Bitkilerin gübrelenmesi: nasıl ve ne zaman

Aromatikler özel bitkilerdir: yapraklarının içinde uçucu yağlar Ana aromatik bitkilerin yüzyıllardır hem yemek pişirmede hem de şifalı bitkiler olarak kullanılması boşuna değildir.

Bitkinin uçucu yağ varlığını en üst düzeye çıkarabilmesi için doğru kaynaklara sahip toprakta yetişmesi gerekir: toprağın türü ve besin maddelerinin varlığı mahsulün kalitesini belirler Gübreleme bu yönün iyileştirilmesinde çok yardımcı olur ve bu nedenle sadece daha yüksek verim değil, aynı zamanda daha iyi bir ürün de sağlayabilir.

Ayrıca aromatik maddelerin çoğunun ve çok yıllık türlerdir Bu durumda, her yıl bitki tarafından tüketilen besin maddelerini yenilemek için periyodik gübreleme özellikle önemli hale gelir. Bu nedenle, bu tür bitkilerin nasıl ve ne zaman gübreleneceğine daha yakından bakalım.

İçindekiler

Aşırıya kaçmadan gübreleyin

Gübreleme söz konusu olduğunda, deneyimsiz kişiler bir değerlendirme yapmadan aşırıya kaçma eğiliminde olabilir. Bu yaklaşım yanlıştır, özellikle de zayıf topraklara uyum sağlayabilen mütevazı türler olma eğiliminde olan aromatik bitkiler söz konusu olduğunda daha da yanlıştır ve bu nedenle büyük miktarlarda besin maddesi gerektirmez .

Özellikle azot, bitki büyümesi için çok önemli bir elementtir, ancak fazla olması durumunda bitkinin vejetatif bereketini aşırı uyararak bitkiyi yaprak üretmeye zorlar. Bu da kaliteye zarar verir: sonuç kırılgan ve kokusuz yapraklar olacaktır .

Aromatik bitkiler için hangi gübreler kullanılmalı

Bitkileri organik olarak yetiştirmek için hiçbir sentetik kimyasal gübre kullanılamaz, en iyisi ayrıca azot içeriği daha yüksek olan gübreleri de sınırlandırın Öküz kanı ve gübre gibi peletlenmiş gübre de az miktarda verilmelidir.

Onlar organik madde bakımından zengin toprak iyileştirici girdilerin desteklenmesi özellikle gerçek gübre ve kompost Bu maddeler toprağın yapısını iyileştirir, içindeki yararlı mikroorganizmaları besler ve toprağın su tutma kabiliyetini artırır.

Piyasada aromatik bitkiler için birçok özel gübre bulunabilir; bu ürünlere güvenmek kesinlikle gerekli değildir. Potasyum açısından zengin baca külü kullanılarak yapılan iyi bir kompost da benzer sonuçlar sağlayabilir.

Sadece gübreler değil

Sadece bitki beslemeyle sınırlı kalmayan, aynı zamanda aşağıdakileri amaçlayan tamamen doğal ürünler vardır kök sisteminin potansiyelini artırmak Mikorizalardan ve gerçek mikroorganizmalardan daha önce bahsetmiştik: bunlar simbiyoz yoluyla kök sisteminin büyümesini ve faaliyetini teşvik eden toprak organizmalarıdır.

Solabiol tarafından önerilen ilginç bir gübre de bu düşünceyle geliştirilmiştir: Natural Booster, kök sistemini güçlendiren ve büyüten bitki kökenli bir biyostimülan molekülü içeren organik bir gübredir.

Bitkinin kökleri üzerine bahis oynamak, onu sadece beslemek değil, aynı zamanda daha fazla özerklikle kaynakları (besin maddeleri, aynı zamanda su) bulabilmesini sağlamak anlamına gelir. Bitkiler söz konusu olduğunda, bu yaklaşım özellikle ödüllendiricidir, uçucu yağlar açısından zengin ve dolayısıyla çok hoş kokulu yaprakların üretimini destekler.

İçgörü: Doğal güçlendiricinin tüm avantajları

Ne sıklıkta gübreleme yapılmalı

Bir bitkinin tam olarak ne kadar gübreleneceğini veya yıl içinde ne sıklıkta gübre verilmesi gerektiğini belirleyebilecek genel bir kural yoktur. arazinin türüne bağlıdır Killi toprak besin maddelerini uzun süre tutabilirken, kumlu toprakta besin maddeleri kolayca süzülür ve bu nedenle daha sık kullanım gerekir.

Genel olarak şunu söyleyebiliriz yıllık aromatikler için örneğin fesleğen gibi, yeterli arka plan döllenmesi Toprağı işlerken, ekimden önce, en azından hafif bir takviye verilebilir, örneğin ısırgan otu maseratı ile birkaç sulama.

Aromatik çok yıllık bitkiler adaçayı, biberiye ve kekik gibi, bunun yerine yılda bir veya iki kez gübrelenmelidir Genellikle sonbahar/kış aylarında yapılan bir müdahale genellikle yeterlidir.

Saksıda aromatik bitkilerin gübrelenmesi

Topraktaki bitkilerin gübrelenmesi düzensiz olabilir, saksı bitkisi söz konusu olduğunda, daha fazla sabitlik gerekir .

Aslında, konteyner çok fazla kaynak barındıramayan sınırlı bir alandır ve bitki zamanla mevcut az miktarda toprağı tüketme eğilimindedir. Uzun süre gübreleme yapılmaması sadece yaprak kokusunun azalmasına değil, aynı zamanda bodur büyümeye ve bitkinin acı çekmesine de neden olabilir.

Saksıda gübreleme yaparken, her zaman olgun gübreler kullanmak önemlidir ve sıvı gübreler özellikle uygundur Daha sık kullanım gerektiren, ancak doğru dozajlandığında sürekli bir besin kaynağı sağlayabilen hızlı salınımlı.

Yine, sıvı formda da mevcut olan ve balkonda yetiştirilen bitkiler için mükemmel bir çözüm olabilecek Natural Booster teknolojisini tercih edebiliriz.

Önerilen okuma: Aromatiklerin Yetiştirilmesi

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön