Soğan sineği: Böcekle organik yöntemlerle mücadele

Soğan sineği soğanın en önemli zararlılarından biri ve diğer liliaceae ve ne yazık ki özellikle zararlı olabilir.

Tüm bahçe yetiştiricilerinin çok iyi bildiği gibi, soğan yalnızca hemen tüketilmek için değil, aynı zamanda aylarca stoklama beklentisiyle de yetiştirilir, bu nedenle hasadın bu tür zararlılar tarafından mahvedilmesi hiç de hoş olmaz.

O zaman şöyle olur saldırılarını önlemek için önemli Ve gerekirse, organik bir sebze bahçesinde bile bitkileri uygun araçlarla koruyun. Bu nedenle, soğan sineğini nasıl tanımlayacağımızı ve bitkileri çevre dostu yöntemlerle, her şeyden önce etkili önleme yoluyla nasıl koruyacağımızı öğrenelim.

İçindekiler

Soğan sineği ( Delia antiqua ): özellikler

Soğan sineği ( Delia antiqua ), tıpkı diğer parazit sinekler (lahana sineği, kiraz sineği, kereviz sineği, havuç sineği vb.) gibi Diptera takımına ait bir böcektir.

Bu yetişkin böcekler grimsi renkte ve 6-7 mm uzunluğundadırlar, kışı toprakta pupa olarak geçirdikten sonra, toprak sıcaklığının 7-8 °C'yi aştığı Mart-Nisan aylarında ortaya çıkarlar. yumurtalarını yere bırakırlar tek veya gruplar halinde, bitki yakasında veya hemen yakınında.

3 ila 8 gün sonra larvalar doğar Bacaksız, mikrosefalik ve sarımsı beyaz renktedirler. Bunlar sıcaklığa bağlı olarak iki ila üç hafta içinde olgunluğa ulaşır ve ardından ara, pupa aşamasına geçerler. Mayıs ayında yılın ikinci neslini oluşturacak olan yetişkinlere dönüşürler.

Toplamda, sinek şunları başarabilir yılda 4 nesle kadar Larvalar Kasım ayının sonuna kadar aktif kalır. Sebzelere en çok zarar veren nesil genellikle ilkidir.

Hangi ürünleri etkiliyor

İsminden dolayı soğan sineğinin sadece bu türü etkilediğini düşünebiliriz.

Kesinlikle en kötü soğan zararlılarından biri, ancak zarar verebilir ayrıca sarımsak, pırasa ve arpacık soğanı aynı familyaya (liliaceae) ait oldukları için soğanın akrabalarıdır.

Sinek hasarı

Larvalar bitki dokusuyla beslenerek liliaceae soğanlarını ve yapraklarını istila eder .

Kolayca tahmin edebileceğimiz gibi, en büyük hasar genç fideler Ancak gelişimin daha ileri bir aşamasında olan bitkilerde bile hasar ciddi olabilir, sararmaya ve diğer patojenlerin ikincil saldırılarına yol açabilir, örneğin bakteriyel çürüme .

Soğan sineği nasıl önlenir

Soğan sineğinin gelişini önlemek ya da en azından zararlılığını mümkün olduğunca sınırlandırın ihtiyatlı bir önleyici perspektifle zamanında hareket etmek esastır.

Bu soğan ve diğer zambakgilleri organik olarak yetiştirmemizi sağlar Seçici olmayan ve etkili böcek ilaçları kullanmak zorunda kalmadan. Önleyici tedbirler arasında bazıları her sebze için aynıdır, diğerleri ise bu zararlıya daha özeldir:

  • Her zaman ürün rotasyonu uygulayın Gerçekte, sebze bahçelerindeki rotasyonlar bazen ihmal edilir, çünkü yıldan yıla ürün ardışıklığını unuturuz veya buna çok fazla dikkat etmeyiz. Bununla birlikte, hastalıkları ve zararlıları önlemek için, her zaman bir günlüğe veya grafiksel bir bahçe çizelgesine her alanda ne yetiştirildiğini yazmak ve alanların kendilerine numara veya isim vermek önemli olacaktır.Özellikle soğan, önceki 3 yetiştirme dönemi boyunca diğer zambaklara ev sahipliği yapmış olan yataklarda yetiştirilmemelidir.
  • Toprağı iyileştirmek için iyi olgunlaşmış kompost ve gübre kullanın Bu iki ürün hala taze veya kısmen çürümüşse, sinekler kaçınılmaz olarak bunlara çekilecektir.
  • Soğan ve havuç kombinasyonu Bu, organik bahçelerde en iyi bilinen birlikteliklerden biridir, çünkü iki türün birbirlerini zararlı anahtar böceklerden koruyabileceği bilinmektedir. Bu nedenle, sebze bahçesinin yatağında, paletinde veya dikdörtgeninde iki türün dönüşümlü sıra ekimlerini kurmak yararlıdır. Bu olumlu birliktelik, kutuların yetiştirilmesinde de uygulanabilir.Bu birliktelik iki kat daha ilginçtir: Soğanın yakınlığı havuç sineğini uzaklaştırır, bu nedenle bitkilerin birbirlerini koruduğunu söyleyebiliriz.

Böcek ağları

Yapmak çiçek tarhlarının ağ ile kaplanması uçları, zambakların sineklerden korunmasında çok yardımcı olabilir. Önemli olan, ağın çiçek tarhının kenarlarına iyice sabitlenmesi ve boş yer kalmadı Dahası, bu araç birden fazla zararlıya karşı eşzamanlı savunmaya izin verir.

Kromotropik tuzaklar

Sineklere karşı da şunları kullanabilirsiniz sarı tuzaklar tutkal serpilmiş dikdörtgenler veya gıda sınıfı kromotropik tuzaklar gibi Musluk Kapanı ve Vazo Kapanı Hem renkleri hem de sarı tuzak kapağına takılı şişe veya kavanozun içine yerleştirilen yem sayesinde böceği çeker.

Daha fazlasını okuyun: Tap Trap gıda tuzakları

Soğan sineğine karşı biyolojik insektisitler

Yukarıda bahsedilen önlemler yeterli olmazsa, önleyici yöntemler, ağlar ve tuzaklar arasında bazı tedavilerin uygulanması gerekecektir.

Çevre dostu tedavi için kullanabileceğimiz mevcut biyoinsektisitler şunlardır azadirachtin olarak da bilinir neem yağı Ürün oldukça pahalıdır, teorik olarak soğanlarda profesyonel kullanım için thrips, kolayca bulunan diğer zararlı böcekler üzerinde kayıtlıdır, ancak sineğe karşı da etkilidir ve kirletici kalıntı bırakmaz.

Her durumda, kullanmadan önce aşağıdakiler önemlidir tüm etiket göstergelerini dikkatlice okuyun Hem kullanılacak dozlar hem de yöntemler açısından.

Böcek ilaçlarına alternatif olarak soğan sineğine saldırabilen entomopatojenik nematodlarla tedavi uygulanabilir.

Daha fazlasını okuyun: böcek ilacı neem yağı Ayrıca okuyun: soğana zararlı diğer böcekler

Sara Petrucci'nin makalesi, Marina Fusari'nin çizimleri.

Başa dön