Adaçayı: Saksıda ve bahçede nasıl yetiştirilir

Sage en yaygın kullanılan bitkilerden biri Mutfakta ve aynı zamanda balkonlarda ve bahçelerde en çok yetiştirilenlerden biri olan bu bitki, Akdeniz kökenli, rustik ve yetiştirilmesi çok kolay, çok yıllık ve herdem yeşil bir bitkidir.

Yetiştirmeye ve elinizin altında taze olarak bulundurmaya değer, tariflerde birçok kullanımı vardır, hem etle hem de makarnayı baharatlamak için mükemmeldir. Sadeliğinde, tereyağı ve adaçayı sosu ünlüdür, gnocchi ve ravioli üzerinde lezzetlidir ve bu kokulu bitkinin özelliklerini ortaya çıkarır.

Burada bu ilginç şifalı bitki hakkında daha fazla bilgi edineceğiz. Hadi adım adım bir göz atalım bahçede veya saksıda tıbbi adaçayı nasıl saklanır her zamanki gibi kullanarak sadece biyolojik yöntemler ve sağlığa veya çevreye zararlı olabilecek sentetik kimyasallar içermez.

İçindekiler

Adaçayı officinalis bitkisi

Sage ( Salvia Officinalis ) è Lamiaceae familyasından çalı formunda bir bitki Bu nedenle nane, kekik, kekik ve biberiye gibi diğer önemli aromatik bitkilerin bir akrabasıdır. Kokusunun yanı sıra, uzun oval şekli ve her şeyden önce onları örten ve grimsi beyaza eğilimli yeşil bir renk veren hafif aşağı ile karakterize edilen yapraklara bakarak kolayca tanınabilir.

Bu bir çok yıllık türler yaklaşık yarım metre yüksekliğe ulaşır ve daha sonra güzel bir yaprak dökmeyen çalı oluşturur Yaz başında erik benzeri çiçek başakları çıkarır, küçük taç yaprakları mor veya leylak rengindedir.

Birçok farklı bilge

Burada bir çok sayıda adaçayı çeşidi Beyaz adaçayından çok tuhaf ananas adaçayına ve kızartma için mükemmel olan özellikle büyük yapraklı dev adaçayına kadar hem estetik hem de aroma açısından farklı özelliklere sahiptir.

Sonra da renkli bilgeler Beyaz adaçayı, salvia aurea, salvia purpurea gibi bazıları da estetik açıdan büyük değer taşır ve bahçedeki süs bitkileri arasında çirkinlik yaratmaz.

Uygun toprak ve iklim

İklim ve maruziyet. Adaçayı bir bitkidir sıcak havayı sever ve güneşli yerleri tercih eder Bir pencere pervazında veya balkonda yetiştirmek istiyorsak, bunu dikkate almalı ve evin kuzey tarafından kaçınmalıyız. Sebze bahçesinde bile, gölgeli unsurlardan uzakta dikmek en iyisidir, bu nedenle çok yıllık bir tür olduğu için yıllarca pozisyonu işgal edebileceğinden, yeri iyi seçin. Ilıman iklimleri tercih etmesine rağmen, çok donmaya karşı dayanıklı uzun süre tahammül edemese bile. Bu aromatik kuraklıktan korkmaz, Öte yandan, uzun süreli toprak veya hava nemi varsa sorun yaşayabilir.

Arazi. Bu aromatik bitki her türlü araziye uyum sağlar Akdeniz kökenlerine sadıktır, sadece su durgunluğundan ve çok sıkışık, killi topraktan muzdariptir. Özellikle kireçli alt tabakalarda iyi sonuç verir.

Çarpan adaçayı

Yeni bir salvia officinalis bitkisi iki şekilde ortaya çıkabilir: tohumdan veya çeliklerden çoğaltılarak Fide yöntemi yavaş bir işlemdir, oysa kesme yöntemi çok daha kolaydır, bu nedenle genellikle tercih edilir.

Alternatif olarak, bir bitkiyi söküp başını birkaç parçaya da bölebiliriz.

Daha tembel ve daha deneyimsiz olanlar elbette herhangi bir fidanlıkta bulunabilen hazır fideleri satın almaya da karar verebilirler.

Ekim

Adaçayı tohumu çok küçüktür ve düşük çimlenebilirlik Sonuç olarak, kişi ekmeye karar verirse, ihtiyacından daha fazla tohum atarak bol miktarda tohum ekmesi önemlidir.

Adaçayı ekmek için doğru zaman erken bahar Mart ve Nisan ayları arasında Mayıs ayında ekim kesin olarak oluşmuş fide.

Adaçayı kesimi

Adaçayı bir çalıdır köklendirmesi çok kolay Böylece çeliklerle kısa sürede yeni bir fide elde edebiliriz. Teknik biberiye çeliklerine benzer. Açıkçası mevcut bir bitkiye ihtiyacımız var. Bu tür çoğaltma ile ilgili ilginç olan şey, aseksüel olmamızdır. tamamen aynı çeşitliliği sürdürme garantisi genetik varyasyon olmadan ana bitkinin.

