Safrandan ne kadar kazanılıyor: maliyetler ve gelirler

Bazı insanlar safranın zengin olmak için hızlı bir araç olduğunu düşünüyor bu baharatın bir kilosunun çok yüksek fiyatından etkilendi.

Gerçekte safran yetiştirmek de diğerleri gibi bir tarım işidir ve toprakla ilgili tüm meslekler gibi yorucu bir iş ve kazançlar açısından nispeten düşük bir verime sahiptir özellikle de üretilen iş miktarıyla karşılaştırıldığında.

Şunlar hakkında bir fikir edinmeye çalışalım safran yetiştiriciliğinin hangi maliyetleri ve gelirleri sağlayabileceği Ekonomik açıdan mantıklı olup olmadığını anlamak için.

İçindekiler

Gelir safranı: buna değer

Peki gelir getirici bir faaliyet olarak safran yetiştirmeye değer mi?

Evet diyorum.

Doğru şekilde yönetilen bir safran bahçesi, yatırımı ve emeği geri ödeyebilir ve diğer ürünlerle birlikte çiftçiliği bir meslek haline getirmeyi mümkün kılar. Ancak, kolay para arıyorsanız, safran yetiştirme fikrinden vazgeçip başka bir yere bakmanız daha iyi olur.

Tarım konusunda tutkulu olanlar şunları yapabilir meslek olarak crocus sativus yetiştirmeyi seçmek stratosferik kazançlar beklemeden, ancak kesinlikle memnuniyet eksikliği olmayacaktır.

Çeşitli ürünler arasında safran belki de en çok saatler/çalışma açısından daha büyük bir bağlılık Bu nedenle büyük bir safran bahçesi kurmadan önce dikkatlice düşünmenizi tavsiye ederim.

Aşağıda odaklanmaya çalışıyorum Bu baharatı yetiştirmek için ne kadar ödeniyor? Elbette bir iş planı yapmak veya kesin rakamlar vermek mümkün olmayacaktır: oyunda birçok değişken vardır ve her durumun kendine özgü özellikleri olabilir. Burada bulacağınız bilgiler saf teori değil, safran yetiştiren küçük bir Brianza çiftliği olan Vallescuria ile olan deneyimimin meyvesidir.

 • İçgörü: Safran yetiştirmek: buna değer (Matteo Cereda, Dario Galli ve Guido Borsani ile video).

Gelir kaynakları

Soranlara cevap olarak safran yetiştirerek ne kadar kazanıyorsunuz Bir safran bahçesinin olası gelirlerini, yani gelirlerini listeleyerek başlayabiliriz. Safran yetiştiriciliği temel olarak iki şekilde kazanılabilir:

 • Baharat satmak.
 • Ampulleri satıyorum.

Kârı en üst düzeye çıkarmak için her iki alanı da geliştirebilmek gerekir.

Kişi daha sonra ek olarak türetilmiş ürünlerin üretimi Likör, aromalı bira, safran balı, reçel, fırıncılık ve şekerleme ürünleri veya kozmetik gibi. Bu, çiftliğe pazara sunmak için daha geniş bir teklif yelpazesi sağlayabilir.

Safran satarak kazanmak

Safranın fiyatı çok yüksektir, bu iyi bilinmektedir. Bu rakamlar çok değişkendir ve aşağıdakiler arasında değişebilir gram başına 8 Euro'dan 35-40 Euro'ya kadar .

Bir de şu konudan bahsedenler var gram başına 60 Avro ve üzerinde satmak gerçekçi değildir. (2014'ten beri yetiştiriyorum ve sizi temin ederim ki birçok profesyonel yetiştiriciyle çalışıyorum), ne yazık ki internette her zaman kişisel kazanç için yanlış bilgi yayanlar var.

Genel olarak konuşursak, stigmalarda iyi bir İtalyan safranı, yani yüksek kaliteli bir ürün, süpermarketlerden satın alınan poşetlerin fiyatının iki katına, hatta üç katına mal olabilir, bu da iyi bir safran yapıp piyasaya sürebilirseniz, gram başına ortalama 20 veya 30 avro kazanmayı bekleyebileceğiniz anlamına gelir. Açıkçası, ürününüzü nasıl doğru bir şekilde değerlendireceğinizi bilmeniz gerekir.

Toptancılar veya perakendeciler

Verdiğim fiyat göstergesi safranın satıldığı maliyettir son müşteriye Yani bu miktarı kazanmak istiyorsanız, doğrudan özel bireye satış yapmanız gerekiyor.

