Sebze bahçesi takvimi Mart 2023: Ay evreleri, ekim, çalışma

Mart ayı ile birlikte 2023 tarım takvimi tüm hızıyla devam ediyor. Sebze bahçesine fide ekmek isteyenler için bu ay en önemli aylardan biri: Mart ayında ilkbahar ve yaz sebze bahçesini kuruyorsunuz Dolayısıyla bu ayki çalışmalarımız yakın gelecekte elde edeceğimiz hasada bağlıdır.

O halde, geçen ilkbahar-yaz yaşadığımız kuraklığın bu yıl yaşanmaması umuduyla işe koyulalım.

Mart 2023: sebze bahçesi takvimi

Ekim Dikim Çalışma Ay Hasat

Şubat ayı İtalya'nın birçok bölgesinde çok soğuk olmayan, az yağmurlu ve bol güneşli günlerin yaşandığı bir ay oldu. Şimdi Mart ayının ve baharın gelişinin bizi neler beklediğini göreceğiz.

Ayın ekimleri: Yazın yıldızları (domates ve biber gibi) hala tohum yatağında olsa bile Mart ayında tarlaya giren birçok sebze var. Mart ayında baklagiller, salatalar, patates, pazı ve diğer birçok sebzeyi ekebiliriz. tüm ekimler Mart ayında yapılacaktır

Ayın çalışması: Mart ayı sebze bahçesinde yapılacak işlerle doludur, ekim ve dikimin yanı sıra yabani otlar büyümeye başlar ve ilkbahar sebze yataklarının hazırlanması gerekir. İşte yapılması gereken her şey: Mart ayında sebze bahçesinde çalışmak .

OdC'nin sebze bahçesi takvimini ücretsiz olarak indirebilir, tüm ayları elinizin altında rahatça bulundurabilirsiniz, yazının sonunda pdf olarak indirebilirsiniz.

Patates ekimi

Mart ayı patates ekimi için en ideal aydır.

Yıllardır yetiştirilecek en iyi patates çeşitlerini seçen Agraria Ughetto'nun sunduğu tohumluk patateslere bakmanızı tavsiye ederim. Siteden satın almak isterseniz indirim de mevcut, siparişinizi verirken alışveriş sepetine ORTODACOLTIVARE indirim kodunu yazın

  • Patates satın alın : PATATES TOHUMLAMA: Agraria Ughetto kataloğu ( işaretli girilecek indirim kodu: ORTODACOLTIVATE ).

Mart 2023 Ay evreleri

Ayın dolunayı 07 Mart Salı günü gerçekleşirken, 21 Mart Salı günü yeni ay veya yeni ay olacak. Bu tarihler yılın ay takvimini belirlemektedir.

Böylece 2023 ay evresi takvimi hilal ile başlayan ve dolunaydan sonra yeni aya kadar küçülen bir evreye geçen bir ay öngörmektedir. Mart ayının son on günü yine hilal ile geçecek ve bizi 2023 Nisan ayının başındaki dolunaya götürecektir.

Mart 2023: Ay evresi takvimi ne diyor? :

  • 01-06 Mart: Hilal.
  • 07 Mart: Dolunay.
  • 08-17 Mart: küçülen ay.
  • 21 Mart: Yeni ay.
  • 22-31 Mart: Hilal.

Mart ayı sebze bahçesi: video

Sara Petrucci, Mart ayında sebze bahçesinde yapılması gereken işleri ve bazı iyi ipuçlarını anlatıyor.

Biyodinamik takvime göre Mart 2023

Biyodinamik bahçecilik yapanlar, sadece ayı değil, kozmosun çeşitli etkilerini de dikkate alan belirli bir ekim takvimini takip ederler. Bu karmaşık bir konu olduğundan, belirli bir biyodinamik takvime güvenmenizi öneririz, örneğin ünlü Maria Thun'un takvimi .

Mart ayı için iki kitap

Mart başlamak için iyi bir ay sebze bahçesinde ve balkonda yetişen İyi bir kitaptan ilginç içgörüler bulmak faydalı olabilir.

Bunlardan iki tanesini yayınladım ve size de gösteriyorum (linklere tıklayarak kitapların ücretsiz önizlemelerini de bulabilirsiniz):

  • Benim (Matteo Cereda) ve Sara Petrucci tarafından yazılan ve Terra Nuova tarafından yayınlanan Ortaggi Insoliti (Sıradışı Sebzeler), sebze bahçenize biyoçeşitlilik soluğu getirmek için unutulmuş sebzeleri veya uzak ülkelerden gelenleri nasıl yetiştireceğinizi öğreten bir tarım el kitabı. Mart ayı gibi erken bir tarihte ekebileceğiniz birçok fikir var.
  • Daha önce hiçbir şey yetiştirmemiş ve temel bilgileri öğrenmek isteyenler için de uygun olan bu kitap, saksı yetiştiriciliği üzerine bir el kitabıdır.

Mart 2023 için tarım takvimi

Başa dön