Kasım ayında sebze bahçesine ne ekilir?

Kasım ayında artık soğuk üzerimizde ve tarlaya yerleştirilebilecek çok fazla bahçe bitkisi yoktur. Bu nedenle sebze bahçesi̇ne ne eki̇lmeli̇ basit ve özlüdür.

Bu ayın ekim takviminde ilk olarak kışın yetiştirilen soğanlı sebzelerin ekimi yer alıyor: sarımsak dişleri, arpacık soğanları ve soğan soğanları toprağa ekiliyor.

Kasım ayı ekim ve çalışma takvimi

Ekim Dikim Çalışma Ay Hasat

Ayı takip etmek istediğimizde, Kasım ekimleri esas olarak toprak seviyesinin altında büyüyen sebzeler için olduğundan, mahsulün kök sistemi için uygun görünen azalan fazda ekim belirtilir. Fideler olarak Ilıman bir iklime ve soğuk bir tünele sahip bölgelerde, yine de biraz marul nakletmeyi deneyebilirsiniz Hindiba, roka veya marul gibi. Deneyebileceğiniz diğer dayanıklı bitkiler ıspanaktır. Yapraklı sebzeler olarak, onları ıspanakla birlikte nakletmek daha iyidir. hilal ay .

Yapraklı sebze fidelerini kış donlarından korumak için bir sera veya tünel kullanımı önem kazanmaktadır.

Kasım tünel nakilleri

Radicchio

Ispanak

Roka

Marul kesimi

Bu fideleri nakletmek için doğru zaman iklim bölgesine bağlıdır Kasım ayı sıcaklıkları enleme, deniz seviyesinden yüksekliğe, sebze bahçesinin güneşe maruz kalmasına ve yıla bağlı olarak çok değişken olabilir. Bu nedenle aylık bazda özgün bir ekim takvimi yazmak mümkün değildir, bu yazı genel bir gösterge ve ipucu niteliğindedir.

Bahçıvan olarak kendi deneyimine sahip olan ve kendi bölgesindeki iklimi bilen her kişi, Kasım ayında sebze ekimi için uygun koşulların olup olmadığını kontrol edecektir.

Başa dön