Safran yetiştirmek için solucan humusu

Solucan humusu en iyi gübrelerden biri (ya da daha doğrusu toprak düzenleyiciler) organik yetiştiricilikte kullanılabilir. Bu tamamen doğal madde bitki için doğru besinleri sağlayabilir, aynı zamanda kök sistemine yardımcı olur (biyostimüle edici etki) ve toprak yapısını iyileştirerek yumuşak ve suyu düzgün bir şekilde tutabilir hale getirir.

Tüm bu özellikler için solucan gübresi safran yetiştiriciliğinde çok yardımcı olabilir Özellikle çiçek soğanı dikerken kullanılırsa, bitkinin ilk gelişimini kolaylaştıracak ve böylece daha fazla çiçek elde edilecektir.

Bu bağlamda, safran bahçelerinde humus kullanma deneyimimi şu şekilde paylaşıyorum Vallescuria Yedi yıldır bu değerli baharatı birlikte yetiştirdiğim küçük bir tarım şirketi olan Brianza'dan safran. Conitalo'dan Luigi Compagnoni tarafından önerilen toprak düzenleyici olarak humusla yaptığımız ilk deneyler artık yerleşik bir uygulama haline geldi.

İçindekiler

Ampul dikim tekniği

Humus hakkında konuşmadan önce, safran soğanlarının (korm olarak adlandırmak doğru olacaktır) nasıl ekileceği hakkında birkaç kelime gereklidir. Bu çalışma yapılmalıdır Ağustos ayı boyunca ya da Eylül başında, daha sonra yaprak ve çiçeklerin çıkacağı sürgünler kormlardan filizlenmeye başlamadan önce.

Su drenajını desteklemek ve toprak sıkışmasını önlemek için, soğanların dikileceği yükseltilmiş banketler oluşturmak çok faydalıdır. Safran soğanları yaklaşık 12 ila 20 cm derinlikte olmalı ve sıralar boyunca 5 ila 15 cm aralıklarla yerleştirilmelidir.

Dikim boyutları yetiştirme tekniğine bağlı olarak çok farklı olabilir (yıllık veya çok yıllık), ekildiği bölgenin iklimi (soğuk kışlar daha fazla derinlik gerektirir) ve mevcut soğanların boyutu.

Kormları dikmek için sıra boyunca birbirine çok yakın yerleştirilmesi gerektiğinden, onları yerleştirmek için bir karık çizmek ve ayrı ayrı delikler açmamak daha iyidir, solucan humusunun devreye gireceği yer karıktır.

İçgörü: safran nasıl ekilir

Humus nasıl kullanılır

Humusun güzelliği şudur ki solucanlar tarafından tamamen 'sindirilen' ve bu nedenle kararlı bir madde Genç safran fideleri onunla temas ettiğinde kök sistemini 'yakma' riski yoktur, bu yüzden doğrudan ekim karıklarına koyabiliriz.

Çok basit bir şekilde karığın dibinde hafif bir solucan gübresi tabakası Kormları yerleştirmeden hemen önce. Aşırı dozun bu doğal toprak düzenleyiciyi ziyan etmek dışında olumsuz bir sonucu yoktur.

Humusun varlığı bir dizi bitkinin gelişimini teşvik eder. canlı mikro-organizmalar Bu tür bir gübreleme, soğanlar çiçek açmak için ihtiyaç duydukları kaynakların çoğunu zaten biriktirmiş olduklarından, mevcut yılın çiçeklenmesi için değil, bir sonraki yıl gerçekleşecek olan soğanların çoğalması için değerlidir.bir sonraki bahar.

Karıkta humus kullanmak yapılması gereken tek gübreleme değildir Toprağın türüne ve zenginliğine bağlı olarak, toprağı işlerken ekimden önce gübrelemeye karar verilebilir. Bunu olgun gübre, kompost veya her zaman humus kullanarak yapabiliriz. Balastlama sırasında toprak gevşetilir ve gübre dahil edilir ve karıştırılır. Daha sonra gübreleme sırasında, örneğin yapraktan sıvı hodan ile tekrar müdahale edilebilir,Dario Galli tarafından Safran Yetiştiriciliği kursunda açıklandığı gibi.

Daha fazlası için:

  • SAFRAN YETIŞTIRMEK Matteo Cereda, Dario Galli ve Guido Borsani tarafından profesyonel yetiştiricilik üzerine eksiksiz kurs.

Humus nereden alınır

Solucan humusu bir üreticiden satın alınabilir, ancak kendi küçük solucan çiftliğinizi kurarak kendi kendinize üretmeniz de mümkündür. Solucan yetiştirmek basittir ve çok az yatırım gerektirir, bir yandan ürünleriniz için ücretsiz gübre elde etmenizi sağlarken, diğer yandan organik evsel atıkları, bahçe ve sebze atıklarını bertaraf etmenizi sağlar.Bahçe.

Alternatif olarak, elbette, şunları yapabilirsiniz hazır gübre satın alın, doğrudan çevrimiçi olarak da bulunabilir.

Solucan humusunu online satın alın

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Safran hakkında daha fazla bilgi alın

Matteo Cereda'nın safran yetiştiriciliği hakkındaki haber bültenine abone olun. Düzenli tavsiyeler alacaksınız ve soğanlar hazır olur olmaz bilgilendirileceksiniz.

Başa dön