Organik tarımda bakır, tedaviler ve önlemler

Bu bakır tarımda yüzyılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır: kuprik ürünler sebze, üzüm bağları ve meyve bahçelerinin klasik bitki sağlığı savunması Mahsul korumada ilk kullanımlar 1882 ve verdigris olarak da bilinen bakır, o zamandan beri hiç terk edilmedi.

I Organik tarımda bakır uygulamalarına izin verilir çeşitli bileşikler ve formülasyonlar şeklinde mantar ve bakteri hastalıklarının yayılmasını durdurmak için kullanılır. Ancak, herkes gerçek organik tarımda bakır kullanıldığı konusunda hemfikir değildir ve bu güvensizliğin nedeni aşağıdakilerle ilgilidir Aşırı bakır kullanımının çevre için oluşturduğu bazı riskler ve sahada yaratabileceği etkiler.

Bu sebepten dolayı kullanımına ilişkin sınırlamalar Bu nedenle, bu makalede en iyi bilinen bakır ürünlerine ve bunların nasıl idareli ve mantıklı bir şekilde kullanılacağına bir göz atalım.

İçindekiler

Ana bakır ürünleri

Onlar birçok ticari ürün İtalya'da kayıtlıdır, ancak dikkatli olunmalıdır: İtalya'da bazıları bakır diğer fungisitlerle karıştırılır Bu da sertifikalı organik tarımda kullanımını yasaklamakta ve benzer şekilde faaliyet göstermek isteyen sertifikasız tarımda veya doğal sebze elde etmek isteyen küçük aile bahçelerinde her durumda kullanımını engellemektedir. olası bakır bazlı biyolojik fungisit uygulamaları şu anda tarımda kullanılıyor.

Bordeaux karışımı

La bordolese posasi adını ilk test edildiği Fransız şehrinden alan tarihi bir bakır ürünüdür. Bakır sülfat ve kalsiyum hidroksit içerir yaklaşık olarak 1:0.7-0.8 oranında ve bir açık mavi renk Bakır sülfat ve kalsiyum hidroksit oranları da değişebilir: bakır sülfat artırılırsa, lapa daha asidik hale gelir ve daha hazır ancak daha az uzun süreli bir etkiye sahip olurken, daha alkali bir lapa, yani daha yüksek dozda kalsiyum hidroksit içeren, ters etkiye sahiptir, yani daha az hazır ancak daha dayanıklıdır.Bununla birlikte, hoş olmayan fitotoksik etkilerden kaçınmak için, yukarıda belirtilen oranlarda verilen ve genellikle hazır karışımlı, kullanıma hazır ticari preparatlarda bulunan nötr reaksiyonlu bir lapa kullanılması tavsiye edilir.

Bordeaux karışımı satın alın

Bakır oksiklorür

Bakır oksiklorürler 2: bakır kalsiyum oksiklorür e tetraramik oksiklorür İkincisinin bakır metal içeriği yüzde 16 ila 50 arasındadır ve etkisi genellikle daha hızlıdır. Birincisi yüzde 24 ila 56 arasında bakır metal içerir ve tetraramik oksiklorürden daha etkili ve daha kalıcıdır. Ancak her ikisi de kullanılacak en iyi bakır ürünleridir bakteriyel hastalıklara karşı .

Bakır oksiklorür satın alın

Bakır hidroksit

Bu bir 50 bakır metal içeriği ve iyi bir şekilde karakterize edilir eyleme hazır olma ve aynı derecede iyi bir devamlılık Aslında, işlenmiş bitkiye iyi yapışan iğne benzeri parçacıklardan oluşur, ancak aynı nedenle fitotoksisite riski taşır.

Tribazik bakır sülfat

Bu bir üründür suda çok çözünür düşük bakır metal içeriğine (%25) sahiptir, ancak oldukça fitotoksik Bu nedenle dozlar ve nasıl kullanılacağı konusunda dikkatli olunmalıdır.

Bakır sülfat satın alın

Bakırın etki şekli

L' fungisit aktivitesi bakırın büyük bir kısmı kuprik iyonları Suda ve karbondioksit varlığında salındığında, hücre duvarlarından başlayarak patojenik mantarların sporları üzerinde toksik etkiye sahiptir. Sporların çimlenmesi etkili bir şekilde engellenir .

Koç ve dokuya nüfuz etmez Aslında teknik jargonda bunun 'sistemik' bir ürün değil, bir örtücü ürün olduğu ve gerçekten sadece uygulama tarafından kapsanan bitki kısımları üzerinde çalıştığı söylenir. Yaprak yüzeyi genişledikçe ve sürgünler geliştikçe, bu yeni bitki kısımları daha sonra uygulama tarafından ortaya çıkar ve muhtemelen patojen saldırılarına maruz kalır.