Öte yandan, mağazalara, toptancılara veya diğer aracılara başvurulursa, fiyat yarıya kadar düşer Öte yandan, baharatı satmak daha kolay olacaktır. Stigmaları restoran ticaretine satarsanız, en iyi restoranlardan kaliteyi alamazsanız, maliyet toptancıdan biraz daha yüksek olacaktır.

Stigmalarda saf safranın olası müşterileri

 • Son kullanıcı (çiftlikte doğrudan satın alma, sokak pazarları, web satışları).
 • Fiziksel perakendeciler (küçük yerel dükkanlar, kaliteli marketler).
 • Çevrimiçi perakendeciler (gastronomik mükemmellik veya doğal ürünlerin e-ticareti).
 • Dayanışma Satın Alma Grupları (GAS).
 • Baharat işleyen restoranlar, pastaneler, fırınlar ve diğer gıda işletmeleri.
 • Kozmetik şirketleri, kremler, parfümler, sabunlar için.
 • Satış hakkında daha fazla bilgi edinin: Safran satışı kursu

Ampul satarak kazanç

Ampul satışı da bir başka sektördür. ekonomik bir kar sağlar Bu durumda müşteriler, yetiştiricilik yapmak isteyen diğer insanlardır.

Safran soğanları yıldan yıla çoğalır, bu nedenle ekim başladıktan sonra satılabilecek çiğdem stativus soğanı fazlası olacaktır. Ampullerin fiyatı boyutlarına ve satın alınan miktarlara bağlıdır .

 • Çiftçilere çiçek soğanı satışı Profesyonel yetiştiricilik için soğan satın almak isteyen çiftçiler genellikle büyük miktarlarda alırlar, bu nedenle fiyatlar da daha düşük olacaktır. Soğanlar sayıyla (bin adet) veya ağırlıkla (beşte bir) satılabilir. Değişken bir fiyat kilo başına 15 ila 25 avro arasında olabilir.
 • Özel şahıslara ampul satışı. Safran soğanları, bahçelerinde safranı denemek isteyen veya hatta meraktan balkonlarında birkaç çiçek yetiştiren özel müşterilere de küçük miktarlarda satılabilir. Soğanlar söz konusu olduğunda bile, özel kişilere satış yapmak daha fazla gelir getirir, ancak daha fazla reklam ve bağlantı gerektirir. Genellikle, burada sayı ile satılırlar ve fiyatları aşağıdakiler arasında değişir0.30 euro ve 0.50 euro.

İzinler Özel kişilere veya diğer yetiştiricilere soğan satmak için şunlara sahip olmanız gerekir fidancıların sertifikalandırılması, mantar hastalıklarının çoğalmasını önlemek için doğru önlemleri nasıl alacaklarını bildiklerini göstermektedir.

Safran korusunun teslimiyeti

Safranın gram başına maliyeti çok yüksektir çünkü miktar olarak çok az verim sağlar .

Yetiştirilmesi birkaç yüz metrekare alan alan binlerce soğandan birkaç düzine gram baharat elde edilir. Her bitkinin sadece stigmaları baharat olarak kullanılır: her çiçeğe yerleştirilmiş üç adet çok ince kırmızı iplik. Ne kadar safran verimi elde edeceğinizi belirlemek veya bir iş planı hazırlamak için hesaplamalar yapıyorsanız, bunu dikkate almalısınız.

Birkaç sayı Deneyimsiz okuyucuların bir fikir edinebilmesi için bazı rakamlar vermeye çalışacağım. Açıkçası, bunların hepsi gösterge niteliğinde rakamlardır: bir crocus sativus soğanının ürettiği çiçek sayısı değişkendir ve başta gübreleme, iklim ve soğanın boyutu olmak üzere birçok faktöre bağlıdır.

 • Soğan başına ortalama 2 ila 5 çiçek bekleyebiliriz.
 • Bir gram kurutulmuş safran için 120-150 çiçek gerekir.
 • Bu rakamlara göre, 10.000 soğana sahip olduğunuzu düşünün, diyelim ki 30.000 çiçek verebilirler ve bunlardan 4.000 avrodan daha az değerde 200 gram safran elde edilebilir.

Bu rakamlar insanların şunu fark etmesini sağlamalıdır yetiştiricilikten elde edilen kar kesinlikle stratosferik değildir Çünkü miktar açısından verim çok düşüktür.

Bununla birlikte, genel olarak, verimli bir safran bahçesi kurmak ve bu harika faaliyetten makul bir ücret kazanmak mümkündür.

Bir safran bahçesinin maliyeti

Safran yetiştiriciliğinin gerçekte ne kadar verim sağladığını anlamak için ne kadar kazandığınızı bilmek kesinlikle yeterli değildir. ayrıca kişinin yaptığı harcamaların da farkına varması Maliyetler cirodan düşüldükten sonra, faaliyetin değeri, yani faaliyeti üstlenen kişinin cebinde ne kaldığı elde edilir.

