirici, destekleyici olarak kullanılan ürünler' başlıklı Ek 2'de kullanım olasılığını teyit etmektedir.

Organik yönetmelikler düzenli olarak sertifika alan profesyonel çiftçiler için geçerlidir, ancak özel düzeyde bile bu listelerden ilham alabilirsiniz Bu nedenle, sebze bahçesini, meyve ağaçlarını ve bahçedeki birçok süs bitkisini korumak için olası doğal ve etkili maddeler arasından lesitini de seçebiliriz.

Lesitinin olumlu etkisi

Mantar hastalıklarına karşı lesitin, patojen üzerinde temas yoluyla etki eder. Fosfolipidleri birçok patojenik mantarın sporlarının çimlenmesini engelleyebilir Böylece hastalığın ilerleyişi durdurulmuş olur.

Ayrıca, belki de dikkate alınması gereken en önemli husus budur, lesitin doğal bitki savunma mekanizmalarını güçlendirici etkiye sahiptir sağlıkları üzerinde olumlu bir önleyici etkiye sahiptir, çünkü bitki dokusunun hücre duvarlarını güçlendirir ve daha elastik hale getirir Meyveler de dahil olmak üzere, lesitin işleminden sonra belirli fizyopatolojilere daha az eğilimli Yani ne patojenlerden ne de böceklerden kaynaklanan güneş yanığı veya yarılma gibi olumsuzluklar.

Öyle görünüyor ki ayrıca hasattan sonra organoleptik nitelikler ve raf ömrü Bu tedavilerin bir sonucu olarak meyvelerin kendileri de iyileşir.

Sebze bahçesinde lesitin ne zaman kullanılmalı

Lesitin, bitki savunmasını güçlendiren ve birçok mantar hastalığının sporlarının yayılmasını önleyen yararlı bir maddedir. Perspektif, lesitini ihtiyaç duyulduğu kadar değil, ancak özellikle önleyici tedbir olarak Hastalıklar ortaya çıkmadan önce, zararsız, doğal bir ürünle önceden çalışmak. Organik yetiştiricilikte her zaman olduğu gibi, ileriyi düşünmek ve bitkileri daha dayanıklı olmaları için başlangıçtan itibaren güçlü tutmak gerekir.

Lesitin organik tarımda izin verilen hemen hemen tüm ürünlerle karıştırılabilir alkalin reaksiyona girmediği sürece bitki koruma için kullanılır. Karışımlarda emülgatör Karıştırıldığı ürünün işlenmesini çok daha etkili hale getirir, çünkü daha eşit ve düzenli bir dağılım sağlar. Aslında, geleneksel tarımda herbisitler için bir emülgatör olarak da kullanılır ve zararlı sürüklenme etkilerinin azaltılmasını sağlar. Uygulamada, herbisit ve lesitin içeren karışımın damlaları daha ağır hale gelir ve dağılmaztedavi edilecek arsanın ötesinde kolayca havada.

Hangi sıkıntıyı tedavi etmek için

Lesitinin yaygın kullanımı şu şekildedir antioid Bu nedenle kabakgiller, çilek, elma ağaçları, bektaşi üzümü, güller ve diğer süs türlerinde beyaz yanıklığı tedavi etmek için, ancak diğer kriptogamlara karşı da korur Alternariosis, sert çekirdekli meyve kabarcığı ve tüylü küf gibi ve genellikle olası kriptogamik hastalıklara karşı güçlendirir.

Hangi ürünlerde kullanılır

Lesitini şu alanlarda kullanabiliriz birçok sebze ve meyve ağacı Tek başına veya emülgatör olarak, döngüleri boyunca herhangi bir zamanda. Bu uygulama organik bahçenin savunması için çok yararlıdır ve herhangi bir ürün üzerinde kontrendikasyonu yoktur.

Nasıl kullanılır: modaliteler ve dozaj

Lesitinin doğru kullanımı için şunlar yapılmalıdır ürün eti̇keti̇ni̇ di̇kkatli̇ce okuyun Püskürtme için suda kullanılmak üzere farklı sıvı veya ıslanabilir toz formülasyonları bulabileceğimiz gibi.

Emülgatör olarak kullanılan karışımlarda dozaj olarak yaklaşık 1-1,5 litre/ha kullanılırken, tek başına sebze ve meyve ağaçlarında yaklaşık 2 ila 4 litre/ha dozlar belirtilmektedir. Bir hektarı (ha) işlemek için yaklaşık 1000 litre suya ihtiyaç duyulduğu ve bir hektarın (ha) 10000 metrekare yüzey alanına sahip olduğu düşünüldüğünde, sadece lesitin içeren bir arıtma için 1000 litre suda 2-4 litre lesitin gerekir Örnek olarak 100 metrekarelik bir sebze bahçesi için, yaklaşık 20 ila 40 ml lesitinin seyreltileceği 10 litre suya ihtiyaç duyulabilir. Elbette, gerçek doz verilen örnekten farklı olabilir, çünkü satın alınan ürüne bağlıdır, ancak önemli olan oranlar üzerinde matematik yapmak için biraz zaman ve sabır ayırmaktır.

Tedavinin etkili olabilmesi için aşağıdakiler sağlanmalıdır eksiksiz bitki kapsamı seçmek her zaman daha iyidir. serin saatler ve gerçekleştirileceği gün.

Meyve bitkilerinde lesitin uygulaması iki haftada bir, çiçeklenme bittikten sonra 2 veya 3 kez tekrarlanmalıdır . ayrıca n geç sonbahar Bitkiler vejetatif dinlenme halindeyken, önleyici bir tedavi yapmakta fayda vardır.

Lesitinin toksikolojik sınıfı

Lesitin insanlar, bitkiler ve hayvanlar üzerinde hiçbir toksik etkisi yoktur ve çevrede hiçbir kalıntı bırakmaz ancak yine de etikette belirtilen eksiklik süresine uymakta fayda vardır. Toksikolojik Sınıf olarak lesitin " sınıflandırılmamış "tam da toksik olmaması nedeniyle.

Bu nedenle organik bahçede soya lesitini kullanmak çok iyi bir fikirdir; çevresel olarak, daha az çevre dostu diğer uygulamalara iyi bir alternatif olabilir. Bu maddenin önleyici işlevi, mahsullerin daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlar.

Soya lesitini satın alın

Sara Petrucci tarafından yazılan makale

Başa dön