Bu, büyüme mevsimi boyunca, özellikle de hastalık oluşumu için temel koşulları yaratan uzun süreli yağışlardan sonra profesyonel mahsullerde birden fazla işlem yapılmasının nedenlerinden biridir.

Bakır ne zaman kullanılmalı

Bakır büyüme mevsimi boyunca kullanılır Meyve ağaçlarının, asmaların, zeytin ağaçlarının ve sebzelerin etkilenen yeşil kısımlarında. Meyve bahçelerinde ve üzüm bağlarında, yaprak dökümü sırasında koryneous, monilia, asma tüylü küfü ve diğer yaygın mantarların kışlayan formlarını yok etmek için de kullanılabilir.

Koruduğu olumsuzluklar

Külleme haricinde, bakır bazlı ürünler bahçe ve meyve bahçesi hastalıklarının çoğunu kapsayan çeşitli patojenlere karşı potansiyel olarak kullanılabilir: asma ve bahçe yanıklığı, bakteriyel yanıklık, septoria, paslar, bahçe bitkilerinde alternariosis ve cercosporiosis, zeytin siklohecium, çekirdekli meyvelerde ateş yanıklığı ve diğerleri.

Hangi ürünler bakır ile işlenir?

Açık vida organik olarak yetiştirilenler tüylü küfe karşı vazgeçilmez olarak kabul edilirken sebze bahçesinde Patates ve domates yanıklığını ve diğer türleri etkileyen hastalıkları önler. Meyve bahçesinde bakır çeşitli durumlarda ikame edilebilir, örneğin şeftali kabarcığı veya elma ve armut ağaçlarının kabuklanmasına karşı kalsiyum polisülfür tercih edilebilir, ancak bu ve coryneus gibi çeşitli diğer hastalıklara karşı hala yaygın olarak kullanılmaktadır. bakır ayrıca gül kabuğu gibi hastalıklardan etkilenen çeşitli süs bitkilerine karşı da kullanılabilir.

Nasıl kullanılır: modaliteler ve dozajlar

Bakır ürünler kullanılır suda seyreltme ile ve titizlikle saygı göstererek dozlar ve verilen endikasyonlar Satın alınan ticari paketlerin etiketlerinde.

Uygulama bir pompalı püskürtücü veya sırt çantası püskürtücü ile püskürtülür.

Örnek vermek gerekirse, ambalaj üzerinde hektolitre su başına 800-1200 gram ürün kullanılması gerektiği yazıyorsa, bir hektarı arıtmak için yaklaşık 1000 litre su, yani 8-12 kg ürünle 10 hektolitre su gerektiği hesaplanır. 4 kg bakır/ha/yıl dozları ( limit Çünkü önemli olan gerçek bakır metal içeriğidir. Bakır metal içeriği %20 ise, 10 kg ürünle 2 kg bakır metal dağıtırız, bu da yıl boyunca bu türden en fazla 2 uygulama yapabileceğimiz anlamına gelir. Küçük bir sebze bahçesi veya meyve bahçesi için hesaplama aynıdır, sadece oranlar değişir (örneğin 80-120 gürün/10 litre su).

Toksisite ve çevreye zarar

Bakır aslında zararsız bir ürün değildir ve tarımsal ekosistemde neden olabileceği etkilerin farkında olunmalıdır. Bitkiler üzerinde bakır aşağıdakilere neden olabilir fitotoksik etkiler Bazı durumlarda armut ve elma kabuğunda ferrik kloroz (sararma) veya yanma ve kızarma belirtileri verir.

Bakır bozunmaya uğramaz ve bitki örtüsünden yağmurun yıkamasıyla toprağa düşer ve toprağa girdikten sonra zayıf bir şekilde parçalanabilir, killere ve organik maddelere bağlanarak genellikle çözünmeyen bileşikler oluşturur. Tekrarlanan uygulamalardan sonra bakır birikme eğilimindedir ve solucanlar ve diğer çeşitli toprak mikroorganizmaları üzerinde olumsuz bir etkiye neden olur. Bu nedenle sertifikalı organik çiftliklersaygı duymak zorunda sınır yılda 6 kg/ha bakır metali kullanımına izin verilmektedir; ancak bu sınır 1 Ocak 2019'dan itibaren herkes için 4 kg/ha/yıla yükselecektir.

Meyve bahçesinde bu çok önemlidir çiçeklenme sırasında uygulamalardan kaçının bakırın belirli bir toksisiteye sahip olduğu arılar ve diğer faydalı böcekler üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle.

Şunları da göz önünde bulundurmalıyız kıtlık süresi Yani son uygulama ile hasat arasında geçmesi gereken süre 20 gündür ve bu da kısa döngülü veya sık hasat edilen ürünler için kullanım kolaylığını ortadan kaldırır. Neyse ki, daha kısa eksiklik sürelerine sahip daha hafif ürünler de piyasaya çıkmıştır.

Bakıra alternatifler

Organik tarım araştırmalarının bir amacı da giderek daha fazla alternatifin belirlenmesi Topraktaki bakır metali miktarını azaltmak için 'bakır metali' ile gerçek bakır miktarı kastedilmektedir, çünkü bir ürün farklı oranlarda başka maddeler de içerir.

Çevre üzerinde daha az etkisi olan bakır alternatifleri vardır çeşitli ancak çok erken ve önleme temelli bir yaklaşımla kullanılmalıdır.

Örneğin, şunları yapabilirsiniz at kuyruğu maseratları veya dekoksiyonları ile önleyici tedaviler Bitkilerin doğal savunmasını harekete geçiren söğüt çayının asma üzerinde de mildiyöye karşı önleyici etkileri olduğu söylenmektedir. Bu ürünlere ek olarak uçucu yağlar Sarımsak ve rezene ile her ikisi de ilginç bir mantar ilacı işlevine sahip olan limon ve greyfurt. Bu ürünler özellikle biyodinamik çiftçiler için çok değerlidir, ancak 'normal' organik çiftçiler de bunları deneyebilir ve / veya kullanımlarını yoğunlaştırabilir ve özellikle de kendi tüketimi için yetiştirenler için.

Ayrıca şunları da belirtiyoruz zeolitler Belirli mantar ilacı ve böcek koruma etkileri ile tedavilerin gerçekleştirildiği kaya tozu.

Kısacası, bakır tüm bitki hastalıkları için tek çözüm değildir ve onu idareli kullanmak ve başka yollar denemek iyidir.

  • İçgörü: bakıra alternatif tedaviler

Organik tarımda bakır kullanımına ilişkin yönetmelikler

Bakır ürünleri, Avrupa Birliği'nin izin verilen pestisit ve bitki koruma ürünleri listesinde yer almaktadır. EC Reg 889/08 Ek II EC Reg 834/07'nin uygulama kurallarını içeren referans metin AB genelinde organik tarım konusunda geçerlidir.

D 2021 yılına kadar organik tarıma ilişkin yeni Avrupa düzenlemeleri EU Reg 2018/848 ve EU Reg 2018/1584 olacaktır AB Reg. 2018/1584'ün Ek II'si, selefinde olduğu gibi bakır kullanma olasılığından eşit şekilde bahsetmektedir: " Bakır hidroksit, bakır oksiklorür, bakır oksit, Bordeaux karışımı ve tribazik bakır sülfat formundaki bakır bileşikleri' ve yine bitişik sütunda 'Yılda hektar başına maksimum 6 kg bakır. Çok yıllık mahsuller için, önceki paragraftan istisna olarak, Üye Devletler belirli bir yılda maksimum 6 kg sınırının aşılmasına izin verebilirsöz konusu yıl ve önceki dört yıldan oluşan beş yıl boyunca fiilen uygulanan ortalama miktarın 6 kg'ı aşmaması koşuluyla bakır ".

Ancak, 13 Aralık 2018 tarihinde l AB Yönetmeliği 1981 Bakır bileşiklerinin tarımda (sadece organik değil) kullanımını ele alan önemli bir yenilik olarak bakır bir 'ikame adayıdır' Yani, gelecekte tarımsal kullanım için artık izin verilmemesi beklenmektedir. Buna ek olarak, kullanım sınırı yedi yıl boyunca 28 kg/ha veya yılda ortalama 4 kg/ha olarak belirlenmiştir: daha da büyük bir kısıtlama Bu yenilik 1 Ocak 2019'da yürürlüğe girecek ve tüm tarımı ve hatta organik tarımı etkileyecek.

Bütünsel bir bakış

Ancak, Avrupa yönetmelikleri eklerde yer alan ürünlerin kullanılması gerektiğini açıkça belirtmektedir sadece gerekli olduğunda ve her şeyden önce önleme ve temel ilkelere saygı üzerine çalışmak: rotasyonlar, biyoçeşitliliğe özen, dayanıklı çeşitlerin seçimi, yeşil gübre kullanımı, doğru sulama ve daha fazlası, yani i̇yi̇ uygulamalar Büyük ya da küçük bir tarımsal bağlamı esnek ve dış girdilere daha az bağımlı hale getirir.

Özel bir sebze bahçesi veya meyve bahçesinde bile, bitkilerin hastalanma olasılığını azaltmak için damla sulama, hastalığa karşı daha dirençli olan yaşlı meyve ağaçlarının seçilmesi, maseratların kullanılması ve sebzeler arasında ara ekim yapılması gibi iyi uygulamalar uygulanabilir. verdigris önemli ölçüde azalır .

Sara Petrucci tarafından yazılan makale

Başa dön