Sebze bahçesinde ölçekli hasat

Daha fazla cevap okuyun

Skaler hasat için bitki ekimi, uygun ay evrelerine saygı ile nasıl bağdaştırılabilir? Skaler hasat için hangi bitkilerin ekimi planlanabilir?

(Paola)

Merhaba Paola, bir önermede bulunmama izin ver: Ay evreleri konusunda şüpheciyim ve ay takvimine bakarak çıldırmayı sevmiyorum, sebze bahçem biraz karamsar, kısacası. Tabii ki, ay evrelerini takip etmek hasat planlamasını biraz engelliyor, ama yine de yapılabilir: skaler ekim sizi her gün ekmek zorunda bırakmaz: birçok sebzenin birkaç hasat dönemi vardırhafta, bu yüzden aya da bakmanıza izin veren biraz 'oyun' var.

Ev bahçesi için ölçekli ekim

Ölçekli ekim, ev sebze bahçesinde çok kullanışlıdır, her zaman taze sebze bulundurmanızı sağlar. Ölçekli olarak ekilebilecek birçok sebze var, ayrıntılı olarak görelim...

Salatalar, havuç, turp, pancar ve ıspanak vardır kademeli bir şekilde ekilebilen sebzeler Herhangi bir özel önlem almadan, tohumları birkaç hafta arayla koyun ve gittikçe hazır olacaklardır.

Gibi diğer sebzeler pazı, ravent ve kesme salatalar Üretmeye devam ederler (kestiğinizde tekrar büyürler), bu nedenle ekildikten sonra kaç tane hasat etmek istediğinize karar verebilir ve daha sonra sebze sunmaya geri dönebilirsiniz, bu nedenle kademeli ekimin pek bir anlamı yoktur.

Sonra aşağıdaki gibi sebzeler vardır domates, biber, patlıcan, salatalık, kabak ve tüm lahanalar Meyvenin olgunlaşmasını esas olarak iklimin belirlediği yerlerde, bu durumda fideleri zamana yaymak yeterli değildir, ayrıca farklı ürün döngülerine sahip farklı çeşitler seçmeye de değer. Erken çeşitlerle başlayıp geç çeşitlere geçerek, sofrada mümkün olduğunca uzun süre taze sebze bulundurma hedefine ulaşılabilir.

Eğer bir skaler koleksiyondan bahsediyorsak buna gerek yoktur. patates ve soğan Uzun süre saklanabildikleri için tek bir hasat yapabilir ve zaman geçtikçe tüketebilirsiniz.

Planlı ekime ek olarak şunlar da vardır diğer numaralar Sebzelerin olgunlaşmasını zorlamak ve daha az elverişli dönemlerde bile bitki büyümesini teşvik etmek için: ısıtmalı tohum yatağı, sera, sıcak yatak kutusu veya dokunmamış kumaşın doğru kullanımı, hasat süresini uzatmayı ve yılın farklı zamanlarında sebze elde etmeyi mümkün kılar.

Matteo Cereda tarafından yanıtlandı

Önceki cevap Soru sor Sonraki cevap
Başa dön