Adaçayı çelikleri alınır ilkbaharda başlıyor Ana bitkiden bir dal kestiğimiz, oldukça genç bir dal seçtiğimiz ve bu daldan bir parça aldığımız dönem en az 10 cm uzunluğunda . Dalımızı hazırlıyoruz alt ucu soymak yapraklardan sadece en yüksek dört yaprak bırakılır.

Şimdi geriye kalan tek şey, sonunu kumla karıştırılmış bir saksı toprağı Sık sık sulamaya özen gösterin ve toprağın kurumasına asla izin vermeyin. Mart ayında alınan dal muhtemelen Mayıs ayı gibi dikime hazır bir fide olacaktır.

Fidenin nakledilmesi

Adaçayı bitkimizi elde ettikten (veya satın aldıktan) sonra, onu toprağa dikmeliyiz. Her şeyden önce, aromatik bitkinin köklerini karşılaması için toprağı işlemek iyidir: derin çapalama ve daha sığ çapalama Bu aşamada kompostu toprağa katarak toprağı besin maddeleriyle zenginleştirmek için de bundan yararlanabiliriz.

Nakil yapılacak dönem çok geniştir fidelerini dikebiliriz. adaçayı officinalis Zeminin özellikle donmuş olduğu kış ayları hariç, yıl boyunca. Çok sıcak bölgelerde, yaz mevsiminin en sıcak bölümlerinden bile kaçınmak en iyisidir.

Adaçayının ev içi tüketimi için bir bitki fazlasıyla yeterlidir; dekoksiyonlar ve benzerleri yoluyla kapsamlı bir şekilde kullananlar en fazla iki tane koyabilirler. Bununla birlikte, profesyonel bir aromatik yetiştiriciliğine başlamak ve böylece daha büyük ölçekte üretim yapmak istiyorsanız, şunları bulundurmayı düşünün bitkiler arasında yaklaşık 40 cm ve sıralar arasında 70 cm'lik bir dikim aralığı .

Nakilden sonra şunları yapmayı unutmayın ıslatma ve bitki köklenene kadar önümüzdeki birkaç gün boyunca düzenli olarak sulamaya devam edin.

Adaçayı yetiştiriciliği

Adaçayını ister açık alanda (sebze bahçesinde veya bahçede) ister saksıda (pencere kenarında veya balkonda) yetiştirin, yetiştirme tekniği hemen hemen aynıdır ve neyse ki çok basit .

Adaçayının döllenmesi

Dikim sırasında iyi bir toprak işleme yapmak en iyisidir, kompost iyidir, ancak daha sonra çok sık besin koymanın yaprakların aromasını bozabileceği akılda tutulmalıdır. iyi bir azot ihtiyacı Çok sayıda yaprak üretmesini istiyorsak, yine kompost veya gübre peletleri yoluyla yıllık tedarik faydalı olabilir.

Bitkilerin soğuktan korunması

Kışın, özellikle kuzey bölgelerde, kökleri dondan korumak için bu şifalı bitkinin kök sisteminin saman malçla korunması tavsiye edilir.

Adaçayı ve biberiye

Adaçayı ve biberiye yan yana durabilir mi? Bazıları bu iki aromatik bitkinin birlikte iyi gitmeyeceğini söyler. Ancak benim deneyimlerime göre bunun tam tersi doğrudur: Bu iki bitkiyi aynı çiçek tarhında yetiştirmek uygundur ve hem çok yıllık hem de yaprak dökmeyen bu iki çalıyı aynı çiçek tarhında bulundurmak uygundur.

Bitkiler arasında uygun bir mesafe bırakmaya ve birinin diğerini ezmemesi için ayarlamaya özen gösterilmelidir. Özellikle biberiye müdahaleci olabilir ve bu nedenle adaçayının alanını işgal etmemesi için özel budama bakımı gerektirir.

Adaçayı budama

Birçok uzun ömürlü bitki gibi, bitkiyi ayarlamak için periyodik olarak budama ile müdahale etmek yararlıdır.

Sage gider yılda iki kez budanır İlkbahardan önce kuru dallar ve yapraklar çıkarılır ve çiçeklenme döneminin sonunda budama daha kararlı bir şekilde yapılır ve yeşil dalların büyük bir kısmı çıkarılır. Bu, çalıyı temizleyecek ve sağlıklı ve üretken tutacaktır.

Adaçayı dalları iyi bilenmiş bir makasla kesilir.

  • İçgörü: adaçayı nasıl budanır

Zorluklar ve biyolojik savunma

Adaçayı dayanıklı bir bitkidir ve herhangi bir soruna eğilimli değildir, ancak öğrenelim böcekler ve hastalıklar gibi bu tıbbi ürüne zarar verebilir.

Haşereler

Bu aromatik maddenin en sık görülen düşmanları şunlardır yaprak bitleri Bu durumda ısırgan maseratı veya Marsilya sabunu kullanılır. Piretrum gibi daha sert organik insektisitler kullanılırsa, eksiklik dönemi gözlemlenmeli ve adaçayı birkaç hafta boyunca bırakılmalıdır. Mümkünse bundan kaçınmaya çalışıyoruz, çünkü organik olmasına rağmen, kontrendikasyonları yok değil.Arıları ve diğer faydalı böcekleri öldürmek gibi ekolojik.

Ayrıca ağustos böceği adaçayı bitkilerini etkileyebilir, yaprak bitlerine karşı kullandığımız aynı ürünlerle mücadele edilir.

Adaçayı küllemesi

Adaçayı bitkilerinde görülen en yaygın hastalık beyaz küf veya adaçayı küllemesi Bahçıvanlar, kabak ve balkabağının en can sıkıcı sorunlarından biri olarak iyi bilirler. patoloji doğası gereği mantardır tarafından tanınır ve beyaz yamalar ve yapraklarda oluştuğu görülebilen unlu.

Organik tarımda aşağıdakiler tercih edilir sorunun önlenmesi Bu sadece toprağı yönetme ve budama meselesidir, böylece su durgunluğu olmaz ve çalı içinde hava sirkülasyonu olur.

Küllemeye karşı hafif bir ilaç sodyum bikarbonattır Bununla birlikte, toprak pH'ını değiştirebileceğinden az kullanılmalıdır. Daha güçlü bir önlem gerekiyorsa, bunun yerine sülfür kullanılır.

Daha fazlasını öğrenin

Adaçayı yapraklarınızda beyaz lekeler görüyor musunuz? Bu bitkide çok yaygın bir hastalık olan küllemeye dikkat edin. Sorunun nasıl önleneceği ve tedavi edileceği konusunda yazdığım mini rehberi okuyabilirsiniz.

Daha fazlasını öğrenin

Yaprak toplama

Adaçayı yaprakları toplanabilir yıl boyunca Nane ve fesleğen gibi mevsime bağlı olarak çok daha değişken bir aromatik yağ konsantrasyonuna sahip olan ve soğuk dönemlere dayanamayan diğer bitkilerin aksine, yaprak dökmedikleri için aromaları kış aylarında da mevcuttur.

Gerektiğinde, bu nedenle yaprakları soyun ihtiyacımız var, tavsiye bunun yerine odunlaşmış dalları koparmayın Çünkü reform yapmaları daha yavaş.

Adaçayı depolama

Taze yaprakların aromatik bitki olarak kullanılması Bu bitkinin aromasını ve besleyici özelliklerini ortaya çıkarmanın en iyi yolu her zaman adaçayı yetiştirmektir; yaprak dökmeyen bir çalı olduğu için adaçayı yetiştirenler onu saklamak zorunda kalmazlar, sadece bahçeye veya balkona giderler ve ihtiyaç duyduklarında yapraklarını koparırlar. Bir çiçek yatağına veya saksılara bitki koymanın en güzel yanı, onları toplanır toplanmaz kullanabilmenizdir.

Bununla birlikte, yapraklarını korumak yararlı olur. resmi adaçayı 'lerde temel olarak kullanılabilecek iki yöntem vardır:

  • Yaprakların dondurulması Dondurulmuş otlar dondurucuda az yer kaplar ve aromalarını oldukça iyi korurlar.
  • Kurutulmuş adaçayı kurutulmuş adaçayına sahip olmanın çeşitli nedenleri vardır: bu bitkiyi yetiştirmeyenlere hediye edebiliriz, dekoksiyon ve bitki çayları yapmak için kullanmak üzere bir miktar saklayabiliriz, kurutulmuş yaprakları öğütebilir ve baharat karışımlarına veya kavurma tuzlarına dahil edebiliriz.
Daha fazlasını öğrenin

Adaçayı yapraklarını kurutmak mı istiyorsunuz? Bitkileri mümkün olan en iyi şekilde kurutmak için tüm yararlı ipuçlarını içeren makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Daha fazlasını öğrenin

Adaçayının mutfakta kullanımı

Mutfakta. Yemeklerde adaçayı şu şekilde kullanılır aromati̇kler yaprakları ile pişirilebilir et veya tavada kızartma ile Tereyağı Et ve balıkları tatlandırmak ve ravioli, gnocchi ve makarna için çeşni olarak mükemmeldirler. Ayrıca daha lezzetli bir tarif deneyin: hamurda kızartılmış adaçayı yaprakları .

Tıbbi adaçayının özellikleri

Adaçayı antik çağlardan beri şifalı bitki bilimsel adı aslında salvia officinalis'tir ve 'adaçayı' teriminin Latince'den türetilmiş olması tesadüf değildir. salvatrix ya da sağlıklı.

Ona atfedilen nitelikler anti-enflamatuar, sindirim, iyileştirici ve bakterisittir .

Daha fazlasını öğrenin

Adaçayının nasıl yetiştirildiğini hep birlikte gördük ama bununla yetinmeyelim... Biberiye ve kekik gibi klasiklerden daha az bilinenlere kadar adaçayının yanına başka kokulu aromatik bitkiler de yerleştirebiliriz. Orto Da Coltivare'de bu konuda birçok fikir bulacaksınız.

Daha fazlasını öğrenin
Başa dön