Her ekonomik faaliyetin amacı aşağıdakileri gerçekleştirmektir ilk yatırımın geri ödenmesi ve tabii ki kâr elde edebilmek için olağan işletme giderlerini aşan bir gelire sahip olmak.

Yatırım maliyetleri

Bir safran bahçesi kurmanın maliyeti ulaşılamaz değildir, temelde herhangi bir tarımsal faaliyetin maliyetiyle karşılaştırılabilir (bürokratik masraflar, arazi, aletler, gübreler, ...).

Çok fazla mekanize edilemeyen bir mahsul olarak, neyse ki makinelerle ilgili düşük bir ilk yatırıma sahiptir, kullanılmış satın alındığında 1.000 Euro'dan daha ucuza mal olabilen basit bir motorlu kültivatör ile başlayabilirsiniz.

Herhangi bir çiftliğin klasik giderleri şunlardır ancak ampullerin satın alınması yetiştiriciliğe başlamak için vazgeçilmez bir maliyet.

Giderler ve ilk yatırım konusu, bir maliyet ve gelir hesaplamasında çok önemlidir ve bir iş planı yazmak istiyorsanız gereklidir.

Bu yetiştiricilikle ilgili çeşitli masraflar hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, tam olarak bir safran bahçesinin masraflarına adanmış makaleyi okuyabilirsiniz, bu da gerekli yatırımın ne olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

İşçilik maliyetleri

Maliyetleri hesaplarken aşağıdakiler önemlidir el ile çalışmayı da ihmal etmeyin Eğer (umduğum gibi!) kişisel olarak bu alanla ilgiliyseniz, çalışmanız.

Bu şüphesiz en büyük maliyettir: safran yetiştirmek, otları koparmak, soğanları dikmek, çiçekleri koparmak, stigmaları kabuklarından ayırmak ve sonra tekrar otları koparmak için çok zaman harcanmasını gerektirir.

Finansman, bürokrasi, vergi indirimleri

Bir safran bahçesi açmak için, her işte olduğu gibi bir dizi bürokratik formalite Bu da tabii ki KDV numarası almaktan ticaret odasına kaydolmaya, paketleme ve satış için gerekli izin ve beyanlara kadar bir dizi maliyeti beraberinde getiriyor.

Uzmanlık alanıma girmeyen bürokrasi konusuna girmek bu yazının konusu değil. Ayrıca, mevzuat zaman içinde değişmekte ve bir ölçüde bölgesel bazda da farklılık göstermektedir. Ancak, bürokratik maliyetler de mutlaka maliyetler arasında zikredilmelidir.

Neyse ki tarım, çeşitli vergi kolaylıklarına sahip bir sektördür. Örneğin, başlangıç olarak, ciro düşük kaldığı sürece KDV muafiyetinden yararlanılabilir.

Daha sonra periyodik olarak açık i̇haleler ve fi̇nansman İş kurmak için geri ödemesiz hibeler veya sübvansiyonlu krediler sağlayabilir. Tarıma yönelik teşvikler genellikle bölgesel hükümet ve Avrupa topluluğu tarafından CAP fonları aracılığıyla sağlanır. Yerel olarak daha fazla çağrı olup olmadığını kontrol etmek için ilinizdeki ticaret odasına danışmanız da faydalı olacaktır.

Umarım cesaretinizi kırmamışımdır, eğer kırmadıysam size sadece iyi çalışmalar dileyebilirim!

Profesyonel safran için bir kaynak

Sizi profesyonel bir safran bahçesinin yönetimine daha yakından bakmaya davet ediyorum. ZAFFERANO PRO kursu İki büyük profesyonel (Guido Borsani ve Dario Galli, Zafferanami çiftliğinin kurucuları) ile birlikte gerçekleştirdiğim bu kurs, hem yetiştirme hem de satış tarafında safran hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklıyor ve yönetmelikler hakkında referanslar ve rehberlik sağlıyor.

Programın tamamına bir göz atın (ayrıca bir indirim ve birkaç önizleme bulacaksınız)

 • ZAFFERANO PRO kursu

Safran hakkında daha fazla bilgi alın

Matteo Cereda'nın safran yetiştiriciliği hakkındaki haber bültenine abone olun. Düzenli tavsiyeler alacaksınız ve soğanlar hazır olur olmaz bilgilendirileceksiniz.

Daha fazlasını öğrenin: safran nasıl yetiştirilir Daha fazlasını öğrenin: gerekli yatırımlar

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön