Adaçayı: kararan yapraklar

Daha fazla cevap okuyun

On gün önce bahçeye ektiğim adaçayının yapraklarının dünden beri siyahlaştığını ve döküldüğünü fark ettim, ne yapabilirim?

Çok mu ıslaktı? Kurtarmak için bir çare var mı? Teşekkürler.

(Mirco)

Merhaba Mirco

Adaçayı yaprakları kararmaya ve karardıktan sonra dökülmeye başladığında, bu durum %90 oranında aşırı nemden kaynaklanır, bu da kötü drenajlı toprak, çok fazla yağmur veya çok fazla sulamadan kaynaklanabilir. Bu durumda, gerçek bir bitki hastalığı olmayan, sadece koşullar nedeniyle acı çekme durumu olan bir fizyopatiden bahsediyoruzAdaçayı hastalıkları arasında tüylü mildiyö de kararmaya neden olur, ancak önce sarı olan ve daha sonra koyulaşan lekeler halinde kendini gösterir, tüm yaprak kararırsa fidenizdeki sorunun bu olduğunu dışlayabiliriz.

Sulamaya dikkat

Durumla zamanında ilgilenilir ve su kaynağı azaltılarak doğru koşullar yeniden sağlanırsa, bitki tekrar iyi olacaktır. Öte yandan, yaprak kaybı adaçayını tehlikeye atmışsa veya çürümesine neden olmuşsa, ne yazık ki yapacak fazla bir şey olmayacaktır.

Adaçayı fidesi yeni dikildiği için sık sık sulamak doğrudur, belki de sulama sıklığını azaltmak yerine su miktarını azaltmanızı tavsiye ederim. Bu aromatik bitki iyice kök saldığında, daha seyrek olarak da sulayabilirsiniz.

Umarım yardımcı olmuşumdur, Orto Da Coltivare'de adaçayının nasıl yetiştirileceği hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Saygılarımla ve mutlu yetiştirmeler.

Matteo Cereda tarafından yanıtlandı

Önceki cevap Soru sor Sonraki cevap
Başa dön