Roka, parmesan, armut ve cevizli salata

Bugün salata için biraz alışılmadık bir kombinasyon sunuyoruz: rokayı taze meyve, kuru meyve ve peynirle birleştiriyoruz. Kulağa riskli gelse de, bahçemizden taze kesilmiş rokanın hafif acı aromasını armutların tatlı notası, grana peynirinin zıt tuzluluğu ve cevizin çıtırlığı ile birleştiren bu kombinasyon gerçekten lezzetlidir.

Buna sızma zeytinyağı, balzamik sirke ve baldan oluşan, tatlı ve ekşi arasında bir sos ekleyin. Sonuç, hafif, sağlıklı, mevsimsel ve lezzetli olduğu kadar orijinal bir salata.

Bu garnitür genellikle sonbaharda hazırlanır, çünkü roka yılın büyük bir bölümünde toplanabilir ve armutlar yaz sonunda gelir, diğer malzemeler ise zorlanmadan saklanabilir.

Hazırlanma süresi: 10 dakika

4 kişilik malzemeler:

  • 200 g roket
  • 1 armut
  • 40 g kabuklu ceviz
  • 60 g Grana peyniri
  • 4 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı balzamik sirke
  • 1 yemek kaşığı bal

Mevsimsellik : sonbahar tarifleri

Çanak : vejetaryen garnitür

Roka, armut, parmesan ve cevizli salata nasıl hazırlanır

Salata tarifi çok basittir: taze bir yemek olduğu için pişirme yoktur ve tek yapmanız gereken çeşitli öğeleri yıkayıp keserek ve onlara sos ekleyerek hazırlamaktır. Bu yemeği hazırlamak için rokayı yıkayıp kurutun ve bir salata kasesine koyun.

Armudu da doğrayın, cevizleri iri iri kıyın ve peyniri küçük pullar haline getirin. Tüm malzemeleri karıştırarak salata kasesine ekleyin.

Sosu hazırlayın: Sızma zeytinyağı, balzamik sirke ve balı bir çatal veya çırpma teli ile emülsiyon haline getirin. Homojen bir emülsiyon oluşana kadar karıştırmaya devam edin. Salatayı süsleyin ve servis edin.

Tarif varyasyonları

Roka, armut, ceviz ve parmesan peynirli salata, yapımı kolay bir garnitür olduğu için birçok varyasyona elverişlidir. İşte tarifi değiştirirken lezzetli ve iyi kombine edilmiş olmasını sağlayan birkaç fikir.

  • Kurutulmuş meyve. Fındık yerine badem, fındık veya kaju fıstığı gibi diğer kuru meyveleri kullanmayı deneyin.
  • Elma. Salatanıza yeni bir lezzet katmak için armut yerine gevrek bir elma kullanın; yeşil granny smith tipi elmalar daha asidik bir dokunuş sağlayarak çok hoş karşılanabilir.

Fabio ve Claudia (Stagioni nel piatto) tarafından gönderilen tarif

Orto Da Coltivare'den sebzeli tüm tarifleri okuyun.

Başa dön