Peter's Wort: Tanacetum Balsamita officinale yetiştiriciliği

Peter's Wort bahçede yetiştirebileceğimiz şifalı bitkilerden biridir Biberiye ya da lavanta gibi yoğun bir aroma yaymadığı için 'aromatik' olarak adlandırılması belki de yanlış bir isimlendirmedir, ancak nane ve okaliptüsü anımsatan hoş, güçlü bir tadı vardır.

Bu sebepten dolayı ve yetiştirme kolaylığı Bu nedenle, aşağıdakileri tanıtmak ilginçtir tanacetum balsamita yeşil alanlarında ve ayrıca yemek tariflerinde.

Geçmişte buna ' İncil Çimenleri "Yapraklarının mızrak şeklinde olması nedeniyle kitap ayracı olarak kullanılırdı. Roma nanesi, acı ot, Madonna otu veya iyi ot .

Bu türün özelliklerine bakalım ve öğrenelim Peter's Wort organik olarak nasıl yetiştirilir sebze bahçesinde, aromatik türlerin çok çeşitli çiçek yataklarında ve hatta saksılarda.

İçindekiler

Tanacetum Balsamita: Bitki

Peter's Wort ( Tanacetum balsamita ) è rizomlu çok yıllık otsu bir bitki, Asya ve Kafkasya'ya özgüdür ve kıtamıza iyi uyum sağlamıştır.

Bildiğimiz birçok sebze gibi Asteraceae veya Composite ailesine aittir: marul, hindiba, enginar, devedikeni, ayçiçeği ve Kudüs enginarı. Bitki hakkında bizi ilgilendiren şeyler şunlardır yapraklar, uçucu yağlar açısından çok zengin .

İnce tırtıklı bir kenara sahip uzun oval bir şekle sahiptirler. Tatları, tahmin edildiği gibi, nane ve okaliptüsü andırır, ancak daha acı bir tona sahiptir.

Nerede yetiştirebiliriz

Peter's Wort'un iklim ve toprak açısından özel bir gereksinimi yoktur. oldukça uyarlanabilir Her ne kadar sert kışların ve aşırı yaz sıcaklarının yaşandığı bölgelerde yoğun don olaylarına maruz kalsa da.

Diğer Akdeniz aromatik türleri ile karşılaştırıldığında yarı gölge pozisyonlara iyi uyum sağlar yapraklar tam güneşe maruz kaldığında olduğundan daha yumuşak ve etli hale gelir, bu nedenle Ne yetiştireceğimizden emin olmadığımız biraz gölgeli bahçeler veya balkonlar için ideal .

Toprağın sürülmesi ve gübrelenmesi

Bu bitkiye ev sahipliği yapacak toprak, her türlü ottan temizlenmeli ve derin sürülmüş . ana toprak işlemeyi bir kürek veya dirgenle yapabiliriz, ikincisi toprağı iyi hareket ettirirken döndürülmemesini sağlayan bir alettir ve bu nedenle daha çevre dostu ve daha az yorucudur.

Ana işlemden sonra, aşağıdakilerden biri yapılmalıdır kalan kesekleri parçalamak için toprağı çapalamak e yüzeyin düzleştirilmesi metal dişli bir tırmıkla.

Arka plan gübrelemesi olarak şunları sağlayabiliriz 3-4 kg/metrekare olgun gübre veya kompost Ancak bunları derine gömmeden, daha ziyade çapa ve tırmık çalışmaları sırasında toprağın yüzey katmanlarına dahil ederek.

Fide dikimi

Peter's Wort'u tohumdan elde etmek kolay değildir, bu yüzden genellikle bir fidanlıktan fide satın alarak yetiştiriciliğe başlayın .

Ekim bahar aylarında yapılır dahil olmak üzere geniş bir zaman penceresi ile Mart ve Haziran ayları arasında Bu türün birkaç örneğini nakletmeye karar verirsek, bunları yaklaşık olarak aynı zamanda nakletmeliyiz. 20-30 cm mesafe Aksi takdirde, çiçek yatağındaki diğer aromatik türlerden en az aynı mesafede tutacağız. Daha sonra, bitkiler rizomlar yoluyla yayılma eğiliminde olacak ve ek alan kaplayacaktır. Daha sonra, yeni örnekler oluşturmak ve bunları uygun mesafelerde başka bir yere nakletmek için bu kendiliğinden üremeyi yönetebiliriz.

Aziz Petrus Otu Yetiştiriciliği

Peter's Wort su durgunluğuna tolerans göstermez Bu nedenle, her zamanki gibi az miktarda sulanmalı, yaprakları ıslatmaktan kaçınılmalı, ancak bir sulama kabı veya damla sulama hortumları ile tabana su verilmelidir.

Yıllık gübreleme olarak, iyi bir uygulamadır ilkbaharda toprağa birkaç avuç organik pelet gübre serpin e ısırgan otu veya gübreleme etkisi olan diğer bitkilerin seyreltilmiş maseratlarını dağıtın .

Ayrıca aşağıdakiler de gereklidir alanı yabani otlardan temiz tutun Fidelere zarar verme riskine girmemek için fidelerin yakınında elle çapalama ve ayıklama yaparak. malçlama sorunu önlemek için bezler veya saman, yaprak, ağaç kabuğu gibi doğal malzemeler kullanın.

Bitki oldukça rustik ve hasar nadiren bazı olumsuzluklardan kaynaklanır Su basması durumunda kök çürümesi meydana gelebilir, bu nedenle toprak yağmurla birlikte çok sıkışma ve ıslak olma eğilimindeyse, en iyisi yükseltilmiş bir yatakta yetiştirmektir.

Saksıda Aziz Petrus Otu Yetiştiriciliği

St. Peter's Weed, beklendiği gibi, balkon ve teraslarda yetiştirmek için de uygundur Mümkünse gerçek köy toprağı ve gübre veya olgun kompost gibi doğal gübrelerle zenginleştirilmiş iyi bir saksı toprağı seçiyoruz.

Yaprakların hasadı ve kullanımı

Peter's Wort yaprakları taze olarak hasat edilmelidir Tercihen bitkinin çiçeklenmesinden önce. Çok aromatiktirler ve hassas bir kokuya ve dediğimiz gibi mentollü bir tada sahiptirler.

Biz yapabiliriz yaprak kullanarak infüzyon hazırlamak için, aynı zamanda omlet, sindirim likörleri ve sorbeler, mantı ve tortelli doldurmak için. Ya da çiğ yaprakları karışık salatalara ekleyebiliriz.

İçin kurutma bitkiler, serin, oldukça havalandırılan ve nemli olmayan yerlere yerleştirilmelidir.

Peter's Wort'un tıbbi özellikleri

Bitkisel tıpta, 'acı otumuz' çeşitli atıflar yapılarak kullanılır tıbbi özellikleri ve vücut için faydaları özellikle antiseptik.

Bitki çayı grip ve mide ağrısı için sözde doğal bir ilaç olarak kullanılır, balzamik özelliklerinden öksürük ve soğuk algınlığı için de yararlanılır

diğer aromatikleri keşfedin

Sara Petrucci tarafından yazılan makale

Başa dön